YEREL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 11:33   Güncelleme : 02-04-2021 11:38

Bayraktutan mecliste Artvin’i anlattı

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Artvin’deki sorunlar üzerine TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.

Bayraktutan mecliste Artvin’i anlattı

Bayraktutan yaptığı konuşmada; "Artvin, bu ay içerisinde kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümünü kutladı. 7 Mart 1921'de…Düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümünde dalya dedik, nice dalyalara. Bana "Artvin'i tarif edin." derseniz, Artvin Mustafa Kemal'in kentidir değerli arkadaşlarım. Afyon'a gittiğiniz zaman, Afyon'a giriyorken diyorlar ki: "Burası Cumhuriyetin kurulduğu topraklardır." Artvin'de Cumhuriyet kurulmamıştır ama Artvin Cumhuriyet'in korunduğu topraklardır

Artvin'in sorunları var mıdır? Vardır, keşke olmasa. Bakın, bu Parlamentoya -buraya gelmeden evvel rakamlara baktım- 50 Meclis araştırma önergesi -her birinin altında en az 20 milletvekili- 500 soru önergesiyle Artvin'i taşıdım. Üç dakika içinde Artvin'i konuşmam mümkün değil ama Artvin'in sorunları var... Biraz önce değerli milletvekilleri ifade ettiler. "Cerattepe" diye başımızda bir bela var arkadaşlar, Türkiye'ye ezberlettirdim. İhaleye fesat karıştırarak bir iş adamına bir madeni peşkeş çektik, bir Artvin'i… Ama inanıyorum ki önümüzdeki dönemde, Millet İttifakı'nın iktidarı kurulduğu zaman o iş adamını da o madene gömeceğiz değerli arkadaşlarım, onu da buradan ifade ediyorum!

Değerli arkadaşlarım, bugün başka bir şeyin de yıl dönümü, 31 Mart 2019 seçimlerinin. 31 Mart 2019 seçimlerinde sadece Türkiye'ye bahar gelmedi, Artvin'e de bahar geldi. Arhavi'yi, Hopa'yı, Kemalpaşa'yı, Borçka'yı, Artvin il merkezini, Şavşat'ı, Ardanuç'u Cumhuriyet Halk Partisi Millet İttifakı belediyeleri aldı değerli arkadaşlarım. O anlamda, Artvin'in milletvekili olarak onlara buradan içten teşekkür ediyorum, sağ olsunlar, var olsunlar diyorum.

Bunun dışında Artvin'de başka bir şey yok mu? Buradan defalarca dile getirdim, bir kere daha söylüyorum: Artvin'de insanlar yollarda ölüyor değerli arkadaşlarım. Bir anjiyo ünitesini Artvin'e kuramadınız. Barajlar yaptınız, barajlarla alakalı yatırımlar yaptınız, yollar yaptınız ama bu cumhuriyet kentine bir tane anjiyo ünitesini kuramadınız değerli arkadaşlarım. Rize'de var, Trabzon'da var, Giresun'da var, Ordu'da var, Samsun'da var, Erzurum'da var, Kars'ta var. Bir kere daha soruyorum bizler başka tanrının çocukları mıyız, başka ülkenin çocukları mıyız değerli arkadaşlarım? Artvinliler niye yollarda ölüyor? Lütfen bunu durdurun diyorum, lütfen bunu durdurun diyorum Artvin'in Milletvekili olarak. Bakın, iktidar gücü elinizde Artvin'de mutlaka bir anjiyo ünitesini yapın değerli arkadaşlarım, Artvin'in Milletvekili olarak yalvarıyorum ya insanlar ambulanslarda ölüyor ya, yalvarıyorum sizlere bakın, Artvin'in Milletvekili olarak değerli arkadaşlarım.

Bunun dışında başka şeyler var mı? Var. Artvin bir eğitim kenti olmalıdır, Artvin bir bilim kültür kenti olmalıdır. Biz, Artvin'i bir enerji kenti kimliğiyle, Artvin'i barajlar kentiyle, HES'lerle anılmasını istemiyoruz değerli arkadaşlarım. Artvin'e gelin, görün, bakın, bambaşka bir coğrafya. Yeşille mavinin dans ettiği muhteşem bir coğrafya Artvin. Bu kenti katletmeyin, yok etmeyin diyoruz.

Bir de size Artvinliyi anlatayım, biraz sonra değerli milletvekilim de çıkacak. Yusufeli Dereiçi Köyü'nde geçen hafta bir yangın oldu değerli arkadaşlarım. Türkiye'de hangi yerde böyle bir şey olabilir? Bakın, Dereiçi köylüleri kendilerine yapılan yardımlarla alakalı olarak -orada baya ev yandı, 34 ev yandı, 45 tane de samanlık yandı- Yusufeli Dereiçi köylüleri herhangi bir şekilde o evleri yananlarla alakalı olarak bir tane bile çadır kurdurmadılar, dayanışma duygusu budur. Ve bugün basına düştü dediler ki: "Biz artık yardım istemiyoruz, bizim yardımlarımız bize yeter." Türkiye'de böyle kaç tane yer var bana bir tarif edin değerli arkadaşlarım, kaç tane yer var? O nedenle Artvin çok kıymetlidir, Artvin'i seviyoruz, Artvinli olmaktan gurur duyuyoruz. Artvin cumhuriyet kentidir, sonsuza kadar Mustafa Kemal'in dizinin, ayaklarının dibinde yaşayacaktır diyorum.

Ve sözlerimi bitiriyorken de şunu söylüyorum: Bir Artvinliye sormuşlar Artvinli olmasaydın ne olurdun diye. Çok güzel bir yanıt vermiş, ne diyor demiş biliyor musunuz? "Mahcup olurdum." demiş." İfadelerini konuştu.