YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 11:56   Güncelleme : 31-05-2021 11:56

BELEDİYE BAŞKANI YILDIRIM’DAN ARDANUÇ DEĞERLENDİRMESİ

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, belediye çalışmalarında gelinen süreç, pandeminin Ardanuç üzerindeki etkisi, artan kene vakaları ve Doğu Karadeniz Kalkındırma Ajansı tarafından sürdürülen Cehennem Kanyonu projesine dair değerlendirmelerde bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI YILDIRIM’DAN ARDANUÇ DEĞERLENDİRMESİ

Son seçim sürecinde vatandaşlara yeni bir içme suyu getireceklerini ve şehir şebekesini yenilemeyi vadettiklerini belirten Başkan Demir, “Şu anda son aşamadayız. Yakında evlerin abone bağlantısına başlayacağız.  Bu süreçte verdiğimiz sözlerden 1’incisini tuttuk. Çalışma sürecinde alt yapıdan kaynaklanan nedenlerden dolayı bazı sıkıntılar çekildi bu kon uda da vatandaşımızın anlayışına ve sabrına teşekkür ediyoruz. Diğer projelerimizi de aksatmadan, tamamını harfiyen yerine getirmek için çalışmalarımız sürüyor ve bir sıkıntıda olmayacak gibi hatta bizim seçim döneminde vadettiklerimizin dışında da yeni yatırımlar yapmak üzere olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

Uzaktan gelen hemşeriler kendilerini karantinaya alsın

Başkan Yıldırım ayrıca COVİD-19 salgını nedeniyle devam eden pandemi sürecinin Ardanuç’taki yansımasını da değerlendirdi. Haziran ayında daha iyi sonuçlar beklediklerini açıklayan Yıldırım, “Gerçi Artvin genelinde en şanslı ilçenin Ardanuç olduğunu düşünüyoruz ama yine de pozitif vaka sayısı sıfırlandı deseler bile, bu çok ciddiye alınması gereken bir hastalık ve biz vatandaşlarımızdan vaka yok bize bulaşmaz şeklinde düşüncelerine kapılmalarını asla istemiyoruz” diyerek yaz mevsimi sürecinde büyükşehirde yaşayan ve ilçeye gelen Ardanuçlu vatandaşları 1 hafta veya on gün boyunca dikkatli davranarak mesafe kurallarını önemsemelerini istediklerini vurguladı.

Kene tehlike ve sorun teşkil ediyor

COVİD-19 dışında ilçede kenelerin bir tehlike ve sorun teşkil ettiğini, kene vakalarının artarak decam ettiğini açıklayan Yıldırım, “Kene kontrolü ve kene ile mücadele konusu da azami dikkat gerektiriyor. Vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak isterim, dikkat etmelerini isterim. Kenenin kaynağı hayvanlar, Ardanuç hayvancılığın yoğun olarak uğraşıldığı bölge olduğu için kene vakalarıyla karşılaşıyoruz. Kene ile mücadelenin başı hayvan ilaçlaması ile başlıyor. Hayvanın üzerinde o kenenin barınmaması lazım ki insanlara da bir zarar vermesin. Hayvancılığın çok oluşundan ve coğrafik koşullardan dolayı burayı daha çok seviyorlar. Daha çok güneş alan ve daha çok yeşillik olan alanlarda oluyorlar. Buna dikkat etmek lazım. Bunların tamamının kökeninde doğal dengenin bozulması var. Biz özellikle ziraat ilaçları, tarım ilaçlarını kullanılınca, ortalık ıssızlaşınca, insanlar da arazilerini ekmeyince doğal denge etkileniyor. Kene ile mücadelenin başında kanatlı hayvanlar geliyor. Kanatlı hayvanlar keneleri toplayabilir. Diğer alanlarda kimyasal ilaçlama yapıldığında kanatlı hayvan sayısı da azalmaya başladı böyle olunca keneler de çoğalmaya başladı” dedi.

Hemşerilerimizi özledik

COVİD-19 salgını nedeniyle başlayan pandemi sürecinde iptal edilen festivaller hakkında da açıklama yapan Yıldırım, “Veri olarak resmi ve tam neticeli bir şey yok elimizde. Tabii biz hemşerilerimizi özledik, biz de istiyoruz gelsinler, beraber olalım festivalde veya farklı ortamlarda ama dediğimiz gibi bu salgın hastalıklarda kontrol önemli. Dileğimiz festivallerin, etkinliklerin yapılması yönünde ama şu anda net bir şey söylemekte istemiyoruz çünkü resmi bir bilgimiz yok. Onun dışında da biz şu anda şunu söyleyebiliriz artık yaz dönemi geldi ve hemşerilerimiz geliyorlar, gelemeyenlere de Ardanuç’tan selamlar, saygılarımızı iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

Eleştirmiyoruz ama yanlışı dile getiriyoruz

Başkan Yıldırım son olarak Doğu Karadeniz Kalkındırma Başkanlığı tarafından Cehennem Kanyonu üzerinde yapılan projeye dair değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım kanyonun doğal sit alanı olduğunu yani Allah’ın insanlara bahşettiği bir güzellik olduğunu belirterek,”Ben Allah’ın işine karışılmasını istemem ve söylemem ama insanoğlu doğal alanlara karışıyor. Nitekim doğal sit alanını doğal halinde bırakıp, insanların rahat ziyaret etmesi ve güvenli bir biçimde ulaşım sağlamalarında yardımcı olabilmek için çaba sarf edilebilir. Bu doğru bir yatırımdır, yatırım kısmından dolayı da teşekkür ediyorum ama bence bilimsel olarak bunu konunun uzmanlarıyla görüşerek, danışarak onların göstereceği yol doğrultusunda hareket etmek çok daha mantıklı çok daha iyi karardır” diyerek bu konuda kendi görüşlerinin alınmadığını fakat kendi görüşlerinden ziyade alanının uzmanlarından görüş ve değerlendirme alınmasının gerektiğini fakat alınmadığını belirtti.

Yıldırım konuşmasını  bilirkişi görüşü alınmadığı için üzgün olduklarına, bu konuda bir yaptırım güçleri olmadığına değinerek, “ Yatırım olarak ilçemizin tanıtım anlamında güzel bir yatırım. Kültür Bakanlığı, DOKA, Valilik, Kaymakamlık ve Özel İdare olarak iyi de kaynaklar ayırdılar o anlamda da teşekkür ediyoruz, eleştirel yaklaşmıyoruz. İlçemize yapılan yatırımı destekliyoruz ama bir yanlışın altını da çizmek bir yerel yönetici olarak görevimiz keşke konunun uzmanlarına danışılsaydı diyoruz” ifadelerini kullanarak sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