YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 12:33   Güncelleme : 24-03-2021 13:03

Bahane yok başaracağım dersen başarırsın

17 Aralık 1995 Artvin doğumlu olan Şahakan Erkal Bursa’nın Araba Yatağı Kulübünde futbolculuk yaparken arkadaşlarını kıramayıp çıktığı halı saha maçında dizinden sakatlık geçirerek futboldan uzak kalmak zorunda kaldı.

Bahane yok başaracağım dersen başarırsın

Sakatlığından sonra eğitimine önem veren Erkal, Ege Üniversitesi futbol antrenörlüğünü kazanarak futbolun içinde kalmaya devam etti.

Artvin’de olsun başka illerde olsun farklı kulüplerde genç yaşta oynayan Erkal, futbolculuk döneminde yaşadıklarını anlattı;” Evin tek erkek çocuğuyum 7 yaşında Artvin Türk Telekom kulübünde futbolla tanıştım. Yaklaşık 3 yıl sonra İl Özel İdare Spor kulübüne geçtim. Ortaokulu bitirmek üzereyken babama Artvin dışında daha göz önünde olan bir şehirde futbol oynamak istediğimi söyledim. Babam futbol konusunda bana benden çok inandı desteğini hiç eksik etmedi sağ olsun, hakkını asla ödeyemem. Şu an elimde böyle bir meslek varsa babam sayesindedir. İlk olarak Çorum spor lisesinin yetenek sınavlarına girdim, kazandım. Ve orada Belediye Spor kulübünde futbol oynamaya başladım, aynı zamanda okul takımında da oynuyordum. Çorumda geçirdiğim güzel 1 sezonun ardından Trabzon spor lisesine geçtim. Orada sallantılı bir dönemim oldu Hekimoğlu Doğanspor’ da oynamaya başladım. Ama sezonu tamamlamadım.  O yıl futbol oynadım diyemem sonrasında Ordu Spor’la denemelere çıktım ve takıma kabul edildim.  Fakat spor lisesi olmadığı için Bursa Spor lisesine geçiş yaptım ve orada Araba Yatağı spor kulübünde oynamaya başladım. Takıma girdikten yaklaşık 1 ay sonra kuzenlerimin ısrarlarıyla gittiğim bir halı saha maçında dizimden sakatlandım. Uzun bir süre fizik tedavi gördüm. Bu sakatlık yaklaşık bir yıl futboldan uzak kalmama sebep oldu sonrasında Kestel Belediyespor’a geçiş yaptım. Ama artık inancımı ve hevesimi yitirmiştim. Okula daha çok odaklandım. Lise bitince Ege Üniversitesi futbol antrenörlüğü bölümünü kazandım. Bu okula girmek kendime olan inancımı tazeledi ve İzmir’de futbol oynamaya karar verdim. Ama o yaz yine ordu sahilinde öylesine oynanan keyfi bir maçta kolumu kırdım. Artık tabi bu sürece kadar yasadığım daha birçok sakatlığım oldu. Ama diz kol sakatlıklarım beni futbol için çok çekingen olmaya itti. Artık sadece antrenörlük mesleğini düşünüp ona odaklandığım dönem başladı. Göztepe Futbol okulunda 3 yıl antrenörlük yaptım. Ardından derslerimi ve not ortalamamı yükseltmek için mesleğime ara vermem gerekti. Bu süreçte İzmir Demokrasi Üniversitesi’nden formasyonla öğretmenlik belgesi aldım. Ve su anda okulumun da son dönemindeyim. Hedeflerim için çabalamaya devam ediyorum hep daha fazlası için mücadele ediyorum ve etmeye de devam edeceğim” dedi.

