YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 10:26   Güncelleme : 03-06-2021 10:26

Başkan Orhan: Borçka Halkı Bizi Nerde Görmek İstiyorsa Orada Olacağız

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan 31 Mart 2019 yerel seçimleri ile belediye başkanı olduktan sonra kentte yaptıkları çalışmalar hakkında aktarımlarda bulundu.

Başkan Orhan: Borçka Halkı Bizi Nerde Görmek İstiyorsa Orada Olacağız

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Başkan Orhan 2 yıllık belediye başkanlığı sürecinde hayata geçirdikleri projelerden bahsederek sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket ettiklerini bu yönde Borçka halkının sorunu neyse ona yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Seçimi kazanmanın kolay olmadığını, seçim öncesinde bir yol haritaları olduğunu, bu yol haritasında çalışmaların başarı üzerine kurulu olduğunu ve başarılı olabilmek için çalıştıklarını belirterek şehirde bir altyapı çalışması yaptıklarını söyledi ve Orhan, “Seçimi nasıl kazanabiliriz ve Belediye Başkanı olduktan sonra da başarılı olmak için neler yapabiliriz dedik. Kendi bünyemizde değerlendirerek yola koyulduk. Şunu söyleyeyim ne iş yaparsanız yapın hiçbir iş kolay değildir ama önemli olan zoru başarabilmektir, insanlara dokunabilmektir. Biz önce vatandaşın taleplerini aldık, Borçka’nın ne gibi sorunları var bunu araştırdık. Tabii o dönemlerde su sorunu çok gündemdeydi, sular akmıyordu ya da bulanık su akıyordu, altyapı sorunları çok fazlaydı. Alt yapı çalışmalarının ihalesi, önceki belediye başkanımız tarafından ihalesi yapılmıştı buradan kendisine de ayrıca teşekkür ediyorum, kendisi önemli hizmetlerde bulunmuştur. Bizler bunu nasıl devam ettirebiliriz derken o arada yüklenici firma bu işi bıraktı. Biz 1 yıl içerisinde su altyapı çalışmasını tekrar ihale ettirerek gündeme aldırdık. Gündoğdu Mahallesinde yaklaşık on altı bin metrekarede altyapı çalışmasını bitirdikten sonra üstünü de yaptık, parke taşı döşedik orada bazı eksiklerimiz var Gündoğdu Mahallesinin de o eksiklerini en kısa zamanda gidereceğiz. Diğer mahallelerde 20 Temmuz’dan sonra başlayan altyapı çalışmaları şu anda devam ediyor. Yeni yol Mahallesinde de bu çalışmayı bitirdik. Diğer mahallelere ve merkeze de yavaş yavaş girmeye başladık” dedi.

Borçka’nın 50 yıl su sorunu olmayacak

Bir belediye başkanının alt yapı çalışmalarına başlamasının önemli risk olduğunu fakat kendi geleceklerinin kaygısı ile değil Borçka’nın geleceği kaygısı ile hareket ettiklerini belirten Orhan, “Biz belediyeyi alır mıyız, alamaz mıyız veya vatandaş bizi eleştirir mi, eleştirmez mi buna bakmıyoruz. Kesinlikle Borçka’nın geleceği adına yapılması gereken en önemli işlerse bunları yapacağız ki, sorunumuz şu anda Borçka’nın altyapı sorununu, su sorununu bir an önce giderebilmekti. Borçka halkı yaklaşık bir yıldan fazla bir süredir musluklarından temiz sularını içiyor. Zaman zaman altyapı çalışmasından kaynaklı boruların patlaması, su kesintileri gibi sorunlar yaşanıyor ama Borçka halkı şunu biliyor ki, artık kazma vurulmuştur sonuca gidiliyor ve en kısa sürede de bunu bitirmek için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz” diyerek Borçka’da su sorununun elli yıl yaşanmayacağını  ve tüm çabalarının bu yönde devam ettiğini vurguladı.

Borçka halkı için Yaşam Vadisi yapılıyor

Yaşam Vadisi adında bir projelerinin var olduğunu, kendileri için çok önemli prestij projesi olduğunu ve aynı zamanda yürüyüş yolu, bisiklet yolu ve Aksu mahallesini Gündoğdu mahallesine bağlayarak oradaki vatandaşların resmi kurumlara daha kolay ulaşmasını sağlayacaklarını açıklayan Orhan, “Hiç şehir içine girmeden köprüden geçerek direkt kaymakamlığa veya nüfus idaresine ya da askerlik şubesine daha kolay ulaşacak, aynı zamanda öğrencilerimizin olduğu bir bölge burası bu yüzden özellikle gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımız Artvin-Murgul yol ayrımından demir köprüye kadar hem sahilden giderek evlerine daha güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlayacağız” dedi.

