SİYASET
Giriş Tarihi : 24-10-2022 10:38

Belediye Başkanları Çalıştayı Düzenlendi

Belediye Başkanları Çalıştayı Düzenlendi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas’ta Belediye Başkanları Çalıştayı düzenledi.

CHP’nin 21-22 Ekim tarihlerinde Sivas’ta düzenlediği Belediye Başkanları Çalıştayına Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Arhavi belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar da katıldı.

CHP, Sivas’ta Belediye Başkanları Çalıştayı düzenledi. Belediye başkanları 21 Ekim Cumartesi günü Sivas’ın ilçelerini gezdi. Sivas’ın Koyulhisar, Suşehri ve Zara ilçelerinde yurttaşlarla bir araya geldi. Çalıştayın ikinci gününde, belediye başkanları sunum ve panellere katıldı. CHP lideri, belediye başkanlarına talimatlarını iletti. Çalıştayın açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, halkın yaşadığı sorunlardan bahsetti ve sorunların çözümü için Türkiye’nin yönetimine talip olduklarını belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılışta yaptığı konuşmada, “Sorunların vatandaşın omzuna karabasan gibi çöktüğünü biliyorum. Altı lider işbirliği yaparak Türkiye’yi bu karabasandan çıkartacağız. Belediyelerin yaptıkları, Türkiye genelinde bizim yapacaklarımızı gösteriyor. O nedenle biz Türkiye yönetimine talibiz” dedi.

Çalıştayın açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, halkın yaşadığı sorunlardan bahsetti ve sorunların çözümü için Türkiye’nin yönetimine talip olduklarını belirtti. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Sorunların vatandaşın omzuna karabasan gibi çöktüğünü biliyorum. Vatandaşın büyük ölçüde bunaldığını biliyorum ama biz bunları aşacağız Millet İttifakı olarak bir aradayız altı lider olarak bir aradayız. Altı lider de Türkiye’nin gerçeklerini biliyoruz. Altı lider de işbirliği yaparak Türkiye’yi bu karabasandan çıkartacağız. Halka hizmet etmenin Hakk’a hizmet etmek kadar iyi bir vaka olduğunu biliyorum. Dolayısıyla bizlerin halka umut vermesi gerekiyor. Sizler yaptığınız hizmetlerle bu umudu büyütüyorsunuz. Çantası, kalemi, defteri olmayan çocuklara çanta, kalem, defter veriyorsunuz. Torunu ile parka çıkmak isteyen dedelere, ninelere park yapıyorsunuz. Evladı iyi yetişsin diye çocuğunu kreşe göndermek isteyen ama imkansızlıklar nedeniyle gönderemeyen aileye kreş yapıyorsunuz. Çiftçiye yardım yapıyorsunuz gübresine kadar. Dolayısıyla sizin yaptıklarınız, Türkiye genelinde bizim yapacaklarımızı gösteriyor. O nedenle biz Türkiye yönetimine talibiz. O nedenle Türkiye’yi bu bataktan çıkartmak istiyoruz.”

“Bu Sivaslı neden Sivas’ta kalmak istemiyor?”

Kılıçdaroğlu, Sivas’tan büyükşehirlere yapılan göçe değinerek, “Sivaslı kardeşlerimin düşünmesini isterim, bugün içinde bulunduğunuz olumsuz koşullar sizin kaderiniz mi acaba? Oy verdiniz, destek verdiniz, o zaman şu soruya her Sivaslı kardeşimin cevap vermesi lazım. Ey iktidar sana oy verdik. Çok sayıda milletvekili verdik. Bu Sivaslı neden Sivas’ta kalmak istemiyor? Neden büyük kentlerin varoşlarına gidip tutunmaya çalışıyor. En çok köye sahip olan tek il Sivas. Buradan bütün Sivaslılar’a seslenmek benim boynumun borcudur. Sevgili Sivaslılar neden oy verdiniz diye eleştirmiyorum ama sandığa giderken evlatlarınızı, çocuklarınızı, Türkiye’yi, köylerinizi düşünün. Bir insan doğduğu, yaşadığı kentte mutlu olmak ister. Doğduğu kentte mutlu olamayıp iş bulamayıp büyük şehirlerin varoşlarına gidiyorsa bir sorun var demektir” diye konuştu.

“Bir iktidar okul yapmaktan vazgeçtiyse ‘Türkiye’yi Ortaçağ karanlığına sürükleyeceğim’ demektir”

“Siyaset zenginleşme aracı değildir. Halkın oylarıyla milletvekili, bakan, başbakan ya da cumhurbaşkanı olan halkın oylarıyla bir makama geldiyse, halka hizmet etmek için gelir, zenginleşmek için gelmez oraya. Bu anlayışı değiştirmek zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, iktidarın söz verdiği halde Sivas’ta yapılması düşünülen tüneli yapmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Eğer siyasetçi bir söz veriyorsa verdiği sözü yerine getirmesi lazım. Yerine getirmiyorsa halkın önüne çıktığı zaman hangi gerekçeyle yerine getirmediğini oturup anlatması lazım. En son Karadeniz’i Sivas üzerinden Anadolu’ya bağlayacak olan iki tünel var. Söz verdiler, aradan yıllar geçti, hala açılmadı, niye açılmadı? Bunların Sivas’ın sevdiği yok. Sivas’ı çantada keklik görüyorlar. Hiç hizmet götürmesek de nasıl olsa Sivaslı bize oy verecek diyorlar. Ben adım gibi eminim. Sivaslı çantada keklik değil. Bir iktidar okul yapmaktan vazgeçtiyse Türkiye’yi Ortaçağ karanlığına ben sürükleyeceğim demektir. Her anne-baba çocuğunun iyi eğitim almasını ister, okumasını isterim. Okulu yapmıyorsunuz. Yine Ankara’da bir grup konuşmamda söyledim, bir okul vardı yapılmıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı izin versin okulu derhal yapalım dedim. Bunlar herhalde rüşvet alacak müteahhit bulamadığı için temel atamıyor.”

“Belediyelerimizin olduğu yerlerde insanlar mutsuz değil”

CHP’li belediyelere iktidar tarafından engellemelerde bulunulduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “İstedikleri kadar engellesinler, her engeli her Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı aşacaktır ve halkına hizmet edecektir. Bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde insanlar çok mutsuz değiller en azından bir şeylerin yapıldığını görüyor” dedi. Kılıçdaroğlu, halkın ağır borçlar altında ezildiğini belirterek sözlerine devam etti ve “Bu borç yükünü bu millet ne kadar çekecek? Çiftçi hayvanımı besleyemiyorum diyor nereye gidiyor bu vergiler? Sivaslı kardeşlerim de duysunlar senin ödediğin vergilerin büyük bir kısmı içerideki ve dışarıdaki tefecilere gidiyor. Bakmayın faize karşıyız dediklerine, bunlar faizin ağa babası, faizcilerin ağa babası. Bu kadar borcun karşılığı ne olacak, faiz ödeyeceksiniz” diye konuştu.

Konuşmasının ardından CHP Sivas İl Başkanı Yılmaz Coşkun, Kılıçdaroğlu’na Sivas bıçağı ve Karakovan balı hediye etti.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber