YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2022 11:24   Güncelleme : 07-01-2022 11:24

Bayraktutan: Hastanelerin durumu ne olacak?

Bayraktutan: Hastanelerin durumu ne olacak?

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur BayraktutanArtvin il ve ilçe hastanelerindeki sorunları dile getirdi.

Milletvekili Bayraktutan İl ve ilçe hastanelerindeki boş yatak ve yoğun bakım yeri olmadığından komşu illere sevk yapıldığına dikkat çekerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması talebi ile TBMM’ye soru önergesi verdi.

Bayraktutan’ın verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

Artvin İli ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde boş yatak ve yoğun bakım yeri olmadığından komşu illere çok sayıda sevk yapıldığı, özellikle son zamanlarda Rize, Trabzon ve Erzurum gibi yakın illerde dahi yer bulunamadığı ve sevk için uzun saatler yer arandığı vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir. 

Son 4 gün içerisinde Arhavi Devlet Hastanesi’nde tedavi ihtiyacı bulunan bir hasta yaklaşık 16 saat, Hopa Devlet Hastanesi’nde sevk bekleyen bir hasta yaklaşık 7 saat, Artvin Devlet Hastanesi’nde acil müdahale bekleyen bir hasta yaklaşık 6 saat sonra sevki komşu illere gerçekleştirerek tedavi altına alınmıştır.

Bu bağlamda;

 

  1. Artvin ili ve ilçelerindeki Devlet Hastanelerinden 2019, 2020, 2021 yılları itibariyle kaç hasta başka devlet hastanelerine sevk edilmiştir? Hasta sayılarını ve sevk edilen şehirleri listeler misiniz?

 

  1. Rize, Trabzon ve Erzurum gibi Artvin’e komşu illerde dahi sevk kabulü yapılması adına gerekli yer bulunamamasının gerekçeleri nelerdir?

 

  1. 03.01.2022 tarihi itibarıyla Artvin ili genelindeki ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Bakanlığınıza bağlı Hastanelerin uygun yoğun bakım ve boş yatak sayılarını açıklar mısınız?

 

  1. İlgili uzak illere sevklerin ve yaşamsal zaman kayıplarının önüne geçilerek; Artvin İlinde vatandaşlarımızın gerekli sağlık hizmetine yerinde ulaşabilmesi adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen çalışmalar nelerdir? Listeler misiniz?”

 

Dilan Şahinbaş