YEREL
Giriş Tarihi : 25-10-2021 10:41   Güncelleme : 25-10-2021 10:41

Bağışıklığımızı güçlendirmen adına

Bağışıklığımızı güçlendirmen adına

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Çiğdem Küçük havaların soğuması ile birlikte bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek beslenme uyarılarında bulundu.

Kışın gelmesiyle beraber soğukların da etkili olması ile birlikte hareket alanının kısıtlandığını, daha çok bilgisayarlara, telefonlara evdeki yaşama odaklı bir hale gelindiğini belirten Küçük, “İlk başta mutlaka hareketi hayatımıza katmalıyız. Bu bizim için kışın en önemli yapılması gereken şeylerden bir tanesi. Bu açıdan bağışıklığımızı güçlendirmek adına, A vitamininden, E vitamininden, C vitamininden zengin olan besinlerden faydalanmalıyız. Bunlar neler dediğimizde; mesela yağlı tohumlardan fındık, fıstık, badem… Mutlaka bunlardan diyetimize eklediğimiz bir formda olmalıyız. Günde mutlaka iki porsiyon meyve, üç porsiyon sebze olabilecek şekilde tüketime geçmeliyiz. İşte sebze olarak şimdi bolca çıkacak olan, karnabahar, brokoli, kabak, lahana bunları tüketimine dikkat etmeli, bolca tüketmeli diyetlerimize mutlaka eklemeliyiz. Meyve olarak şimdi en çok sevdiğimiz C vitamini en bol olan meyveler gelecek. Kivi, portakal, mandalina… Bunların tüketimini mutlaka diyetlerimize eklemeliyiz. Bunlar bizim için önemli koşullar. Bağışık güçlendirecek, bizi daha çok zinde tutacak önemli etkenlerden bir tanesi” dedi.

Covid-19 salgınının devam ettiği süreç içerisinde okullarında açılması ile birlikte çocukların beslenmelerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Çiğdem Küçük, “Çocuklarda en fazla olan şey besin reddi zaten. Ne meyve yemeği severler ne sebze tüketmeyi severler. Yapılması gereken özellikle bu devirde işte dediğim gibi A vitamininden, C vitamininden yüksek olan besinleri tercih etmek. O da şöyle, çocukların sevebileceği formlarda bir şeyler hazırlamaya gitmek. Şu sebze tüketimine teşvik etmek. Beslenme çantalarına mutlaka meyve koymak. Günde mutlaka iki porsiyon kadar meyve yemelerini sağlamak. Özellikle bir kivi, bir mandalina, bir portakal her çocuk mutlaka günde bir tane yesin. Hem bağışıklığını güçlendirir hem enerji olur hem bir çocuk için önemli bir detaydır. Sebze tüketimi, anneler mutlaka işte çocuklar sebze yemiyor diye bunu erteleyip daha çok sevdikleri besinlerden gidiyorlar. Ama mutlaka çocuklarına sebze tüketimini de aşılamaya çalışsınlar” ifadelerini kullandı.

Küçük açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

Havaların soğumasıyla birlikte hareket kısıtlanması ve dışarıdan artık uzaklaşmak sonbaharın bize getirdiği kasvetli hava ile birlikte artık kendimizde şikayet ettiğimiz belirtiler oluşmaya başlamakta. İnsanları mutlu edebilecek besinler var. Antioksidan derecesi yüksek besinler mesela bunlardan bir tanesi. Onlar da az önce bahsettiğim meyve grupları. Bitter çikolata tüketimi çok önerdiğimiz bir şeydir. Belli oranlarda porsiyonuna dikkat ederek tabii ki çikolata tüketimi de olabilir. Günde işte bir küçük kare bazen bir kahvenin yanında kişiye iyi gelebilir. Serotonin salgılatabilir, mutluluk hormonunu destekleyici getirebilir. Böyle durumlarda, özellikle kasvetli havalarda çok önerdiğimiz bir şeydir. Hem kişiyi mutlu eder hem kalori olarak diğerlerine oranına çok daha dengeleyici bir durumdadır diyet için. Tüketimini tavsiye ettiğimiz şeyler arasındadır.”