SİYASET
Giriş Tarihi : 22-10-2022 10:37

Bayraktutan Yusufeli’ni TBMM Gündeminden Düşürmüyor

Bayraktutan Yusufeli’ni TBMM Gündeminden Düşürmüyor

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan defalarca dile getirdiğiYusufeli Barajı ve HES Projesi kapsamında ilçenin taşınması sürecinde ortaya çıkanmağduriyetler hakkında TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşmagerçekleştirdi.

YUSUFELİ ESNAFI CİDDİ ANLAMDA FERYAT EDİYOR

Yusufeli ilçe merkezi baraj nedeniyle başka bir yere taşınıyor, ciddianlamda bir sorun var. Burada, birçok konuşmalar yaptım, ne yazık kisorunlar devam ediyor. Bu nedir? Bakın, bu, ilçe merkezlerinin taşınmasınedeniyle, baraj yapımı nedeniyle 1 ilçe merkezi komple taşınıyor, 4 köytamamıyla ortadan kalkıyor, 16 köy ise kısmen bu barajdan etkileniyor.

İskân Kanunu nedeniyle, yapılması gereken hak sahipliği nedeniyle 148esnaf hak sahipliğinden yararlanamıyor. Esnaflar ciddi anlamda feryatediyorlar. 50 esnaf ise yukarıya taşınacak, iş yerleri uygun değil, nasıluygun değil onları anlatmaya çalışacağım. Bakın, yukarıda TOKİ konutlaryapmış, pideci taşınacak, baca yok. Daha komik olanlar var, mermercivar, mermer atölyesi aşağıda işletiyor, herhangi bir şekilde bu atölyeyidevam ettirmesine uygun yer yok. Oto yıkamacı var, aşağıdan yukarıyataşıyorlar, yukarıda taşındığı mekân itibarıyla o oto yıkamacının oradafaaliyetini sürdürmesini mümkün değil.

Bakın, eski ilçe merkezinde 2 tane kır düğün salonu var, şimdi orayakaldırıyoruz. “Başınızın çaresine bakındiyoruz” Başka bir ayıp daha var,devlet işi gücü bırakmış, o 2 kır düğünü salonunun çatılarındaki saclarınpeşine düşmüş, böyle rezalet olmaz. Yani vatandaşa tek bir konudadanışıyor Hükûmet, orada hakkını yemeyelim, diyorlar ki “Mahallenizinadı ne olsun?”

ATATÜRK BÜSTÜ KİMSENİN AKLINA GELMEMİŞ

Yeni ilçe merkezine taşınan yerde herkesin aklına bir şey gelmiş amaAtatürk büstü aklına gelmemiş, yeni yerleşim yerinde Atatürk büstü yok.Bu kasten midir, ihmal midir? Bunu da Artvin Milletvekili olarak merakederek soruyorum.

YENİ YERLEŞİM YERİNDEKİ MEMURLARA SORUŞTURMAAÇILIYOR, SAVUNMALARI İSTENİYOR!

Bakın, 24 Ekim’de okulların yukarıya taşınmasıyla alakalı bir talimatverdiler. Diyorlar ki Öğrencileri yukarıya taşıyalım.Amaç da şu: Diyorlarki “Biz eğer öğrencileri taşırsak mecburi vatandaşlar da yukarıya taşınır” Yusufeli’nin yeni yerleşim yerine taşınmasıyla alakası bir sorunu yok, birproblemi yok ama yeni yerleşim yeri bitmemiş, yeni yerleşim yerindeeksiklikler var, hatalar var, eksiklikler tamamlanmadan bunların yukarıyataşınmasıyla alakalı problem var. Bu nedenle öğrencilerle alakalı velilerebaskı yapılıyor, öğrencilerle alakalı öğretmenlere soruşturma açılıyor.Niye yeni yerleşim yerindeki memurlara soruşturma açılıyor, savunmalarıisteniyor? Buradan Yusufeli İlçe Millî Eğitim Müdürünü uyarıyorum,haddini bilecek, bu şekilde herhangi bir işlem yapmaması gerekiyor.

BİR İLÇEYE SAATLİ BOMBA ATSAN BU KADAR ETKİ ETMEZ

Ulaşım sorunu devam ediyor. Bir viyadükle alakalı burada birçokkonuşma yaptım. Dedim ki “Viyadükle alakalı acele etmeyin, Yusufeli ilçemerkezinde insanlar oturuyor” Geldiniz 7 tane kazığı diktiniz oraya, onaydır bir çivi bile çakmıyorsunuz. Ticari hayat devam ediyorken geldiniz,burada bir faaliyet sürdürdünüz ve orada ticari hayatı ve yaşamı sonaerdirdiniz.

