YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 12:26   Güncelleme : 28-04-2022 12:26

Bağımlılıkla Mücadelede “Ben Olsaydım” Farkındalığı

Bağımlılıkla Mücadelede “Ben Olsaydım” Farkındalığı

Artvin Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı” düzenlendi.

Bağımlılıkla mücadele Türkiye’de ve Artvin’de arz, talep, iletişim, izleme ve değerlendirme çalışmaları kapsamında mevcut durum değerlendirmesi yapılarak bağımlılıkla mücadele konusunda bilgilendirme ve farkındalık gelişiminin sağlanması amaçlanan çalıştay 27-28 Nisan tarihleri arasında Gençlik Merkezinde devam edecek.

Gençlik Merkezi Konferans Salonunda açılışı gerçekleştirilen “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı”nda Vali Yılmaz Doruk, ve İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Gürol Köroğlu’nun açılış konuşması gerçekleştirdi.

Vali Doruk Çalıştayın düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkürlerini ileterek “Bağımlılık her dönem farklı şekillerde karşımıza çıkan bir konu. Dolayısıyla hayatımızın her safhasında üzerimize sürekli görev düşen, mücadele etmemiz gereken bir konu. Benim kanaatimce bu mücadelenin bir kuruma vasıfedilememesi gerekiyor. Bağımlılık tek bir kurumun değil istisnasız tüm kurumların birlikte çalışması gereken bir konu. Başarılı olmak istiyorsak, bunu minimuma indirip toplumumuzda bitirmemiz lazım. Bitmese bile toplumun genel statüsünü etkilemeyecek bir düzeyde tutmamız lazım. Sıfırlamak zor ama asgaride tutarak sağlıklı bir nesil ortaya koymak için bunu özellikle çözmemiz lazım. Bu da ancak sağlıktan spora eğitime bütün kuruluşların birlikte profesyonelce mücadele etmesi ile gerçekleşebilir” dedi.

Vali Doruk konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bunun tabii ki bir polisiye tarafı var. Bu önemli bir mücadele ama esasında polisiyeye iş kaldığı zaman sonuçlarla mücadele ediyorsunuz yani polisiye tedbirlerle başarılı olabilmesi için öncesindeki çalışmaların sağlıklı olarak ortaya koyulması gerekiyor. Konuyu iyi tanımamız lazım, mücadele edecek kuruluşların hususiyetlerini iyi bilmesi gerekiyor ve ikinci adım olarak bu konuda toplumun genelinde hassasiyet oluşturma ve sahiplendirme, farkındalık oluşturma gerekiyor. Bunu da yaptığımız zaman bütün toplumun paydaşları resmi, gayriresmi, sivil,devlet bir arada toplumun bütünlüğünde bir hassasiyet oluşturursak o zaman başarılı olmuş oluruz. Ben olsaydım temalı bu çalıştay bu adımlardan bir tanesi; kendimizi yerine koyarak nasıl yapmamız gerektiğini, birçok açıdan gözden geçirip konuyu çözüm önerileri geliştirmek, masaya yatırıp gözden geçirip belirleyip ona göre tedbir almak tarafından bu tür çalışmalar çok önem arz ediyor.

Ben başarılı bir çalışma diliyorum, inşallah çözümler üretebileceğimiz ve işbirliği yöntemleri metotları ortaya çıkar.”

İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Gürol Köroğluise gerçekleştirdiği açılış konuşmasında; “27-28 Nisan 2022 tarihleri arasında sürecek olan bağımlılıkla mücadele çalıştayı, Valilik himayesinde Sağlık Müdürlüğü Sekreteryasıyla yürütülen İl çalıştayımız 2 gün sürecek olup; kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler, yerel basın temsilcileri, STK’lar, kadın ve genç grup temsilcileri ve bağımlı ailelerinin katılımıyla gerçekleştirilmektedir.

Bilindiği gibi ülkemizde Bağımlılıkla mücadele çalışmaları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başkanlığında, 12 Bakanın üyesi olduğu Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu (BMYK) tarafından yürütülmektedir.  Bu amaçla 3 ayda bir BMİKK (Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu) Vali Başkanlığında toplanmaktadır.

BMİKK toplantısının akabinde ise ‘’Ben Olsaydım Çalıştayı’’ ile program devam etmiştir.  Toplumu, tüm bağımlılık yapıcı madde ve davranışlardan uzak tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Bağımlılıkla Mücadele kapsamında ‘’Ben Olsaydım’’ teması ile çalıştayın başlatıldığı, Sn Bakanımız Fahrettin Koca tarafından duyurulmuştur.

Uyuşturucu, Alkol, Tütün ve Davranışsal Bağımlılıkla mücadele grupları olmak üzere 4 ana çalıştay grubu oluşturulmuştur. Çalıştay 81 il ve 922 ilçede eş zamanlı olarak başlatılmış olup ilçelerimiz Kaymakamlarımızın Başkanlığında çalıştaylarını tamamlamışlar ve il çalıştayında görüşülmek üzere raporlarını bize ulaştırmışlardır. Bağımlılıkla mücadele konusunda ülkemiz ve ilimizde arz, talep, iletişim, izleme ve değerlendirme çalışmaları kapsamında mevcut durum değerlendirmesi yapılarak bağımlılıkla mücadele konusunda bilgilendirme ve farkındalık gelişiminin sağlanması amaçlanmıştır. Her bir bağımlılık alanında yapılacak oturumlarda ülkemizdeki mevcut sorunların incelenip söz konusu sorunlar için çözüm önerilerinin ‘ben olsaydım’ etiketi adı altında istişare yapılarak katılımcıların bilgi birikim ve tecrübelerinden faydalanmak hedeflenmiştir.

Çalıştayda tüm bu aşamalar çok yönlü olarak uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve 2 günlük il çalıştayının ardından oluşturduğumuz raporumuz umarız ki ulusal politikalarımıza yön verecek şekilde sonuçlanacaktır” ifadelerine yer verdi.

Dilan Şahinbaş