YEREL
Giriş Tarihi : 12-11-2021 11:47   Güncelleme : 12-11-2021 11:47

Basın İlan Kurumundan Dijitalleşme Eğitimi

Basın İlan Kurumundan Dijitalleşme Eğitimi

BİK İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından Basın İlan Kurumu Şube Müdürlükleri iş birliğiyle düzenlenen online eğitimler kapsamında Artvin, Rize, Trabzon, Bayburt ve Gümüşhane resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunan gazetelerin yetkilileri, çalışanları; BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik’in eğitimine katıldı.

BİK İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından Basın İlan Kurumu Şube Müdürlükleri iş birliğiyle düzenlenen online eğitime Artvin’de Haber Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dilan Şahinbaş katılım gösterdi. Ayrıca Artvin Gazetecilik Basın Yayım LTD. ŞTİ adına da Ayşe Özder katılım sağladı.

BİK Trabzon Şube Müdürü Ali Nuhoğlu, eğitimin açılışında “Dijital dönüşüm süreçlerine ne kadar hızlı entegre olursak o kadar iyi. Eğitimlerden muradımız; siz değerli gazetecilerimize ve gazete işletmelerine bu süreçte destek olmaktır. Eğitim verdiği için Sayın Türker Çeltik’e ve katılımınız için size teşekkür ederim.” dedi.

Yerel gazetelerin dijitalleşmelerinde uygulamaların önemi

BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik; bir web sitesinde olmazsa olmazlar, içerik yönetimi ve gerekli yan uygulamalar başlıklarında üç konuyu değerlendirdi.

Google News, Google Analytics, Google Search Console, Google Trends, Google Ads gibi araçlar ile bu araçların kullanımı hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunan Çeltik, bazı uygulamaların online habercilikte yerel gazetelere sağlayacağı avantajlardan söz etti.

Türker Çeltik eğitiminde; yerel gazetelerin, özellikle kendi bölgeleriyle ilgili haber yapmalarının faydalı olacağını, büyük haber sitelerinden bu anlamda farklılaşarak, rekabet üstünlüğü elde edeceğinin altını çizdi.

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın, geleneksel gazetecilik tecrübesinin dijital gazeteciliğe aktarılmasıyla sektörün daha zengin bir yapıya erişeceğine yönelik açıklamalarının, bu eğitimlerde daha da görünür hale geldiğini belirten Çeltik, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda programların devam edeceğinin de bilgisini verdi.

Çok sayıda gazetecinin katıldığı eğitim, karşılıklı soru ve cevaplarla sona erdi. Eğitime katılanlara “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi Sertifikası” verilecek.

Zülfiye AKSU