Sosyal belediyeciliği önemsiyoruz

Sosyal belediyecilik anlayışını önemsediklerini ve bu doğrultuda hareket ettiklerini belirten Orhan, “Ramazan ayında ihtiyacı olan yaklaşık bin vatandaşlarımızın evlerine erzaklarını bıraktık ve kartlarımızı dağıttık. Yakın bir zamanda kadınlarımızın da desteği ile ata tohumu topladık, ata tohumunu Artvin Belediyesi ile anlaşarak ve Artvin Yerel Tohum Derneği ile anlaşarak, bir sera kiraladık, belediye ile ortak sera çalışması yaptık. Yaklaşık on dört bin ata tohumundan üretilen domates fidesi dağıttık. Çünkü hayatınız ne yediğinize bağlı, bunu da önemsediğimizi buradan belirtmek isterim” diyerek gelecek yıllarda daha çok fide yetiştirerek, ata tohumundan elde edilen fideleri halka dağıtacaklarını be ihtiyacı olan vatandaşlara da sıcak yemek yardımında bulunduklarını vurguladı.

Karadeniz Bölgesi’nde tek: Borçka Belediyesi Engelsiz Yaşam Aracı

Belediye Başkanı olduktan sonra kendisinin çok önemsediği bir projesi olduğunu ve bu projeyi Artvinli iş insanı Metin Acar’a bahsettiğini, Acar’ın projeyi desteklediğini ve Borçka Belediyesi’nin engelsiz yaşam aracına sahip olduğunu aktaran Orhan, “Engelsiz yaşam aracını Borçka’ya kazandırdık. Bildiğim kadarıyla da Karadeniz Bölgesi’nde böyle bir çalışma şu anda yapılmamakta. Bize olan desteğinden ötürü biz de Metin Acar’ın rahmetli olan anne ve babasının ruhuna bir hediye niteliği olması açısından isimlerini aracımıza yazdırdık. Metin Bey,  babası ve annesi için böyle bir yardım yapmak ve onların isimlerinin de yaşamasını istedi. Çok iyi de dönütler aldık bu anlamda” dedi.

‘Onlar sosyalleşsin diye elimizden geleni yapacağız’

Engelsiz yaşam aracı ile faaliyete girer girmez bir kaza sonucu Trabzon’da yatan down sendromlu bir çocuğu, engelsiz yaşam aracı ile aldıklarını, en güzel koşullar içerisinde evine kadar getirdiklerini belirten Orhan, “Hayatın sadece evin içerisinde olmadığını hepimiz biliyoruz. Engelli vatandaşlarımızı sosyalleşmeleri, onların topluma kazandırılmaları, onların bizim gibi sosyal hayattan faydalanabilmelerini nasıl sağlayabiliriz, hastane sorunları var ve hastaneye gidemiyorlar mesela bu sorunları yok etmek adına çalışmalarımız devam ediyor. Aracımız aynı zamanda asansörlü olduğu için tekerlekli sandalyeye mahkum olan vatandaşlarımızı araca bindirebiliyoruz. Hastaneye gidecekse ailesi birlikte hastaneye götürüyoruz, köyüne gitmek istiyorsa köyüne götüreceğiz. Hopa’da sahilde deniz havası almasını sağlayıp sosyalleşmelerini sağlayacağız” diyerek kendisinin de bir engelli bir çocuğu olduğunu ve engelli insanların yaşadıkları sorunları bildiğini bu yüzden de böyle bir projeyi hayata geçirmenin çok şık olduğunu düşündüğünü belirtti.                                              

‘Vatandaşımız bize el uzatsın biz tutacağız’

Engelsiz yaşam aracı ile yaptıkları faaliyetleri açıklamaya devam eden Orhan, engelli bir lise öğrencisini evinden alarak Borçka Marina’ya götürdüklerini, Çoruh’un kenarında onun yürümesini sağladıklarını ve orada nefes almasını sağladıklarını söyledi ve “Yine buna benzer bazı projelerimiz var. Engellilerin evine ulaşabilmeleri için bir asansör firması ile anlaştık, o asansörün yapılmasını sağlayacağız. Ne kadar çok insana dokunabilirsek o kadar insanız. Aynı zamanda yine yatağa bağlı ve yaşlı hastalarımızla ilgili de berber ve kuaför yardımında bulunacağız,  evinden çıkamayan kadın ve erkek hastalarımız için saç tıraşı veya sakal tıraşı gibi ihtiyaçlarının bakımını yapabilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bunların hepsi insanlar için, insanlık için, ne kadar insana dokunabilirsek ve ne kadar insanın derdini, vatandaşın derdini bilirsek, bu dertlere ortak olabilirsek o kadar insan olduğumuzu düşünüyorum. Kaldı ki ben öğretmenim, insanların psikolojisini, dertlerini iyi bildiğimi düşünüyorum. Vatandaşımız bizi nerede görmek istiyorsa, vatandaşımız bizimle nerede sohbet etmek istiyorsa orada bulunmak istiyoruz ama tabi bazen eksiklerimiz olmuyor mu, insanız yetemiyoruz daha çok koşmamız gerektiğini de biliyorum. Allah ne bizi mahcup etsin ne Borçka halkını mahcup etsin. Yeter ki vatandaşımız bize el uzatsın biz her uzatılan eli karşılayacağız ve Borçka için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.