YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 13:14   Güncelleme : 11-05-2022 13:14

Barolardan Yeni Akit Gazetesi’ne tepki

Barolardan Yeni Akit Gazetesi’ne tepki

Aralarında ArtvinBarosu’nun da yer aldığı çok sayıda baro, Yeni Akit Gazetesi’nin Batman Barosu’nu hedef gösteren haberine tepki gösterdi.

Artvin Barosu’nun da yer aldığı toplam 39 Baro Yeni Akit Gazetesi’nin Batman Barosu’nu hedef gösteren haberi ile ilgili yazılı basın açıklaması yayınlayarak tepki gösterdi.

Yayınlanan yazılı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

““Batman Barosu’nu hedef gösteren, adına habercilik dedikleri anlayışı kınıyoruz!” başlığıyla yapılan ortak açıklamada şunlar kaydedildi: “Yalan ve kışkırtıcı yayınlarla daha önce de baroları hedef gösteren Yeni Akit, bu kez de Batman Milletvekili ve Batman Barosu üyesi Avukat Ayşe Acar Başaran’ın bir polis memuru tarafından tehdit edilmesi üzerine yaptığı açıklama sonrası Batman Barosu’nu hedef göstermiştir.

Barolar; Avukatlar Kanunu uyarınca hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumakla görevli kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Bu anlamda barolar; mağdurun veya failin kim olduğuna bakmaksızın, insan haklarını koruma bilinciyle hareket etmekten geri durmayacak; aynı bilinçle hiçbir soruşturmaya, baskıya, tehdide ve gözdağına boyun eğmeyecek, insan haklarını koruma görevini yerine getirmekten asla vazgeçmeyecektir.

Barolar, halkın haber alma hakkının teminatı olan basının özgürlüğü için de mücadelelerini sürdürmeye devam edecektir. Basın özgürlüğü; iftira niteliğindeki haber yapma, hakaret etme veya hedef gösterme, özgürlüğü değildir. Haber adı altında, halkın haber alma hakkını istismar ederek baroları hedef haline getiren söz konusu yayın organını kınıyor ve Batman Baromuzun yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyor, Basın Konseyi’ni de bu etik dışı davranışlarla ilgili olarak göreve çağırıyoruz.”

Ortak açıklamaya imza atan barolar şunlar:

Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bitlis, Bingöl, Bolu, Bursa, Çankırı, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars, Kırklareli, Kocaeli, Mardin, Mersin Muğla, Muş, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Tekirdağ, Van, Yalova, Zonguldak Barosu.

Dilan Şahinbaş