YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 11:33   Güncelleme : 05-04-2021 11:40

Babadan Taksici Tahir

Taksicilik mesleğini icra eden 23 yaşındaki Tahir Şahin babasının 35 yıllık taksici olduğunu kendisinin de ehliyeti aldığı günden beri taksicilik mesleğini severek yaptığını söyledi.

Babadan Taksici Tahir

Tahir Şahin taksicilik mesleğinin iyi kötü yanlarını, pandemi döneminde taksicilerin yaşadığı sıkıntıları, diğer illere göre Artvin’de taksiciliğin farklıklarını anlattı.

Tahir Şahin konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ Öncelikle ben Tahir Şahin, Artvin’de yaşıyorum. Babam 35 yıldır taksicilik yapıyor. Bende baba mesleğini devam ettirmekteyim. Bu meslekteki 6 ncı senemin içerisindeyim. Taksiciliği de baba zoruyla değil severek yapıyorum. Artvin küçük, şirin bir memleket böyle olunca da Artvin’ de herkes tanıdık. Taksicilik mesleği sayesinde de herkesi tanıyorsun, herkesle iç içe olmak zorundasın. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de müşteri memnuniyeti ön planda. Ama bizim işimiz biraz daha farklı. Çünkü yeri geliyor arabana tanıdık eş dost akraba biniyor, yeri geliyor yedi yabancı bir insan biniyor. Ve doğrudan muhatap biziz kimden ne çıkacağını da bilemiyorsun. Artvin küçük bir memleket ama dışardan gelen birçok insan da var. Ve herkese kapımız açık.

Artvin’de ne bir taksicinin bir müşteriye şiddet uyguladığı duyulmuştur, ne de taksiciye bir şiddet uygulanmıştır. Çünkü Artvin’de taksiciler herkesin tanıdığı bildiği insanlar her şekilde herkesin eşini, dostunu, karısını, çilini çocuğunu emanet ettiği insanlardır. Yani Artvin’de herkes birbirini tanıyor. Bu olaylarda bu yüzden Artvin’de görülmüyor. Artvin’deki taksiciler bu meslekte kendileri geliştirdiklerini düşünüyorum. İnsanlara nasıl davranmasını gerektiğini bilen insanlar. Her ne kadar okumuş okumamış insanlarda olsalar da insanlarla sürekli diyalog halinde oldukları için ister istemez kendilerini geliştiriyorlar. Bizim de ufak tefek problemlerimiz oluyor. Paramızı alamadığımız oldu, sözlü tartışma yaşadığımız oldu. Ancak asla kaba kuvvete ne ben ne taksici kardeşlerim ne de taksici abilerim amcalarım başvurmadı, başvurmaz da. Biz küçük bir memleket olduğumuz için herkesin tanıdık olduğu için para konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. Tanıdık olunca ertesi gün veririm, maaşım yatınca veririm gibi şeylerle karşılaşıyoruz. Bu da bizim için sorun oluşturuyor. Ancak kimsenin parası da kimse de kalmıyor kimse borcunu ödememezlik yapmıyor. Sonuçta herkes yüz yüze bakıyor.

Pandemi sürecinin ilk başladığı aylarda bizim memleketimiz daha iyiydi. Hatta haberlere konu bile olmuştu. Ancak insanlar ilerleyen zamanlarda rehavete kapıldıkları için Artvin’de de yayılmaya başladı. Böyle olunca da taksiciler olarak bizde daha özenli olmaya çalıştık. Hatta bazı taksiciler bu süre içinde çalışmama kararı aldı. Çoğu taksicide araç içi temizliğine 2 kat daha dikkat etti. İnsanlarda araca binerken daha titiz davranmaya özen gösteriyor. Bizde müşterilerin beklentilerini karşılayabilmek için 2 günde bir yıkattığımız araçlarımız günlük yıkatmaya başladık. Her taksicinin aracında dezenfektanı, maskesi olmayan müşteriler için araçta maskesi bulunuyor. Bu kadar özen göstermemize rağmen toplu taşımayı tercih etmeyen insanlarımız oldu. Bu da bizi maddi yönde olumsuz etkiledi. Borçlarımızı ödeyemediğimiz durumlarda oldu, çok zorlandığımız zamanlarda oldu. Ama Allah a şükürler olsun Artvin küçük bir memleket olsa da bizi kalkındırmaya yetiyor.

Eğlence mekanlarının, kafelerin, alkollü ortamların kapanması tabi biz taksicileri olumsuz yönde etkiledi. Çünkü taksicinin para kazanmaya başladığı saatler akşam 7 den sonra başlıyor. Çünkü taksiciler gece çalışan, gece hayatına sahip olan insanlar ve gece daha aktif çalıştığımız için haddinden fazla para kaybı yaşadık. Şöyle anlatayım yaşadığımız kaybı biz bu mekanlar açıkken 100 kazanıyorken şimdi bu mekanların kapalı olduğu dönemde 40 kazanıyoruz. Yani kaybımız %60 hatta daha fazla olduğunu düşünüyorum. Biz çalışıyor olsak da bizim iş yapmamızı sağlayan işletmeler kapalı olduğu için aslında bizde çalışmadık sayılır. Biz bu durumdaysak kapalı esnaflarımız haldedir düşünemiyorum. Allah hepsinin yardımcısı olsun.”