YEREL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 09:55   Güncelleme : 05-08-2021 09:55

Başka Artvin yok

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt; “Artvin’i sadece Artvinliye değil tüm Türkiye’ye tanıtmak için kolları sıvadık.

Başka Artvin yok

Herkese birlik ve beraberlik içerisinde çalışmayı öneriyoruz. Çünkü başka Artvin yok” dedi.

İl ve ilçelerdeki Ticaret ve Sanayi Odası başkanları MÜSİAD Başkanı Celal Öztürk’e ziyarette bulundu.

MÜSİAD Başkanı Celal Öztürk Artvin il ve ilçelerden gelen Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Çalışmalar hakkında bilgiler veren Öztürk; “Her geçen gün Artvin’de üye sayımızı artırmaya gayret ediyoruz. Bunun içinde Artvin’de nasıl yatırımlar yaparız, nasıl imalatlar kurarız bunun gayreti içerisindeyiz. Son günlerde gündemde olan siyasilerimizin, Artvin’de ileri gelenlerimizin Kafkasör’de turizm alanı çalışmasında projeler yapmaya çalışıyoruz. Oradaki projemizde şirket mi olacağız, kooperatif mi olacağız onu belirlemeye çalışıyoruz. Çünkü siz ticaretin en zirvesindeki insanlarsınız. Ticaret yaparken bankalarda da birbirine bağlantılı oluyor. Dolayısıyla herkesin de bir ticareti var. Bu ticaretini de etkimeyecek şekilde çünkü birbirini bağladığında işte kredisinden etkiliyor, yatırımından etkileniyor. Bu bağlamda bu yatırımları biz kooperatif üzerinden mi yapalım yoksa şirket üzerinden mi yapalım bunu belirlemeye çalışıyoruz.

Bunun yanında yine bir kavurma tesisi memlekete kazandırmak istiyoruz. Beraberinde döner paketleme yapabilir miyiz? Artvin’e bir kolej kazandırma bir projemiz var. Bununla ilgili yer çalışmamız var. Ama bu pandemiden dolayı biraz ötelemek zorunda kaldık. Ama eninde sonunda bunu da yapmak istiyoruz.

Hayvancılık az safhada ama örneğin hayvancılıkta üretim merkezi Ardahan, Kars o civarlar ama kavurmanın merkezi Rize, Rize’de de hayvancılık yoktur. Ama kavurma deyince akla Rize geliyor. Dolayısıyla bizde bu eti gerek burada üretilen gerek dışarıdan alarak temin ederek bu projeyi yapmak istiyoruz.

Biz şunun bilincindeyiz. Artvin bölgesi geri kalmışlığı aslında bunun iyi tarafı değim yerindeyse bakır kalmış. Bu aslında bizim için bir avantaj gerek Ayder gerek Uzungöl’e baktığımız zaman keşke böyle değil de şöyle yapılaşma yapsaydık noktasındalar bugün. Ama biz bakır kaldığımız için bu konuda avantajlıyız.

Şuanda kendim şahıs olarak akademik istasyonunda 110 kişilik otel inşaatı başladı ve ustalar çalışıyorlar. Bizim şöyle bir zihniyetimiz yok. Ben yapıyorum bir daha yapmasın veya orada yapmasın. Asla böyle bir zihniyetim yok.

Artvin’de turizm potansiyeli olarak çok geride olduğumuzu ve çok ciddi de potansiyelimizin de olduğunu düşünüyoruz. Rize-Artvin havaalanıyla beraber bölgenin daha da hareketleneceğini bir değil de birden daha çok yatırımlar yaparsak devletimizde gerek altyapı olsun, gerek yol olsun bu yatırımları yapacaktır. Dolayısıyla Artvin’de çok ciddi potansiyelimiz var. Örneğin hepimizin bildiği Borçka-Karagöl’ünden, Şavşat-Karagöl’ünden, Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu’ndan, Seyir terasımızdan, Kafkasör’ünden, Macahel’inden, Atatepe’sinden saymayla bitmeyecek kadar bizim turizm potansiyellerimiz var. Dolayısıyla böyle yatırımlar yapabilecek kapasitede insanlarız” açıklamalarında bulundu.  

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt MÜSİAD’ın Artvin ekonomisine katkıda bulunduğunu ifade ederken, Artvin halkına değerli yatırımlar yapacaklarından şüphe duymadığını söyleyen Kurt; “Özü Artvin hangi dernek kurum veya hangi siyasetçi olursa olsun konu Artvin’e gerisi teferruattır. Noktasında buluşabilmeliyiz eksiklerimiz olsa da bunu başarabiliyoruz. MÜSİAD olarak bu noktada bir katkı daha eklediniz Artvin ekonomisine. Artvin halkına değerli yatırımlar yapacağınıza güvenimiz tamdır. Turizm sektörüne gireceğinizi öğrenince mutluluklarımı size dile getirmiştim. Artvin ortak pazarları uzak daha ziyade tarım ve hayvancılığın zor olduğu sanayinin çok daha zor olacağı coğrafi konum olarak çok daha sarp bir alana sahip.  Ama bir de doğal alana sahip Allah vergisi doğal güzellikleri olan gelenin gittiğinde ailesine çocuklarına mutlaka sizde gidin görün bu şehri görmeden ölmeyin denecek kadar muhteşem bir doğaya sahip. Bu da turizmi getiriyor sadece Artvinlilere değil tüm Türkiye’ye tüm dünyaya yaymak için kolları sıvadık herkese birlik ve beraberlik içerisinde çalışmayı da öneriyoruz çünkü başka Artvin yok” açıklamalarında bulundu.

MÜSİAD başkanına gerçekleşen ziyarette Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Borçka Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Merttürk , Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Kesim, Fikret Erdoğan,  Murat Yazan, Yasin Yeniçeri, Zafer Yerli katıldı.

Ziyaret Seçkin Kurt’un Celal Öztürk’e plaket takdimi ve hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından son buldu.