YEREL
Giriş Tarihi : 03-09-2021 10:53   Güncelleme : 03-09-2021 10:53

Barış için Mücadeleye

SOL Parti Artvin İl Örgütü “Barış İçin Mücadeleye” başlıklı basın metni yayınladı.

Barış için Mücadeleye

SOL Parti Artvin İl Örgütü tarafından yayınlanan basın metninde “Emperyalizm yakılmadık, yıkılmadık coğrafya, talan edilmedik kaynak bırakmadı. AKP-MHP iktidarı da bölgemizde emperyalist yıkıma ortak olarak ve ülkemizde faşist baskı ile barış ve bir arada yaşama saldırıyor” denildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi;

“Ülkede ve bölgede barış için mücadeleye…

Dünya 2021'de de savaşlar ve çatışmaların yıkıcı sonuçlarını yaşamak zorunda kaldı. Mayıs ayı içerisinde İsrail siyonizminin Filistin'i yok etme pahasına yürüttüğü saldırılar tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşti. Suriye'de onuncu yılını dolduran işgal ve savaş hala oluk oluk kan akıtmaya devam ediyor. Son olarak Afganistan'da yaşanan yıkım, ülkeyi dinci faşizmin öldürücü kollarına terk etti. Emperyalizmin bağımsızlığına dokunduğu her karış toprak, ekonomik-siyasal sömürünün ve gerici politikaların iflah olmaz bataklığına dönüştü. Bugün Afganistan'da yaşanan bundan farklı değil

Tamamı emperyalizmin dünya kaynaklarını tahakküm altına alma saldırganlığının sonucu olarak ortaya çıkan savaş ve işgallerle dünya yağmalanıyor. Emperyalist çıkarlar, her gün yüzlerce ölüm, sayısız zorunlu göç ve sürgün ile ülkeleri parçalıyor, yok ediyor. Kıtaları, bölgeleri ve ülkeleri çağdışı bir sömürgecilik anlayışı ile savaştan savaşa sürükleyen bu eğilim çok açık ki küresel barış arzusunun önündeki en büyük engeldir. Afganistan'daki karanlık gerileme ile kendisini özdeş ve müttefik gören AKP-MHP iktidarı da dışa bağımlılığın bu topraklardaki izdüşümü olarak baskı ve şiddetten başka bir enstrümana sahip değil. Kürt sorununda çözümsüzlük ve faşist baskı politikaları ile toplumun bir arada yaşam zeminleri tahrip ediliyor. Gerek sınır ötesinde emperyalizm taşeronluğuna yanaşmaktaki utanılası hevesiyle, gerekse de toplum üzerindeki hakimiyetini faşizme dayandırasıyla AKP-MHP iktidarı barış düşmanlığının tipik bir örneği. İçinde yaşadığımız bölge on yıllardır bu belanın pençesinde. Yakılmadık, yıkılmadık coğrafya, talan edilmedik kaynak bırakmadılar. Yeri geldiğinde açık işgal ile yeri geldiğinde emperyalizm işbirlikçisi kuklalar eliyle yaşanan savaşlar ülkeleri parçaladı, yoksullaştırdı. Savaşı durdurmak, esasen bu doymak bilmez tahakküm zincirini kırmaktan geçiyor. Ülkede, bölgede, dünyada barış için öncelikle küstah ABD-Batı emperyalizmine ve onun işbirlikçi iktidarına son vermek zorundayız. Bizim barış mücadelemizin önsözünde bu nedenle bağımsızlık kavgası var.”