YEREL
Giriş Tarihi : 09-12-2021 15:10   Güncelleme : 09-12-2021 15:10

Batağa Sürükleyenlere Mahkûm Değiliz

Batağa Sürükleyenlere Mahkûm Değiliz

Ardanuç Emek ve Demokrasi Platformu, Türkiye geneline yayılan ‘Geçinemiyoruz’ eylemleri kapsamında ilçe terminalinde bir araya gelerek ilçe sorunlarına da değinerek basın açıklaması düzenledi.

Ardanuç Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını okuyan Azmi Yavuz, “Hiçbir şey için sorumluluk hissetmeyenlere ülkeyi her geçen gün batağa sürükleyenlere mahkûm değiliz” dedi.

Açıklamanın tamamında şu ifadeler yer aldı:

“Bugün, burada hayat pahalılığını geçim zorluklarını, emeklilerin emekçilerin aslındatoplumun her kesiminin sefaletini, yoksulluğunu haykırmak için buradayız. Ardanuç Emek veDemokrasi Platformu bileşenleri olarak artık taşınamaz, yaşanamaz hale gelen yoksulluğa veçöküşe tahammül gücümüz kalmamıştır.

Böylesine bir devalüasyon, yağmur gibi zamlar hiçbir dönemde yaşanmamıştır.Benzinden motorine, doğalgazdan elektriğe, süte, una, ekmeğe her türlü temel ihtiyaçmaddelerine gelen zamlar halkı açlıkla karşı karşıya getirmiştir.

Paramız pul olmuş Cumhuriyet tarihinin en kötü değerine getirilmiştir. Emekçilerevlerine ekmek götüremez duruma gelmiştir. Her gün yaşanan devalüasyon ile yenidenborçlanan ülkemiz daha da dışa bağımlı hale getirilmektedir. Hayat pahalılığı, işsizlik, açlıkhalkın gündelik hayatının bir parçası olmuştur.

Halkını açlığa, yoksulluğa, umutsuzluğa mahkûm eden sorumlular, yetkililer halkladalga geçmeyi de ihmal etmiyor "ayda 2 kilo et yemeyin de yarım kilo yiyin, sebzeyi kilo ilealmayın da tane tane alın..." vb gibi.

Hiçbir şey için sorumluluk hissetmeyenlere ülkeyi her geçen gün batağasürükleyenlere mahkûm değiliz. Halkı yok sayanlar üç/beş hatta onbir yerden maaş alanlar,saraylarda zevki-sefa içinde yaşayanlar ülkenin tüm kaynaklarını, haksız, hukuksuzsömürenler bunun sorumlusudur.

İşçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin esnafın, tüccarın, öğrencinin, akademisyenin,sanatçının, işsizin geldiği ekonomik çöküntü umurlarında bile değil, bu ülkede emeklilerin %70’i asgari ücretin altında maaş almaktadır. Açlık ve yoksulluk içinde yaşayanların durumuinsanca yaşanabilir hale getirilmelidir.

Biz Ardanuç halkı olarak buradan yetkililere sesleniyoruz; yarın oy için kapısınadayanacağınız halk burada siz neredesiniz.

Bizi felakete sürükleyen bu sömürü ve yağma düzeninden kurtulabilmek için;doğanın talanına- ormanların kıyımına dur diyebilmek için, tecavüze ve kadın katliamına karşı koyabilmek için yan yana omuz omuza olmaktan başka çaremiz yok.”

Dilan Şahinbaş