YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 12:15   Güncelleme : 28-04-2022 12:15

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı

Madde bağımlılığı hakkında farkındalık kazandırılması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştaya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak ev sahipliği yaptık.

Artvin Gençlik Merkezimizde düzenlenen çalıştayda, madde bağımlılığı hakkında farkındalık kazandırmak, İl genelinde konu ile alakalı sorunların tespiti ve diğer konular ele alındı.

İl Sağlık Müdürlüğü personeli Uzman Gülten Bilmiş, “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştay”ının ilk sunumunu gerçekleştirdi. Bilmiş sunumunda bağımlılık hakkında kısa bilgilendirme yaparak Türkiye’de bağımlılıkla mücadele kapsamında mevcut yapılan çalışmaları ve Artvin’de ve ilçelerde bağımlılıkla mücadele kapsamında mevcut yapılan çalışmaları aktardı.

Bilmiş sunumunda şu ifadelere yer verdi:

“Bağımlılık; kişinin kullandığı bir madde, alkol, nesne veya yaptığı bir davranış (eylem) üzerinde kontrolünü kaybetmesidir. Kontrolsüzce kullanılan her madde ya da gerçekleştirilen her davranış bağımlılık oluşturma riski taşır. Kişiler hayatta birçok şeye karşı bağımlı olabilir.Bağımlılıkla mücadele konusunda ülkemiz ve ilimizde arz, talep, iletişim, izleme ve değerlendirme çalışmaları kapsamında mevcut durum değerlendirmesi yapılarak bağımlılıkla mücadele konusunda bilgilendirme ve farkındalık gelişiminin sağlanması amaçlanmıştır.

Her bir bağımlılık alanında yapılacak oturumlarda ülkemizdeki mevcut sorunların incelenip söz konusu sorunlar için çözüm önerilerinin ‘ben olsaydım’ etiketi adı altında istişare yapılarak katılımcıların bilgi birikim ve tecrübelerinden faydalanmak hedeflenmiştir.

Uyuşturucu madde kullanımını engellemek adına 2021 yılında yapılan operasyonlarda Türkiye genelinde 264 bin 202 kişi gözaltına alındı. Sonuç odaklı uygulamaların yanı sıra sorunun nedenini anlamak üzere Emniyet tarafından düzenli rapor hazırlanmaktadır.

Bu sene için yayınlanan raporda en dikkat çeken bilgi, ankete katılan kadın ve erkeklerin madde kullanımına dair verilen oransal uçurum oldu. Çalışmanın cinsiyet dağılımına bakıldığında erkeklerin yüzde 95,1 kadınların ise yüzde 4,9 hayatında en az bir kere uyuşturucu kullanmış.

Emniyet’in yaptığı araştırmaya göre hayatında en az bir kere alkollü içecek kullananların oranı yüzde 22.1 olarak belirlenmiş. Bu oran, erkeklerde yüzde 34.3 iken, kadınlarda yüzde 10.7 çıkmış.Ankete katılanların yüzde 47’si hayatında en az bir kere sigara, puro, pipo, nargile gibi tütün ürünü kullandığını söylemiş. Erkeklerde bu oran yüzde 61.9 iken kadınlarda yüzde 32.2 olarak belirlenmiş.

Artvin İli Bağımlılık İle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu üyesi kurumlar tarafından hazırlanan 2019-2023 Yılı Uyuşturucu İle Mücadele İl Eylem Planı 24 Aralık 2018 yılında hazırlanarak BMİKK da yer alan tüm kurumlarla paylaşılmıştır.10 nihai amaç göstergesi ve hedefleri, 21 ara amaç göstergesi ve hedefleri, 34 süreç göstergesi ve hedefleri88 faaliyetten oluşmaktadır.

İlimizde ‘Narko Rehber’ ve ‘En İyi Narkotik Polisi Anne’ projeleri kapsamında Madde Bağımlılığı Mücadele ile alakalı görevli personel tarafından eğitim amaçlı seminerler verilmektedir. Bu kapsamda toplam 1132 kişiye eğitim verilmiştir.

Artvin İl Jandarma Komutanlığı ve bağlısı olan İlçe Jandarma Komutanlıklarındaki görevli personele, uyuşturucu ve uyarıcı maddeler ile ilgili yerinde, fırsat eğitimi kapsamında bilgilendirmeler yapılmakta olup “En İyi Narkotik Polisi, Anne” uygulaması kapsamında 87 vatandaşa eğitim verilmiştir.

Uyuşturucu ile Mücadele kapsamında Sigara-Alkol-Madde Bağımlılığı Farkındalık programı, bireysel görüşmeler ve seminerler yapılmaktadır. Bu kapsamda 125 adet yeni dosya açılmıştır. Hükümlülerle, denetimli serbestlik uzmanlarınca 423 ve Manevi Rehberlik Birimi uzmanıyla da 37 bireysel görüşme yapılmıştır.

Belediye sınırları içerisinde bulunan metruk binaların kapı ve pencereleri kapatılarak binalara giriş ve çıkışların engellenmesi sağlanmakta olup ayrıca İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzce metruk binaların yıkımı konusunda gerekli çalışmalar yapılmaktadır.Belirli tarihlerden itibaren 12 kişilik gruplar olmak üzere toplamda 23 Hükümlüyle 10 oturumluk Sigara-Alkol-Madde Bağımlılığı Programı grup çalışmasına başlanmıştır.Hopa Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları tarafından yüz yüze olarak sağlık çalışanlarına yönelik “Teknoloji, Tütün, Madde ve Alkol Bağımlılığı Eğitimi” yapılmış olup eğitime toplamda 54 kişi katılım sağlamıştır.

Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Gençlik Merkezlerinde gençlerin serbest zamanlarını değerlendirmelerine yardımcı olarak onları sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirerek; rehberlik ve danışmanlık hizmetleri yaparak gençlerimizi bağımlılık türlerinden uzak tutmaya çalışmaktadır.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Sekretaryası yürütülmektedir. Müdürlükte görev alan sağlık personeline, Müdürlük Eğitim Modeli üzerinden online olarak Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Eğitimi verilmiş olup eğitimi 36 kişi tamamlamıştır.11 Kasım 2021 tarihinde 81 ilde eşzamanlı olarak, İl Sağlık Müdürlüğü ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğü iş birliği ile Geleceğe ve Dünyaya Nefes projesinin bir katkısı olarak “tableti telefonu bırak, doğaya can kat” temasında fidan dikimi etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Etkinlik kapsamında Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Farkındalık Çalışmalarına dikkat çekmek amacıyla Müdürlüğümüz personeli ile Yusufeli Toplum Sağlığı Merkezi personelinin katılımıyla stant çalışması gerçekleştirilmiş ve fidan dikim etkinliğine katılan protokol üyeleri, öğrenci ve vatandaşlara bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır.”

Dilan Şahinbaş