YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 11:16   Güncelleme : 24-03-2021 11:16

Avukat Varan: Gecikmeden Yargı Yoluna Gidilmeli

Türkiye, Avrupa Konseyi temelli kadına şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla 2014’te yürürlüğe giren ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararnamesiyle çıktı. Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Avukat Ayla Varan sürece dair değerlendirmelerde bulundu.

Avukat Varan: Gecikmeden Yargı Yoluna Gidilmeli

İstanbul Sözleşmesi’nin fesih bildirimini hukuk tekniği açısından anlamsız bulduğunu ifade eden Varan, “Biz burada teknik olarak hukuk usulü bakımından neye itiraz ediyoruz, o konuya değinebilirim. Peki ne yapabiliriz, konuyu ana hatlarıyla kısaca anlatayım. Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi sözleşmesi olan İstanbul sözleşmesi ki bildiğiniz gibi Evrensel Hukuk geleneklerine göre 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açıldığı için adına İstanbul sözleşmesi dendi.. İmzacı taraf devletlerden bir tanesi bildiğiniz gibi Türkiye, nasıl yürürlüğe girdi; İmzayı Uygun Bulma Yasa’sını Cumhurbaşkanı onaylayıp Resmi Gazete’de yürürlüğe girdikten sonra İstanbul Sözleşmesi bizim açımızdan hükümlülük oluşturdu. Bu ne demektir: Uygun bulma kanunu var olduğu sürece İstanbul Sözleşmesi’nde Cumhurbaşkanı kararı ya da Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile vazgeçmek mümkün değil. Şu anda İstanbul Sözleşmesi ve diğer uluslararası sözleşmeler de bu bağlamda değerlendirilmelidir” dedi.

Varan açıklamasının devamında bu süreçte neler yapılabileceğini anlatarak, “İç hukuk açısından uygun değil ancak Avrupa Konseyi'ne 3 ay içinde fesih bildirimi götürüldüğünde Avrupa Konseyi ne yazık ki hukuktaki yok hükmünde işlem diye tabir ettiğimiz bu işlemin gerçekten hukuka uygunluğunu denetlemiyor ve 3 ay içinde Avrupa Konseyi'ne Fesih bildirimi ulaştığında artık bu sözleşme bakımından biz Avrupa Konseyi ile bağlantımızı koparmış oluyoruz. Peki ne yapmamız gerekiyor? Bir defa yargı denetimi açısından Danıştay’da dava açabiliriz ki bunu yapmalıyız da. Diğer toplumsal tepkilerin yanında zaman geçirmeden ve hızla Yargı yoluna başvurma sürecini başlatmalıyız” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