YEREL
Giriş Tarihi : 20-08-2021 11:36   Güncelleme : 20-08-2021 11:36

BAMBAŞKA BİR MÜCADELE HİKAYESİ

Ülkenin Ege ve Akdeniz Bölgesinde 28 Temmuz’da başlayan ve uzun bir süre müdahale edilemeyen yangınlarda, Manavgat’a giderek yangın söndürme çalışmalarına destek veren Artvin Belediyesi, Hopa Belediyesi ve Kemalpaşa Belediyesi İtfaiye ekipleri şehre geri döndü.

BAMBAŞKA BİR MÜCADELE HİKAYESİ

Yangının başlamasının ardından 3’ncü günde Manavgat’a giderek 8 gün boyunca gece gündüz demeden müdahale eden itfaiye ekip çalışanları Ümit Keskin, Dinçer Şahin ve Fatih Büyük, Artvin’e döndü.  Yangına müdahale esnasında yaşadıklarını anlatan ekip canlarını hiçe sayarak yangına müdahale ettiklerini, girmedikleri nokta kalmadığını vurguladı.

‘Bu bizim görevimizdi’

Hopa Belediyesi İtfaiye ekibinden Fatih Büyük Artvin Belediyesi, Hopa Belediyesi ve Kemalpaşa Belediyesi itfaiye ekipleri ile birlikte 3 araçlık ekiple yola çıktıklarını, yola çıktıktan 1 gün sonra bölgeye ulaştıklarını ve gittiklerinde herkesin büyük bir telaş içerisinde olduğunu söyleyerek, “Ertesi gün akşam 17.00’de oradaydık. Çok büyük bir yangınla karşı karşıyaydık ve söndürülmesi için hemen çalışmalara başladık. Manavgat yangını 28 Temmuz’da başlamıştı biz yangının 3’üncü gününde oradaydık. Gider gitmez, hiç dinlenmeden, eksiklerimizi tamamlayarak gece 03.00’e kadar yangına müdahale ettik. Bu bizim görevimizdi. Görevimizi yerine getirdik” dedi.

‘Canınızı hiçe sayabiliyorsunuz’

O gece araçları içinde içerisinde istirahat ettiklerini, kolluk kuvvetlerinden, itfaiye ekiplerine kadar, halkın her yaş kesimindeki insanların büyük bir çaba içinde olduğunu gördüklerini ifade eden Büyük, “İnsanlar bir mücadele içerisindeydi. Yangınla uğraşmak bir yana, rüzgârla uğraşmak, poyraz esintisiyle uğraşmak bir yana. Poyraz esince bir anda alevler içinde kalıyorsun, vatandaş da kalıyor onları kurtarmak için çalışıyorsun.  Aşağıdaki yangının üst taraflara ulaşmaması için mücadele ederken bir anda rüzgârın ters esmesiyle yaklaşık 15 aracın içerisinde kaldığı, en az 50 personelin içerisinde kaldığı grubun içerisindeydik. Dakikalık bir olay. Bir anda alev üzerimize geldi. O an hem aracımızı kurtarmaya çalıştık, hem kendimizi kurtarmaya çalıştık, yangının içinde kalan işçiler vardı onları kurtarmak için uğraştık. Bambaşka bir mücadeleydi bu. Bazı yerlerde kendi canınızı hiçe sayabiliyorsunuz” diyerek canlarını hiçe saymanın düşüncesizce olmadığını, bir canı kurtarabilmek için bunun yapılabildiğine dikkat çekti.

‘İtfaiyecilerin kalbi taştır ama çok duygulandık’

Koordinasyon ekibi olarak Orman Genel Müdürlüğü ve Manavgat İtfaiye Müdürlüğü’nün çalıştığını, 2 kanaldan koordine edildiklerini ifade eden Büyük, “Her türlü mücadele verdik, yangının içinde su bekleyen ekibe su götürürken, sıcaktan gevşeyen kayalar aracımızın üstüne düşüyordu. Canını kurtarmak için kaçan hayvanları gördük. Biz itfaiyecilerin kalbi taştır meslekten dolayı ama biz de bir yerden sonra duygusal olarak kendimizi bıraktık. Bölgenin yerli vatandaşından Allah bin kere razı olsun. Bir noktada, arabanın frenine bastığın bir yerde bakıyorsun ki bir poşet gelmiş. İçinde soğuk sular, buzlar, eşyalar… Devletimiz tabii ki bizi bırakmadı ama vatandaşın kendi imkânlarıyla yapmak istedikleri bizi çok duygulandırdı” dedi.

