YEREL
Giriş Tarihi : 04-04-2022 11:52   Güncelleme : 04-04-2022 11:52

​Av Yasağı Başladı

​Av Yasağı Başladı

Tarım İl Müdürlüğü ilde bulunan iç sularda Sazan, Kadife, Siraz, Yayın, Tatlı Su Kefali ve diğer türlerin avlanma yasağının başladığını duyurdu.

Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede şu ifadeler yer aldı:

“5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Tebliğin 11. maddesinin 7. bendine göre; İç sularımızda su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması, ekonomik türlerin geliştirilmesi amacıyla İlimiz iç sularında Sazan, Kadife, Siraz, Yayın, Tatlı Su Kefali ve diğer türlerin avlanması 1 Nisan – 30 Haziran tarihleri arasında yasaktır.

30 Haziran'a kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan kontrol ve denetimlerde, amatör avcılık kurallarını ihlal edenlere 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu'nda belirtilen şekillerde idari para cezası ve el koyma işlemleri uygulanacaktır.

Bilinmelidir ki uygulanan yasaklar ve sınırlamalar su kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi ve sularımızda yaşayan canlı türlerin devamlılığının sağlayabilmek amacı gütmektedir.

Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekmekte olup, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini İl/İlçe Müdürlüklerimize ya da Jandarmaya bildirmeleri su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir.

 Geleceğimiz için; su ürünleri türlerimizi ve su ürünleri varlığımızı koruyoruz.”

İl Tarım Müdürlüğü