YEREL
Giriş Tarihi : 04-12-2021 14:27   Güncelleme : 04-12-2021 14:27

Bayraktutan boş yatak ve yoğun bakım yerlerini sordu

Bayraktutan boş yatak ve yoğun bakım yerlerini sordu

 

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan özellikle yoğun bakımlarda boş yer bulunamadığı için hastaların diğer illere sevk edilmek için saatlerce beklediklerinden dolayı ortaya çıkan mağduriyetleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu.

Milletvekili Bayraktutanözellikle yoğun bakımlarda boş yer bulunamadığı için hastaların diğer illere sevk edilmek için saatlerce beklediklerinden dolayı ortaya çıkan mağduriyetleriSağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması talebi ile TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Bayraktutan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Artvin İli ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde boş yatak ve yoğun bakım yeri olmadığından komşu illere çok sayıda sevk yapıldığı, özellikle son zamanlarda Rize, Trabzon ve Erzurum gibi yakın illerde dahi yer bulunamadığı ve sevk için uzun saatler yer arandığı vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir.  İlgili uzak illere sevklerin ve yaşamsal zaman kayıplarının önüne geçilerek; Artvin İlinde vatandaşlarımızın gerekli sağlık hizmetine yerinde ulaşabilmesi adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen çalışmalar nelerdir? Bu mağduriyetler ne zaman giderilecektir?”

 

CHP’li Bayraktutan’ınözellikle yoğun bakımlarda boş yer bulunamadığı için hastaların diğer illere sevk edilmek için saatlerce beklediklerinden dolayı ortaya çıkan mağduriyetler hakkında hazırladığı soru önergesinde ise şu ifadeler yer aldı:

“Artvin İli ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde boş yatak ve yoğun bakım yeri olmadığından komşu illere çok sayıda sevk yapıldığı, özellikle son zamanlarda Rize, Trabzon ve Erzurum gibi yakın illerde dahi yer bulunamadığı ve sevk için uzun saatler yer arandığı vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir. 

Bu bağlamda;

1-            Artvin ili ve ilçelerindeki Devlet Hastanelerinden 2019, 2020, 2021 yılları itibariyle kaç hasta başka devlet hastanelerine sevk edilmiştir? Hasta sayılarını ve sevk edilen şehirleri listeler misiniz?

2-            Rize, Trabzon ve Erzurum gibi Artvin’e komşu illerde dahi sevk kabulü yapılması adına gerekli yer bulunamamasının gerekçeleri nelerdir?

3-            03.12.2021 tarihi itibarıyla Artvin ili genelindeki ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Bakanlığınıza bağlı Hastanelerin uygun yoğun bakım ve boş yatak sayılarını açıklar mısınız?

4-            İlgili uzak illere sevklerin ve yaşamsal zaman kayıplarının önüne geçilerek; Artvin İlinde vatandaşlarımızın gerekli sağlık hizmetine yerinde ulaşabilmesi adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen çalışmalar nelerdir? Listeler misiniz?

Dilan Şahinbaş