YEREL
Giriş Tarihi : 20-03-2021 13:26   Güncelleme : 20-03-2021 13:26

Bakanlar Dereiçi köyünde incelemelerde bulundu

Yusufeli ilçesine bağlı Dereiçi köyünde meydana gelen yangının ardından köye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Dereiçi köyünde incelemelerde bulundu

Burada basın açıklaması gerçekleştiren İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu yaptığı açıklamada; “Kıymetli hemşehrilerimiz öncelikle geçmiş olsun. Allah beterinden korusun. Yangının ilk haberini alır almaz, sizin buradaki o zorlu halinizle uğraşıken sayın Cumhurbaşkanımızın hem sayın Bakan Murat Kurum beyle hem de Sayın Valimiz ve yine kıymetli milletvekilimiz hep birlikte burada müdahalenin nasıl olacağını değerlendirdik. Ve sağ olsun arkadaşlarımız ellerinden gelen bütün gayreti muhtarımızla birlikte burada gösterdiler.

Bir hasarla karşı karşıyayız. Daha büyümesinden korkuyorduk şükürler olsun bir noktada büyük bir gayretle kesildi. Öncelikle evleri yanan, ahırları yanan vatandaşlarımıza her birlerine tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.   Sayın Cumhurbaşkanımız oradaki vatandaşlarımızın yanında olmamızı hem de onların dertlerini dinlememizi hem alanı ve sahayı yakından görmemizi ve hemen bu mesele ile ilgili yaraların sarılması hususunda talimat verdi. Bizde Ankara’dan çıktık ve buraya intikal ettik.

Hiç bir endişe içerisinde olmayın burada bir afetle karşı karşıya kalındı. Yangınla karşı karşıya kalındı. Mağduriyeti gidermek bizim görevimizdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatta bu yönde. Her afetin kendine ait hem bir hasar biçimi  hem de acısı vardır. Deprem başka bir şey, sel başka bir şey, ama söyleyeyim yangında başka korku ve ürkütü oluşturur. Allah bir daha böyle afetle karşı karşıya bırakmasın bunun için de burada bir takım adımlar atılacak.

Hem hasarların karşılanması hem adım atılmasında hızlı ve çabuk davranacağız. Ve sizi mağdur etmeyeceğiz. Buraya AFAD’tan acil yardım ödeneğinden bir milyon lira gönderildi. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum 1 Milyon gönderdi. Aile Bakanımız oda 1,5 Milyon gönderiyor.  Biz burada 15 Bin Lira evi yananlar için ilk etapta hesaplarına yatırılacak. Ayrıca yine Aile Bakanlığımızdan gönderilen 1,5 milyon lira ailelerin hesaplarına yatırılacak.

Yine ihtiyaç varsa onu sağlayabilecek kaynakları buraya aktarmamız konusundaki talimat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından verildi. Bunun yanı sıra ilk belirlemelere göre yaklaşık 21 bina içerisinde yaklaşık 52 konut 60 civarında ahırı, samanlığı hep birlikte bunlarla ilgili hasar tespit çalışmalarını Çevre Ve Şehircilik Bakanlığımız dünden itibaren netleştirdi.  Biz AFAD ve İçişleri Bakanlığı olarak burayı Afet Bölgesi Kararı aldık. Burada nasıl bir alanda yapılan neler gerçekleşecek tüm bu tabloyu gördükten sonra Allah beterinden korusun diyoruz yani 52 konutun yanması şunu söyleyeyim az bir şey değil. Türkiye’nin neresinde olursa olsun büyük bir afet. Tekrar geçmiş olsun. Bu mesele bitene kadar yanınızda olduğumuzu hükümetimizin bütün kurumları ile birlikte emre amade olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Burada teselli eden tek şey can kaybı ile kalmadığımıdır.  Şükürler olsun telafi edebilecek güce sahibiz. Sabırlı olacağız. Buradaki meseleleri tamamlayacağız. Bir daha böyle bir afetle kalmamak için de Allah’ın izniyle inşallah tedbirler alacağız. Bırakın ev yapma yeri beş on metre kare bir bahçe yapmanın da zor olduğunu biliyoruz. Cenabı Allah bu coğrafyaya güzellikler vermiş ama zorluklarda vermiş. Bunları çağımızın getirdikleri iyileştirme şartları ile beraber sizi çok daha iyi yerlere getireceğiz.” İfadelerini kullandı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum  ise burada yaptığı açıklamada; “Kıymetli Dereiçili kardeşlerim geçmiş olsun Allah böyle bir kaza bela bir daha yaşatmasın diyorum. Yangının  çıktığı andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile ilgili tüm bakanlıklarımız Dereiçi’mize hareket ettiler. Valiliğimizin koordinasyonu da gerekli tüm çalışmaları bir taraftan yangın söndürme diğer taraftan kurtarma hasar tespit çalışmaları başlattık. İlk hasar tespit çalışmalarına göre  52’si konut, diğerleri de ahır samanlık dükkan okula ait bir eklenti olmak üzere 193 bağımsız bölümde hasar tespit ettik.  Ve bugün de sayın bakanımız, vekilimiz, belediye başkanımız ve muhtarımız hep birlikte inceleme fırsatına eriştik. Arazi koşulları çok zor ancak bir daha böyle acılar yaşamamak adına tedbirli adım atmak zorundayız. Hem bulunduğumuz alanda hem de okulumuz hemen yanında yer alan alanda çalışma yapacağız, çalışmayı Çalışmayı Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız (TOKİ)’miz yapacak. Hızlı bir şekilde bugünden itibaren zemin etütlerine başlayacaklar. Ve iki alanı da kentsel dönüşüm alanı ilan edeceğiz. Bir kardeşim sordu: “Benim burada iki tane evim var ikisi de yandı ve ikisini de tapusu benim üzerimde AFAD’tan hak sahibi olanlar AFAD’tan, AFAD’tan hak sahibi olmayıp da buradaki evi yanan kardeşlerimizi de kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde hak sahipliği sürecini yürüteceğiz. Zaten yardımları taşıma, eşya, kira yardımlarını sayın bakanımız açıkladılar bu süreçte TOKİ Dereiçi’mize Yusufeli’mize yakışacak şekliyle yatay mimari esaslı yanımızda hayvanlarımıza en yakın noktada bakabileceğimiz samanlığımızın olduğu güzel bir projeyi hayata geçireceğiz amacımız 6 ay içerisinde başlayıp projeleri tamamlayıp sizlere teslim etmektir. TOKİ’miz daha önce Elazığ’da, İzmir’de Malatya’da hangi anlayış ile çalıştıysa yine Giresun doğan kentte nasıl vatandaşlarımızla beraber olmak suretiyle çalıştıysak Artvin’imizle Dereiçi’nde Yusufeli’nde aynı anlayışla sizlerle birlikte sizlerin yaralarını  en hızlı şekilde sarmak için çalışmalarımızı yapacağız. Ben tüm hepinize geçmiş olsun dileklerimiz iletiyorum Allah’a emanet ediyorum.”

Yapılan incelemelerde, İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu ve  Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum, İçişleri Bakan Yardımcısı  İsmail Çataklı, Vali Yılmaz Doruk, Ak Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Ak Parti Artvin İl Başkanı Fatih Tahtalı, Artvin İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, AFAD İyileştirme Daire Başkanı Mustafa Esin ve ilgili kurum amirleri Bakanlara eşlik etti.