SPOR
Giriş Tarihi : 07-03-2023 14:55   Güncelleme : 08-03-2023 11:33

Ayrımcılık yasağının ihlali niteliğinde

Ayrımcılık yasağının ihlali niteliğinde

Amedspor oyuncuları ve yöneticileri Bursa deplasmanında hem kaldıkları otelde hem statta saldırıya maruz kalmıştı. Tribünlerdeki Bursasporlu taraftarlar 90'lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen "Beyaz Toros" ve "Yeşil" kod adlı istihbaratçı Mahmut Yıldırım'ın pankartlarını açmış, sahaya bıçak ve mermi atmıştı.

Artvin Baro Başkanlığı, Türkiye Barolar Birliği’nin konu ile ilgili “Nefret içeren eylem ve söylemler ayrımcılık yasağının ihlali niteliğindedir” başlığıyla yayınladığı açıklamayı kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamada, “Bursaspor ile Amedspor arasındaki müsabaka öncesinde ve esnasında Amedspor’a, oyuncularına ve teknik heyetine yönelik sözlü ve fiili saldırılar, insan onuruna açık saldırı niteliğinde olup ayrımcılık yasağına dair kesin ihlal kapsamındadır. Yakın tarihimizin ağır hak ihlallerinin sembolü olmuş bazı isimlere ve nesnelere gönderme yapılması ise nefret suçlarına yönelik fiillere azmettirici niteliktedir.

Büyük toplumsal acılara ve yaşam hakkı ihlallerine sebep olma potansiyeli nedeniyle nefret söylemi, insan hakları ve ifade özgürlüğü kapsamında korunmaz. Toplumsal barışı zedelemeyi hedefleyen bu tür eylem ve söylemler kabul edilemez.

Müsabaka öncesini de kapsayacak şekilde genel önleyici güvenlik önlemlerini almayan kamu görevlileri de dahil olmak üzere sorumlular hakkında yürütülecek idari ve adli sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadeleri yer aldı.

Zülfiye AKSU

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber