YEREL
Giriş Tarihi : 15-04-2021 10:14   Güncelleme : 15-04-2021 10:17

AVCI’DAN TOPLUMA DERS

Avcıların pandemide yaşadığı zor durumlara açıklık getiren İhsan Ünal gençlere de örnek olacak şekilde önerileri ile ders vermekte.

AVCI’DAN TOPLUMA DERS

Çocukluğundan itibaren avcılık ile ilgilenen Hopalı İhsan Ünal dedesi ve babasından gördüklerini kendi avcılık hayatında da uygulamakta. Ünal ‘’ avcılık ruhumuzda var ‘’ diyor.

Bir ava çıkıldığında neler hissetini anlatan Ünal Şu ifadeleri kullandı ‘’ Ben çoğunlukla kuş avcısıyım yani kuş avcılığı bizim atalarımızdan geliyor. Biz Laz’ız mesela tüfek icadı olmadan önce bu kuş avı biz Lazlar tarafından geçmişte yapılıyordu. 4000 yıllık tarihi var yani bu avcılık dediğimiz tarih önceden buzdolabı yok mesela eskiden tuzlama yapıp bıldırcının etini kışın et ihtiyacı olarak kullanılırmış. O zamanda Lazlar böyle yaparmış. Şimdi günümüzde bizde devam ettiriyoruz bu ata kültürünü. Şu amaçtan dolayı yapmıyoruz et ihtiyacımız var diye değil herkes çok şükür kasaptan etini alabiliyor. Bu dönemde biz yani zaten limitleri bir sınırı var bunlar şöyle bıldırcın 10 tane av gününde çulluk 6 tane keklik 2 tane örnek bunlar tabi bu gibi standartları ve avlanma günleri var onun dışına çıkılmaz bu limitler devletin belirlemiş olduğu limitler var. Bizim tabi usta avcı sertifikamız var her sene vergisi var bunları ödüyoruz kısacası atalarımızdan bizlere kalan kültürü yaşatmak güzel bir şey kurallarına uygun bir şekilde bu avcılığı yapmakta gayet güzel. Çünkü canlıların neslinin tükenmesini istemeyiz tabi ki kurallara uymayan yasalara uymayanlar var bu avcılara gerekli yaptırımın devletimiz ve avcılarımız tarafından yapıldığını düşünüyorum. Çünkü bir avcı bir ormanı kirletse tüm avcılara genel olarak insanlarımız önyargılı yaklaşabilir o yüzden biz doğru avcılar olarak kültürümüze ve kurallarımıza uygun avcılığı sürdürmeye devam edeceğiz her şey resmi zevk amaçlı anlaşılmasın avcılık ruhumuzda var ‘’ dedi.

Avcılığa hevesli olan insanlara karşıda tavsiyelerde bulunan Ünal şu ifadeleri kullandı ‘’ Öncellikle bir usta avcının yanında bu işi iyice bir öğrenmeleri lazım. Ondan sonra kurslar açılıyor kursa başvuru yapıp her zaman olmuyor tabi kurslar ara ara oluyor mesela senede bir şeklinde oluyor. Avcılar birliği kulüpleri oluyor dernekleri oluyor o derneklerde gerekli çokluk olduğu zaman halk eğitim merkezlerinde kurs açıyorlar o kursu bitirdikten sonra orada zaten küçük bir eğitim veriliyor esas gerçek eğitim usta bir avcının yanında gezerek, yaşayarak o şekilde olur. Yani yeni başlayacak olanlar kesinlikle bu kültürü ustaca bilen birinin yanında öğrenmesi lazım yani tamam belki kurslarda da öğretiyorlar ama öyle her şeyini değil detayları anlamak öğrenmek için bir ustanın yanında olması şart yeni başlayan ve başlayacak olan arkadaşların ‘’ dedi.

Genç ve yeni gelecek olan nesillere doğru yapılması gerekenler hakkında konuşan Ünal, ‘’ Şimdi gençler, yeni başlayan gençler özellikle tüfekle avlanacak olanlar için önce bir tüfeği nasıl kullanacağını nasıl emniyetli bir şekilde taşıyacağını yanındaki av arkadaşına zarar vermeyecek. Örnek tarlada çalışan bir insana zarar vermeden ağaçtaki kuşu nasıl vurabilecek? Gibi sorunlar gittiği yerde doğayı koruması ona sahip çıkması gerekli. Biz buradan Erzurum’a gidiyoruz mesela keklik avına gittik orada avlanırken oturuyoruz bir köşede doğada yemek yiyoruz hiç kimse gelip burayı avcılar kirletti dememeli temiz tutmalı gittiği yerleri. Attık bırakmaması lazım bir avcının aldığı yorum ve laf tüm avcıları etkiler çünkü avcılar toplumda pek hoş karşılanmıyor o yüzden örnek davranış sergilemeleri lazım. Mesela yeri geliyor ava gidiyor ama yeri geliyor doğayı en çok koruması gereken kişilerde avcılardır çünkü bu iş sürdürülebilir bir şey doğayı katledersen senden sonra gelecek olanlara hiç av, doğa hiç bir şey bırakmasın. Yani öncelikle doğayı, çevreyi koruyacaksın insanlara karşı saygılı olacaksın bu şekilde gençlerin öncelikli olarak bunları öğrenmesi gerekli. Bir tüfeği önce ateşlemesini değil tutmasını öğrenmesi lazım.

Avcılığa olan ilgi pandemi durumu boyunca nasıl olduğuna dair açıklama yapan Ünal, ‘’ şöyle söyleyeyim bu durumu şu an tüm ülke, herkes ekonomik olarak sıkıntıda o yüzden işler çok durgun yani ekonomik olarak herkes durgun bu iş zevk işi, lüks iş her şey zaten pahalı oldu zamlandı. Pandemi durumunda tüfek satışı neredeyse yok denecek kadar az çünkü şu an kimse lükse gidemiyor. Herkes karnını doyurma peşinde bizim iş lüks işi olmasa da olur yani. O yüzden işler çok durgun ama şöyle bir şey diyeyim evcil hayvanlara ilgi var onlara olan ilgi baya fazlasıyla talep var herkes eve kapandı ve bir hayat arkadaşı, dost arıyorlar kendilerine bu yüzden en iyi canlıda bir evcil hayvan kuş, balık, kedi gibi canlılara ilgi çok fazlasıyla var ve bu güzel bir şey insanların böyle canlılara karşı sıcak ve arkadaşça yaklaşması mutlu eden bir durum. Böyle zorlu bir dönemde yanında olan sıcak bir pati izi gerçekten mutluluk verici. Tabi avcılık olarak gene bakıldığı zaman pandemiden dolayı akşam yasak oluyor mesela ava gidemiyorsun hafta sonu da yasaklar var mesela bunlardan dolayı avcılık ciddi anlamda etkilendi haftada resmi olarak üç gün av günüdür Çarşamba, Cumartesi ve Pazar hafta sonu yasak var zaten sıkıntı oluyor bu durum kimse hafta sonu ava gidemediği için satışlarımız olmuyor. Mesela sınır kapısı kapalı Gürcüler gelemiyor çok iyi tüfek alıyordu. Bu durum sadece bizi değil bütün esnafı da etkiledi pandemi bu sene avcılığı çok kötü etkiledi diyebilirim ‘’ ifadelerini kullandı