Yerel
Giriş Tarihi : 09-03-2023 14:37

Başkan Karatekin’e 8 Mart ziyareti

Başkan Karatekin’e 8 Mart ziyareti

Ankara’da bulunan Artvin Deriner Barajı Köyleri, Sosyal Dayanışma ve Kültür Dernek Başkanı Semra Karatekin’i“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle dernekte ki odasında ziyaret eden CHP 18. ve 20. Dönem Artvin Milletvekili olan ve aynı zamanda Ankara Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkanı Metin Arifağaoğlu, Artvin’in eski esnaflarından Osman Yavuz, Artvin Kültür Dayanışma Derneği Eski Başkanları Süleyman Karadeniz, Rasim Yılmaz, Artvin Belediyesi eski Başkan yardımcısı Erdinç Eldemir,  Köy Hizmetleri eski Müdürü Fehmi Budak,  Ali Dede,  Artvin’in yaşayan çınarlarından, derneğin de müdavimlerinden  Yusuf Akın, Hodlu Mehmet Akın  ADD Artvin Şube Başkan Yardımcısı gazeteci Sami  Özçelik, Başkan Karetekin’i dernek yönetim odasında ziyaret etti.

Artvin Deriner Barajı Köyleri, Dosyal Dayanışma ve Kültür Dernek Başkanı Semra Karatekin, 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutlayan konuklarına teşekkür etti.  Karatekin,“Bu anlamlı günde derneğimizi ziyaret ederek gümümüzü kutlayan CHP 28-20. Dönem CHP Milletvekilimiz, büyüğümüz Sayın Meyin Arifağaoğlu’na Artvin Kültür Dayanışma Derneği eski başkanları Süleyman Karadeniz, Rasim Yılmaz, Artvin Belediyesi eski Başkan yardımcısı Erdinç Eldemir, Artvin’in yaşayan Çınarlarından Yusuf Akın, Hodlu Mehmet Akın, Artvin’den gelen ADD Artvin Şube Başkan Yardımcısı gazeteci Sami Özçelik’e teşekkür ediyorum. 

8 Mart’ın trajik öyküsünü hepimiz biliyoruz, 1857 yılında, 40 bin kadın dokuma işçisi, bir tekstil atölyesinde grev başlattı.Daha iyi çalışma koşulları olsun, daha insanca bir kazançları olsun istediler.

Fabrika da çıkan yangında 129 kadın can verdi. Tekstil işçisi kadınların yanarak can verdiği bu gün, yine uzun süreli kadınların mücadelesiyle, Dünya Kadınlar Günü olarak belirlendi.

Tüm Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de her yıl kadınlar hem anma hem kutlama şeklinde etkinlikler yapmaktadır.7 Mart Artvin’in 102. Kurtuluş bayramı nedeniyle Anıtkabir’de yapılan törene, etkinliğe katıldık. Artvinli vakıf ve derneklerinin ortak organizasyonuyla biz de dernek olarak orada yerimizi aldık.

Ankara’da yaşayan biz Artvinliler burada memleketimizi unutmuyoruz. Cumhuriyet kenti Artvin olarak her yıl mutlaka Atamızı ziyaret edip Anıtkabir özel defterini imzalıyoruz. Biz her ne kadar Ankara’da yaşasak da gözümüz kulağımız Artvin’de... Çünkü hepimizin köyleri, mezarları, geçmişi, anıları orada.

Bu nedenle biz dernek olarak çoğunluğu Artvin Türkülerinden oluşan bir repertuvar ile Artvin korosu oluşturduk.

Çalışmalarımız sürüyor. Maalesef ülke olarak çok büyük bir deprem yaşadık. Ülkemize, milletimize geçmiş olsun diyorum. Bu nedenle yıl içinde yapacağımız planlarımızı gerçekleştiremedik.

Kültürel ve sanatsal çalışmalarımızla da Rasim ağabeyimizin dediği gibi biz memleketimizi hiç ama hiç unutmadık, unutmayız da. Artvin’i burada yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz.

Ziyaretinizden dolayı gönülden teşekkür ediyorum”dedi.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber