Yerel
Giriş Tarihi : 07-03-2023 14:41

“Barış ve huzur dolu gelecek diliyoruz”

“Barış ve huzur dolu gelecek diliyoruz”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Artvin Şubesi 7 Mart Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci yılı nedeni ile basın açıklaması yayınladı.

ÇYDD Artvin Şubesinin açıklamasında “Bugün 7 Mart 1923. Esaretten bağımsızlığa erişimimizin 102. yıl dönümü.

Zaman ve zamanın ruhu zalimdi.

Hasta adam Osmanlı Devleti' hakimiyet kurmuş olduğudoğudan batıya, kuzeyden güneye tüm coğrafyada dağılma döneminin peş peşe yaşanan savaş ve kayıplarının sancılı sürecini yaşar olmuştu.

Serhat şehrimiz Artvin ve Doğu Anadolu1877-1878(93 harbi olarak bilinen) Osmanlı-Rus savaşı ve imzalanan Ayastefanos Antlaşması ile işgale uğramıştı.

I. Dünya (paylaşım) Savaşı ile Çarlık Rusya'sıyla cephe yeniden açıldı.

İtilaf devletler grubu olarak savaş halinde iken Rusya'da Çarlık rejimini yıkan 1917 Ekim Devrimi yaşanınca İhtilal hükümeti, Batı ve Kafkas cephesindeki savaş haline son verme ihtiyacını duydu.

Bunun üzerine Osmanlı Hükümeti ileBrest -Litovsk şehrinde aynı adlı (3 Mart 1918) barış antlaşmasını imzalayarak işgal ettiği Kars, Ardahan, Artvin ve Batum illerinden çekilmeyi kabul etti.

Aynı yıl 30 Ekim1918 tarihinde savaşın galibi İtilaf Devletleriyle imzalanan Mondros Ateşkes antlaşması ile Anadolu tümden işgale açıldı.

TBMM Hükümeti'nin sevk ve idaresiyle önce Doğu Cephesindeki işgalin temizlenmesi önce Gümrü, sonra Moskova ve ardından Kars antlaşmalarıyla sağlanmış oldu.

Artvin ve çevresi de işgalden kurtulmanın mücadelesini yerel halkın sivil (çete) denen kuvvetleriyle sürdürüyordu.

Çete savaşlarıyla yokluk ve zorluklara karşı bir kahramanlık örneği olarak verilen mücadele ile

7 Mart 1921'de kentin işgalden kurtuluşu sağlanarak özgürlüğüne kavuşmuş oldu.

ÇYDD Artvin Şubesi olarak,Tüm Artvin' halkının 102. Kurtuluş yıldönümünü kutluyor, tüm ulusumuza barış ve huzur dolu gelecek diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber