YEREL
Giriş Tarihi : 09-10-2021 12:12   Güncelleme : 09-10-2021 12:12

BAYRAKTUTAN: BİR TAKVİM AÇIKLAR MISINIZ

BAYRAKTUTAN: BİR TAKVİM AÇIKLAR MISINIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, 1 Ekim 2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının hemen ardından Artvin merkez ve ilçelerinde yaşanılan sorunlara dair Meclis’e bir dizi önerge sundu.

Ardanuç köylülerinin yaşadıkları sorunları Meclis’e taşıyan CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Ardanuç-Ardahan yolu hakkında, Ardanuç’ta bulunan birkaç köy yolunun bozuk, bakımsız ve onarıma ihtiyacı olduğu konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesinde bulundu.

Milletvekili Bayraktutan, Ardanuç-Şavşat yolunun ve Ardanuç’a bağlı Geçitli Köyü yayla bağlantı yollarının onarım ve bakıma ihtiyacı olduğu konusunda Meclis’e 1 Ekim 2021 tarihinde soru önergesinde bulundu.

Bayraktutan’ın Meclis’e sunduğu köy yolları hakkındaki soru önergesinde köylere dair sırasıyla şu ifadeler yer aldı:

Ardanuç-Şavşat

“Artvin’in Ardanuç ilçesi ile Karayolu Ardanuç.- Şavşat yol ayrımından, Berta Viyadüğünden sonra kanyon girişine kadar Karayolları standartlarına uygun şekilde hizmet vermektedir.

Ardanuç ilçe merkezi çıkışından sonra Ardahan ve Olur yolu istikametinde de yol çift şerit olarak devam etmektedir.

Ancak kanyonla ilçe girişi Değirmenler Mevkii arasında kalan 3 km’lik güzergahta hiçbir çalışma yapılmamıştır. Bu güzergah; yani ilçe girişi ve Değirmenler Mevkii tamamen Karayolları standartlarının dışındadır.

Söz konusu 3 km’lik güzergahta karayolunun standartlara uygun bir şekilde hizmet vermesi yaşanabilecek olası kazaları önleyecektir. Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ilçe girişi ve Değirmenler Mevkiinde ivedilikle gerekli istimlaklar ile birlikte Karayolları standartlarına uygun şekilde yol yapılması, Ardanuç Halkının mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir. .

Bu bağlamda;

  1. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün görev alanındaki güzergah bu tarihe kadar hangi gerekçeyle yapılmamıştır?
  1. İlgili güzergahta yaşanan mağduriyetler Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? Bakanlığınız nezdinde Ardanuç ilçe girişi Değirmenler mevkii arasında kalan 3 km’lik güzergah ile ilgili planlanan bir çalışma mevcut mudur?
  1. Ardanuç Halkının talepleri doğrultusunda; söz konusu kanyonla ilçe girişi Değirmenler Mevkii arasında kalan 3 km’lik güzergahta gerekli yol standartlara uygun şekilde ne zaman yapılacaktır?
  1. Bölge insanına sorunsuz hizmet vermek adına standartlara uygun şekilde Karayolunun tamamlanması adına bir takvim açıklar mısınız?

         Geçitli Köyü

Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Geçitli Köyü yayla bağlantı yollarının onarım ve bakıma ihtiyacı olduğu vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir.

Ayrıca yaylaların aydınlatılması hususunda sıkıntılar olduğu, bölgede bu nedenle hayvan hırsızlığı vakalarının artış göstermiş olduğu ifade edilmektedir.

Bu Bağlamda;

  1. Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Geçitli Köyü’nün bakım ve onarıma ihtiyaç duyulan yolları asfaltlama yöntemiyle ne zaman düzeltilecektir? Bir takvim açıklar mısınız?
  1. Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Geçitli Köyü’nün yayla uzantılarının aydınlatma eksikliğinin giderilmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?
  1.  Bölgede yaşanılan hayvan hırsızlığı vakalarının önlenmesi adına hangi çalışmalar yürütülmektedir?”