Eğitimi için futboldan belli bir süre uzak kalması gerektiğini söyleyen Erkal, kariyer planlamasından ve hedeflerinden bahsetti;” Şu an için futboldan biraz uzak kaldığım dönemdeyim tabii ki de takip ediyorum.  Hala öğrenmem gereken çok şey var ve öğrenmek için çabalıyorum. Fakat futbol planlarımı biraz erteledim. Önceliğim şu an için eğitimim lisans eğitimimi tamamlamak üzereyim bunu yükseltmeyi düşünüyorum yurt dışında eğitim almak gibi planlarım var. Orada kendimi daha fazla geliştirerek bu işi en üst seviyelerde yapabilmeyi istiyorum, umarım bunu başarabilirim. Daha önümde çok uzun bir yol var öğrenmem gereken edinmem gereken tecrübeler var. Umarım kendim için de çevremdeki insanlar içinde güzel şeyler başarabilir ve güzel şehrime de faydalı olabilir” ifadelerine yer verdi.

Artvin’deki futbol kulüplerinin bulundukları ligden bir üst lige çıkabilecek yeterliliğe sahip olup olmadığı hakkında da konuşan Erkal, bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu ve bu yapılanmayı kurarken Artvin’e aidiyet duygusu olan insanlarla kurulması gerektiğini söyledi;” Bu konuda çok karamsar olmak istemiyorum. Gerçekten bunu en çok arzulayan insanlardan biriyim. Çok isterim bunun gerçekleşmesini Süper Ligde bir takımımız olmasını. Geçmiş de 2. Ligde mücadele etmiş bir takımımız büyüklerimiz var. Birçoğunu tanıyorum oturup sohbet etme fırsatını da yakaladım. Bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü gerçekten hepsi özel insanlar özellikle İhsan sevim, Soner Çeliktaş abilerimle çokça vakit geçirdim. Hala daha futbol söz konusu olunca gözlerinde ki heyecanı o hırsı ateşi görebiliyorsunuz. Futbolu sadece bir oyun olarak değil şehrin geleceği olduğunun farkında olan insanlar tabi isimlerini söylemediğim abilerimde var. Ben sadece çok yakından tanıdığım için bu iki abimi örnek gösterdim. Kısacası bir yapılanmaya ihtiyaç var. Geçmiş de güzel isler başarmış büyüklerimizi bu yapılanmaya dahil ederek güzel bir projeyle bunun gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Umarım bir gün süper lig de takımımızı izleyebiliriz” açıklamalarında bulundu.

Son olarak Artvin’de futbol oynayan gençlerin bahane üretmemelerini hayallerinin peşinden koşup başaracağım demeleri gerektiğini vurguladı;” Yetenek futbol da tabii ki de önemli ama daha önemli olan bu sporu yapmayı ne kadar istediğiniz kendinize ne kadar inandığınızdır. Ben 13 yasındaydım futbol oynamak için ailemden ayrı kalmak zorunda kaldığımda. Ve bu büyük bir fedakarlık ebeveynlerinize en çok ihtiyaç duyduğunuz yaslarda idealler belirleyip bu idealler için mücadele etmeye başlıyorsunuz. Ve vazgeçemezsiniz yapmalısınız artık çocukluğunuzu arkada bırakıp olmak istediğiniz kişiye hazırlanmalısınız. Bu yazılarımı okuyacak olan gençlere tavsiyem zor olmayan hiçbir şeyden olumlu bir sonuç çıkaramazsınız. Bir bahaneniz olursa bu işi yapamazsınız her ne olursa olsun çok sıkı çalışmalısınız. Rutin antrenmanların dışında bireysel olarak çalışmalısınız. Kabullenmek önemli her şeyde doğuştan yetenekli olamazsınız eksiklerinizi belirleyip bunları geliştirmek için çabalamalısınız. Sakatlıklar, talihsizlikler vazgeçmenize sebep olmamalı başaracağım diyen başarır. Her türlü bilgiye ulaşabildiğiniz çok şanslı bir dönemdesiniz internetten antrenmanlar izleyin nasıl gelişeceğinizi bulun ve bahaneleriniz olmasın. En iyisi olduğunuza inanın ama kendinizi her zaman kendinizle kıyaslayarak hep daha üst seviyeye çıkmaya çalışın” önerilerini sözlerine ekledi.