Cehennem gibi bir yerdi

Artvin Belediyesi İtfaiye ekibinden Dinçer Şahin ise gittiklerinde cehennem gibi bir yerle karşılaştıklarını vurgulayarak, “İlk önce Türkiye’ye çok geçmiş olsun diyorum. Duman bir yerden alevler bir yerden… 1400 kilometre yol gittik ama gider gitmez hemen suyumuzu alarak olay yerine gittik. Alttan yukarı her yer alev içindeydi. Nereye gittiysek alevler içindeydik hep ama birbirimizi hiç bırakmadık. Oradaki insanlar panik içerisindeydi, yangın söndürme çalışması yaparken bir teyze geldi ağlayarak, ne olur köyümüzü kurtarın, orada itfaiye ekibi yok diye feryat ediyordu, Ümit ile birlikte o köye gittik. Alevler alttan yukarı sarmış geliyordu, üsten aşağı doğru suyu bastık, o köyü kurtardık, köylüler çok sevindi, o kadar mutlu oldular ki biz burada bu mutluluğu kelimelerle anlatamayız. Bu duygu bize yetiyor, bölgenin insanından Allah razı olsun, helali hoş olsun. Belki gece gündüz demeden çalıştık ama bize yaklaşımlarından dolayı helali hoş olsun. Devletimiz de bizi hiçbir şeye muhtaç etmedi” dedi.

‘Manavgat insanına teşekkür ederiz’

Birçok köyde yangın söndürme müdahalesi yaptıklarını açıklayan Şahin, “İstanbul’dan gelen ekip arkadaşları, biz sizinle ölüme gideriz, geldiğinizden beri çalışmayı hiç bırakmadınız, dedi. Ümit ile birlikte elimizden geldiğinin fazlasını yaparak girmediğimiz yer kalmadı. İstirahatimiz olduğunda da 2-3 saat dinleniyorduk ama sonunda yangına gerekli müdahaleyi yapabildik. Orada yaşayan insanlar da feraha ulaştı” diyerek Manavgat insanının kendilerine sahip çıktığını ve bu duyguyu anlatamayacağını söyledi.

‘1400 km yol gittik ve hemen müdahaleye başladık’

Artvin Belediyesi İtfaiye ekibinden Ümit Keskin yaptığını açıklamada öncelikle herkese geçmiş olsun diyerek, “Buradan 1400 km yol gittiğimizde akşam 17.00-18.00 civarlarıydı. Gider gitmez hiç soluksuz, boşluk vermeden gece 03.00’e kadar yangına müdahale ettik ve ancak dayanabildik. Köylülerin telaşını, insanların telaşını görünce ister istemez o işi bırakamıyorsun. Biz insanların bir yere kaçıştırmasını, hayvanların can havli ile kaçıştırmasını görünce elimizden geleni yapmaya çalıştık. Gece gündüz demeden 8 gün mücadele ettik. Yağmurun yağmasıyla biz rahatladık. Yağmur yağmasaydı 10-15 gün daha devam edebilirdi yangın” ifadelerini kullandı.

Çok büyük bir yangın olduğunu ve iş yükünün çok ağır olduğundan o esnada vatandaşlarla iletişime çok geçemediklerini söyleyen Keskin, “Ama biz müdahale çalışmalarımız esnasında vatandaşlar bize çok yardım etti, yiyeceklerimizi kendileri getirdiler, su taşıdılar. Biz çalışırken bize bu şekilde yardımcı olan Manavgat halkına çok çok teşekkür ediyoruz. Arazözlere su almak için denize veya göllere ulaşmamız, suyu alıp dönmemiz en az kırk dakikalık bir kayıp yaratırdı, öyle bir şansımız yoktu. Su takviyesi büyük tırlarla yapıldı. Vatandaşların imkânlarıyla sağlandı. Traktörlerin arkasına römork bağlıyordu vatandaşlar ve öyle su taşıyordu. Haftalık 1 eğitimiz var günlük bilgilendirme eğitimimiz var, bu eğitimlerde özellikle doğalgaz Artvin’e yeni geldiği için olası bir durumda hazır olmak için çalışıyoruz” dedi.

Manavgat’ta 28 Temmuz’da çıkan yangına müdahale etmek için yola çıkan ve yangının 3’üncü günü bölgeye giden veren Artvin Belediyesi, Hopa Belediyesi ve Kemalpaşa Belediyesi İtfaiye ekipleri ayrıca bir daha böyle bir şeyin yaşanmamasını dileyerek eğer yine yaşanırsa seve seve müdahale etmek için yola çıkacaklarını belirtti.

DİLAN ŞAHİNBAŞ