Kamu kurumlarının taşınmasıyla ilişkin olarak Kaymakamlık binasıyukarıda Jandarmayı, polisi taşıdılar. Ama memurlar aşağı geliyor,Kaymakam da aşağı geliyor. Yeni yerleşim yerinde elektrik yok, bakın,çok ilginç bir olay, her yerde yok daha doğrusu, anlatayım: Suyuyeterince bağlanmamış, özellikle bazı bölgelerde sigorta bile yok,elektriği taşıyacak sigorta bile yok. Isınma bedelleriyle de alakalı sorunlarvar, kamu kurumlarının taşınmasıyla alakalı da sorunlar var. Yani birilçeye saatli bomba atsan bu kadar etki etmez.

BÖYLE BİR REZİLLİK, BÖYLE BİR UTANMAZLIK OLMAZ

Bakın, geçtiğimiz aylarda...Özellikle AKP’deki arkadaşlarımasesleniyorum: Önceki Başbakan Binali Yıldırım Yusufeli’ni ziyaret etti,dedi ki... Bir hurda olayı var Yusufeli’nde. Yusufeli toprağını verdi, eviniverdi, barkını verdi, yetmedi mezarlıktaki kemiklerini de verdi.

Yusufeli’nde cezaevi kapatılmıştı siz gelmeden önce, şimdi Yusufeli’nihırsızlıkla itham ediyorsunuz. Niye? O da şu: Şimdi Hükûmet, devletYusufeli’nin sacının, kalorifer peteğinin peşine düşmüş. Bunu Yusufeli’negeldiği zaman Sayın Başbakana, Binali Yıldırım’a ilettiler, aynen şöylededi: “Devlet insanların hurdasına mı kaldı” Şu anda Hükûmetin yaptığışu: Hurda bekçiliği. Devletin yöneticileri, İl Özel İdaresi yöneticileri, Valiişi gücü bırakmış hurdaların peşine geziyor Yusufeli’nde Böyle bir rezillikolmaz, böyle bir utanmazlık olmaz. Bakın, açıkça ifade ediyorum: Bunukabul etmiyorum.

2011 ile 2014 yılları arasında, bekâr olan 800 genç var. Onlar o tarihtegenç. “Niye aile değilsiniz” diye bugün onlara ev vermiyorlar yukarıdan.Evlendiler, çoluk çocuk sahibi oldular, bark oldular. “Hayır, sizin 2011 ile2014 arasında herhangi bir şekilde hakkınız yoktur, biz size yukarıdan evveremeyiz” diyorlar. Böyle bir rezalet olabilir mi? Böyle bir utanmazlıkolabilir mi? Bakın, bunu söylemek zorundayım. Bunu kabul etmekmümkün değil, bunu şiddetle reddediyoruz.

VALİ ŞUNU KEŞFETMİŞ: YUSUFELİ’NDE SADECE İYİ PARTİLİLER,CUMHURİYET HALK PARTİLİLER, SAADET PARTİLİLER BARAJINALTINDA KALMIYOR.

Valilik ve idare şunu keşfetmiş: Yusufeli komple sular altında kalıyor amaVali Yusufeli’ne geliyor, sadece AKP İl Başkanı ve MHP İl Başkanıylatoplantı yapıyor. Vali şunu keşfetmiş, tebrik ediyorum... On yıldır böylebu. Ben bu ilin milletvekiliyim, bir toplantıya bile çağırılmıyorum. Valiyikutluyorum, niye biliyor musunuz? Nereden keşfetmiş, nasıl öğrenmiş, oda ayrı bir olay. Demek ki Yusufeli’nde sadece İYİ Partililer, CumhuriyetHalk Partililer, Saadet Partililer barajın altında kalmıyor. Nasıl bir zekaya, helal olsun o Valiye, helal olsun o Valiye ya! Bizi almıyor muhatap, İlBaşkanlarıyla gidiyor, oturuyor, toplantı yapıyor. Son toplantılarındır. 5-6toplantı daha yaparsın, ondan sonra göreceksin nasıl toplantı yapacağız.Sözün özü şu: Yusufeli’ne kıymayın efendiler, Yusufeli’ne kıymayınefendiler diyor, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber