Yerel
Giriş Tarihi : 30-09-2022 12:26

Balık Tezgahlarında Palamut Bolluğu

Balık Tezgahlarında Palamut Bolluğu

1 Eylül Tarihinden itibaren denize açılan balıkçı tekneleri geri dönmesiyle birlikte balık sezonu açıldı. Bu sezon palamut bolluğu yaşanacak.

Balık sezonunun açılması ile birlikte balıklar tezgahta yerini aldı. Palamut bu yıla damga vurdu. Geçen sene 70 liradan satılan küçük palamut 30 liraya büyük palamut ise 50 liraya düştü. Çapari Balık Artvin Şubesi işletmecisi Ömer Çokal, bu sene palamutun bol olacağını söyledi. 5 senedir balıkçılık sektörün içinde olan Çokal, her şeyin fiyatlarının arttığını geçen ve yazın iş yapamadıklarını belirtti.

Çokal Artvin halkının yazları neredeyse hiç yazları balık yeme kültürü olmadığını belirterek “Çapari Balık’ta biz hem pişirme yapıyoruz hem de çiğ satış yapıyoruz. 5 senedir bu sektörün içindeyim. 3 senedir de burada hizmet veriyoruz. Biz burayı açtığımızda 12 ay burası açık olacak diye bir plan belirledik ama sonuçta biz ticaret yapıyoruz ve yazın dükkanı açmanın bir maliyeti var eleman çalıştırıyorsun. Yazın Artvin’in balık kültürü ne yazık ki hiç yok diyebilirim. Bugün Rize’de dahi yazın çiğ satış yapanlar tamamen kapatıyor dükkanı manava çeviriyorlar gelirini öyle sağlayarak yazı öyle atlatıyor balıkçıların çoğu. Bizde bir sene deneyelim deik bakalım nasıl olacak nedir ne değildir diye yani değecek mi ama o verimi alamayınca bu sene yazın kapalı tuttum. Sezon 1 Eylül’de açılıyor ve Nisan ayının sonuna kadar devam edeceğiz. Balıkçılık sektöründe çok büyük döngü yok. Nüfus belli ve Artvin’in parasal olarak döngüsü belli. İş oluyor ama kışın oluyor. Mevsiminde güzel özellikle havalar soğudu zaman balığa yöneliyor. Balık sezonu 6 aydır ve bunun sadece 4-5 ayında iyi iş yapabiliyorsunuz. Ekimden sonra başlar hareketlilik biraz daha canlanır. Şubat’a kadar bu hareketlilik sürer” ifadelerini kullandı

BALIK AYNI BORSA GİBİDİR

Balık fiyatlarının sürekli değiştiğini anlatan Çokal “Balık aynı borsa gibidir. Her gün balık fiyatlarında fiyatlar değişir. Özellikle değiş balığının mesela çupra, levrek gibi balıklar havuz balığıdır fiyatları stabildir. Sezon başında gelir eğer enflasyonda çok büyük değişiklik olmazsa fiyatı değişmez ama deniz balığı için öyle değil. Denizde tutulan balıklar ne kadar çok olursa fiyatları o kadar düşer. Tutulan balık az olursa her zaman pahalı olur çünkü talep var belli balık az bu yüzden balığın fiyatı pahalı oluyor. Palamut 70 liraydı bir gün önce şu an büyük palamut 50 lira küçük palamut ise 20 liraya düştü. Yarın için bir şey söyleyemeyiz 10 liraya da düşebilir 60 liraya da çıkabilir” ifadelerini kullandı.

HER ŞEYİN FİYATI 2-3 KAT ARTTI

Çokal her şeyin maliyeti 2-3 kat arttığını müşterilere balık fiyatlarını söylerken çekindiğini belirterek “Bu dönemde mezgit, istavrit ve özellikle palamut geçen seneye göre bu sene palamut kendini gösterdi. Galiba bu sene bol olacak tam da palamut sezonu. Fiyatlar geçen seneye göre arttı. Geçen sene biz en son mezgiti 25-30 lira arasında gidiyordu ama bu sene 60 liradan başladı. Dediğim gibi fiyatlar düşebilir, artabilir o denizin durumuna bağlı. Her şey pahalı ve biz Hopa’da balıkların fiyatlarıyla aynı veriyoruz ve Hopa ile burası 70 km ve benzin fiyalarını herkes biliyor. Geçtiğimiz gün bir müşterimiz Rize’den gelmişti ve ben de oradaki balık fiyatlarını sordum aynı hemen hemen dedi. Biz fiyatları çok yüksek tutmuyoruz çünkü insanların alım gücü belli. Levreğin geliş fiyatı 140 lira bize 160 liraya satıyoruz. Alış fiyatı yüksek olduğu için ister istemez bu fiyatları müşterilere söylerken çekiniyoruz. Burada pişirme yapıyoruz bir tüp olmuş 350 lira her şey fiyatı 2-3 kat arttı. Maliyetler yüksek. Biz Hopa’dan fiyat istedik lokanta için. Fiyatları duyunca dedim ki biz bu fiyatları kime diyeceğiz. Ama benim zararına iş şansım yok her şeyin maliyeti var. Genel anlamda fiyatlar yüksek olunca bizim de yapacak bir şeyimiz kalmıyor” ifadelerini kullandı. 

Tezgahlarda olan balık fiyatları şu şekilde;

Büyük palamut tanesi 50₺

Küçük palamut tanesi 30

Somon kg mı 120₺

İstavrit 60₺

Mezgit 60₺

Çupra kg 140₺

Levrek kg 140₺

Artvin'de HaberArtvin'de Haber