YEREL
Giriş Tarihi : 19-08-2021 11:10   Güncelleme : 19-08-2021 11:10

ATLARIN YARALARI SARILIYOR

Hayvanları Doğayı ve İnsanları Koruma Derneği (HAYDİKO) gönüllüsü Emel Meriç, Hopa’da bir tırın dorsesinde ölüme terk edilen atların durumunun iyi olduğunu fakat 38 attan 7 tanesinin öldüğünü aktardı.

ATLARIN YARALARI SARILIYOR

Çoğu atın sakat olduğunu söyleyen Meriç “atların kesim için götürüldüğünden şüpheleniyoruz” dedi.

Hopa’dan ihbar gelince gönüllüler olarak olay yerine gidip atları kurtarma çalışmalarına katılan Emel Meriç, kurtarma anında bir atın doğumuna denk geldiklerini anlattı. Mucize ismini verdikleri tayın ve annesinin durumunun iyi olduğunu söyleyen Meriç, “araçtayken zaten iki at ölmüştü sonra o gece bir at daha öldü, sonraki gece bir at daha öldü.  3 ya da 4 gün önce bir tane daha öldü cuma günüydü yanlış hatırlamıyorsam dün de bir atı daha kaybettik toplamda 7 atı kaybettik.  Çok kötü şartlarda getirilmiş hayvanlar birbirlerine zarar vermişler, ısırmıştır, tekmelemişler, birinin gözü çıkmış, iki tanesinin tesisleri şişmiş, iç organlara hasar gören birçok at var. İlk ikisi zaten direkt orada o şekilde ölmüş yani en çok darbeyi onlar almışlardı. Diğerlerini de orada bölgedeki gönüllü hekimler, serbest veteriner hekimler, tarım ve tarımdaki veteriner hekimlerle tedavi yapılmaya çalışıldı ama olmadı. Uzmanlıkları da yok yani bu konuda tecrübeli bir ekip de yok burada ama ellerinden gelenleri yaptılar. 9’uncu gün atlar başka bir alana alındı çünkü bulundukları alan kötü alandı. Ruam testleri de negatif çıkınca temiz çıkınca başka bir çiftliğe güvenli bir alana alındılar. Atların adresini vermeyi doğru bulmuyoruz çünkü hala mahkeme süreci devam ediyor. Atların bakımları yapılmaya devam ediyor. Şu anda tarım müdürlüğü üzerinden yediemine verildiler. Biz de gönüllü olarak bu sürecin takipçisi oluyoruz. Öncesinde yediemine biz başvurmuştuk imkânımız olmadığı için aslında sadece kurtarma refleksiyle başvurmuştuk başka bir yere gitmesin atlar mağdur olmasın diye,  şu an biz de gönüllü olarak yediemin sürecini takip ediyoruz. Hemen hemen her gün gidiyoruz bugün ben gidemeyeceğim ama başka bir arkadaş gidecek bu şekilde aramızda nöbetleşerek süreci yönetiyoruz. Mahkeme sürecinde sonucunda ne olacak bilmiyoruz ama biz o adama tekrar verilmemesi için de elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Tır şoförünün ifadesinde vicdansız bir insan olmadığını isteseydim atları o halde gümrükten geçebilirim dediğini aktaran Meriç, “o zaman eğer isteseydi o şekilde geçecekse bu seferde gümrük işlemlerinde aslında bir sıkıntı olduğunu ortaya koyuyor.  Bu şekilde aynı kötü koşullarda birçok atın geçtiğine dair ihbar var. Yani bu adam kenara çektiği için aslında ifşa olmuş oldu iyi oldu yani” diye konuştu.

“Atların Kesim İçin Götürüldüğünü Düşünüyoruz”

Kurtarılan atların birçoğunun engelli olduğunu belirten Hayvan sever Meriç, hayvanların zamanında sömürülerek kullanıldığını ve bakımlarının yaptırılmadığını kötü şartlarda yaşadıklarını dile getirerek, “Atların Kırgızistan’a kesim için gönderildiği söyleniliyor. Çünkü firma bir et firması yani o nedenle kesime gittiklerini düşünüyoruz biz. Bu kadar kötü koşullarda bakımsız hayvanların da bir şekilde taşınması bu sefer de dolandırıcılık boyutu belki hani karşı taraf açısından ortaya çıkabilir. Ölmeseydiler şu anda belki de kesmişlerdi. Sağlık durumları şu an iyi gibi yaraları olanlar var onlara antibiyotik tedavisi uygulanıyor iyi yemlerle beslemeye çalışıyoruz. At bakımı gerçekten çok zor ve çok ayrıntı isteyen bir şeymiş çok emek vermek gerekiyor dolaştırılması gerekiyor belli bir saatte yedirilmesi belli bir saatte içilmesi belli bir saatte de dolaştırılması gerekiyor bu çok ayrıntı isteyen bir süreç. Bunlar hipodrom hatları değil çiftlik atları değil biraz daha kötü koşullara belki alışıklar ama yine de atın anatomisi gereği bilmediğimiz birçok şey vardı o anlamda dışarıdan bir hoca getirttik İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesinden bir at uzmanı hocamız geldi onların bakımlarını falan yaptı. Bize de bir şeyler anlattı tabii tecrübeli olmakla yeni bir şeyler öğrenmek arasında fark var elimizden geleni yapıyoruz 13’üncü gün bugün 32 atınız var şu anda yani birçoğunu kaybedebilirdik de yani ama şuanda iyiler” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER