YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2022 10:41   Güncelleme : 05-01-2022 10:41

Baro Başkanı Varan: Metin Lokumcu’ya Adalet

Baro Başkanı Varan: Metin Lokumcu’ya Adalet

Hopa'da polisin attığı biber gazı nedeniyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun 6-7 Ocak'ta görülecek davası öncesi Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan duruşmaya çağrıda bulundu. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, 31 Mayıs 2011 tarihindeki Hopa mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olayla ilgili, Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, 13 polis hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Lokumcu’nun ölümüne ilişkin ilk duruşma, 20 Aralık 2021'de gerçekleştirildi. SEGBİS’te yaşanan aksaklıkların damga vurduğu duruşmada, mahkeme heyeti, SEGBİS’te yaşanan aksaklıkların sürmesi nedeniyle sanıkların bir dahaki celsede mahkemede hazır bulunmalarına karar verip, duruşmayı 6-7 Ocak’a erteledi.

Artvin Baro Başkanı Ayla Varan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Biz 10 yıldır Metin Lokumcu’ya Adalet derken bir davanın açılmasını bekledik. Açılan dava güvenlik nedeniyle Trabzon'da Asliye Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Asliye Ceza Mahkemesitaksirle adam öldürme olarak bakabilirdi davaya. Hukuki gerekçelerimizi ortaya koyarak taksirli olarak değil bir tedbirsizlik, bir ihmalsizlik olarak bir adamın ölmüş olabileceğinden çok daha büyük anlamı olduğunu söyledik.

Yargılama devam ediyor. Metin Lokumcu'nun olduğu ortamda kullanılan gaz miktarını ve mesafeden dolayı polis memurlarının öngörebilir olduğunu kabul ettirmeye çalıştık ve bunu başardık. Dosya Trabzon’da Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Elbette SEGBİS usulü ceza yargılamamızda var ama yargılamanın adil olabilmesi için, uluslararası sözleşmelere göre ve iç hukukumuza göre, Anayasaya göre asıl olan yüz yüze yargılanmalıdır.Hele de bu kadar çok sanığın olduğu dosyada SEGBİS bağlantısının sağlıklı olabileceğini düşünmek akıllara zarar bir durumdur. Her iki taraf açısından da SEGBİS’te yargılamak sağlıklı bir sonuca götürmez. Geçtiğimiz duruşmada da bu yaşandı ve görüldü. Çok zorladık daha sonra mahkemeye kabul ettirdik.

Sanıkların da duruşmada yer alacağı duruşma 6 ve 7 Ocak'ta Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Sanık sayısının fazlalığından dolayı 2 gün sürecek yargılama.Bizler de orada olacağız. Barolar gözlemci olarak katılabiliyor. Artvin Barosu da gözlemci barolardan biri. Ben de vekaletli avukat olarak bu dosyanın tarafıyım, vekiliyim. Biz herkesi 6-7 Ocak tarihinde bir kez daha Metin Lokumcu’ya Adalet demek için Trabzon Adliyesi’ne bekliyoruz.

 

Dilan Şahinbaş