YEREL
Giriş Tarihi : 30-05-2022 13:09   Güncelleme : 30-05-2022 13:09

Ayrım Yapılmamalı

Ayrım Yapılmamalı

Eğitim-İş Şube Başkanı Filiz Yılmaz: E-sınav görevlendirmelerinde eğitim emekçileri arasında ayrım yapılmamalı

Eğitim-İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, bütün eğitim emekçilerine e-sınavlarda ayrım yapılmadan görevlendirme yapılabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin ve ilgili yönetmelik değişikliklerinin yapılmasını istediklerini belirtti.

Yılmaz yaptığı açıklamada; “Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, kurumlarda e-sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlarda görev alabilmek için de Bakanlığınızca İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde Uygulama ve İzleme Sorumlusu Kursu açılmaktadır. Bakanlığınız tarafından bu kursa katılabilecek personel seçiminde adaletsizlikler olduğu bilgisi sendikamıza ulaşmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin Sınav Hizmetleri Birimi ile Bilgi İşlem Birimlerinde görev yapan ve en az ön lisans mezunu olan genel idare hizmetleri ile teknik hizmetler sınıfı kadrosunda görev yapan personele sınav hakkı verilirken, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin diğer birimlerinde görev yapan personel için ise bölüm/program ayrımına gidilerek bilgisayar, elektrik, elektronik vb. teknik personel şartı gözetilmektedir.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü ile Ölçme ve Değerlendirme Şube Müdürlüğü haricindeki diğer şube müdürlüklerinde ve birimlerinde çalışan personele eğitim şartı gibi şartlar öne sürülerek sınav hakkı verilmemektedir. Ama Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü ve Ölçme ve Değerlendirme Şube Müdürlüğünde çalıştırılacak personele doğrudan sınav hakkı verilerek ayrıcalıklı sınıf kapsamına alınmaktadır.

İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü ile Ölçme ve Değerlendirme Şube Müdürlüklerinde görev yapmanın ise herhangi bir özel şartı bulunmamaktadır.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda Evrak Kurye, Bina Cihaz Görevlisi ve Bina Yedek Görevlisi gibi görevler verilmesine rağmen, Bakanlığınız tarafından yapılan e-sınav hizmetlerinde ve yapılan diğer sınavlarda görev verilmemesi kurumlardaki çalışma barışını bozarak verimliliğin düşmesine neden olmakta, Bakanlığın genel işlerini yürüten taşra teşkilatı personeli arasında adaletsizliğe ve huzursuzluğa neden olmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz gerekçeler ile bütün eğitim emekçilerine e-sınavlarda ayrım yapılmadan görevlendirme yapılabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin ve ilgili yönetmelik değişikliklerinin yapılmasını talep ettik” ifadelerine yer verdi.

Özel