YEREL
Giriş Tarihi : 22-10-2021 11:51   Güncelleme : 22-10-2021 11:51

Basın bayramının kutlanılacağı bir ortam yok

Basın bayramının kutlanılacağı bir ortam yok

Artvinli Gazeteci Yazar Ruhan Odabaş, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü vesilesiyle açıklamalarda bulundu.

Ruhan Odabaş, ana akım medyanın yandaş medya, çanak medya olduğunu belirterek basında dirençli arkadaşların bulunduğunu, arkalarından onların geldiğini düşünmek istediğini ve kendisinin bunu görüyorum gördüğünü vurguladı.

Gazeteci Yazar Ruhan Odabaş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Çalışılarak da bayram yapılabilir ama bayram mı onu düşünmek gerekiyor. Basın için bayram mı onu düşünmek gerekiyor. Günümüz ortamını iyi değerlendirmek gerekiyor, aksi takdirde fazlasıyla çalışmasını da biliriz, bayram yapmasını da biliriz ama bayram ortamı yok. Şu anda Türkiye’de basın için bayram diyemeyeceğim aksini söylemek durumundayım. Basın müthiş baskı altında. Dünyada her halde gazetecilerin cezaevinde olduğu en önde gelen ülke şu anda Türkiye. Öyleyse neyin bayramı? Yani böyle bir bayram olmaz. Ben böyle bakıyorum, özgür olmalı. Hele ki Mustafa Kemal Atatürk’ün  Cumhuriyet’inde, bu güzelim topraklarda ki iktidarları da anlamakta güçlük çekiyorum, bu insanların kendi gelecekleri bir anlamda basının özgürlüğüne bağlı. Güzel şeyler yapın, basını özgür bırakın ki siz yaşamınızı sürdürebilesiniz.

Ana akın medya dediğiniz yandaş medyadır, çanak medyadır. Ülke insanının kültürel yapısı ile doğrudan orantılıdır. Bir ev kadınını düşünün evinde oturuyor, çalışmıyor ne yapacak akşama kadar, belli televizyon kanallarını açacak, kim kimin kardeşini öldürmüş gibi benzeri şeyler, böyle bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye’de öyle olunca bu insanlara zaten bir algı yönetimi uyguluyorlar, ben çok karamsar olmak istemiyorum. Umuyorum önümüzdeki günler daha güzel olacak. Hele ki sizin gibi genç ve dirençli arkadaşlarımız arkamızdan geliyor diye düşünmek istiyorum ve ben bunu görüyorum da görüyorum.”