YEREL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 10:59   Güncelleme : 10-09-2021 10:59

Atadan Tarım çalışmalara son hız devam ediyor

Atadan Tarım İşletmecisi Belgin Bülbül, tarım hayatına nasıl başladığını ve Atadan Tarım kapsamında nasıl çalışmalar yürütüldüğünden bahsetti.

Atadan Tarım çalışmalara son hız devam ediyor

“Emekli olup da eve kapanmak bana göre değildi”

Tarım hayatına nasıl başladığını anlatan Belgin Bülbül, “Bin dokuz yüz doksan beş yılında Veliköy Tarım Kredi Kooperatifi'nde tarım kredi çalışmaya başladım. Beş yıllık bir çalışma hayatımdan sonra Artvin Şavşat İlçesi'ne tayin oldum. Beş yıl boyunca Şavşat'ta Tarım Kredi Kooperatifi'nde görev yaptım. Daha sonra on yıla aşkın bir süredir de Artvin Tarım Kredi Kooperatifi'nde çalışıyordum. Ocak ayında emekli oldum. Dolayısıyla tarım kredideki çalışma hayatımı bitirmiş oldum. Bir gün emekli olursam ne yaparım diye öncesinden düşünüyordum.  Emekli olup da eve kapanmak ve evde kalmak çok bana göre bir durum değildi. Emekli olmaya karar verdikten sonra emeklilik öncesinde nasıl bir iş yapayım diye düşündüm. Çevreye bir baktığım zaman öncelikle Artvin'de ne eksik diye baktım. Ya giyim mağazası açarım ya yeme içme sektörüne girerim diye düşündüm. Fakat bu sektörde ki işletmeler Artvin'de yeterince vardı.  Bu yüzden bildiğim bir şey yapmak istedim ve tarımla alakalı bir iş yeri oluşturdum” dedi.

“Çocuklarıma destek vermek için bu işe başladım”

Artvin'de bütün üretim malzemelerini bir arada toplayan bir market oluşturduğundan bahseden Bülbül, “Yine çabalayıp bir şeyler yapmak istedim. Emekli olup köyde yaşamak istemedim. Çünkü haftanın beş günü işimde çalışıyorum. Yaz tatillerinde ise haftanın iki günü zaten köyümle haşır neşirdim. Köyde süregelen bir yaşantımız mevcut. Evimiz var tarlamız var, bahçemiz var, hayvanlarımız var. Köydeki yaşantımızı yine hafta sonlarıyla değerlendirmeye devam ediyoruz. Hem bir uğraşım olsun hem de iki çocuğuma ileride bir iş kapısı edindirmek istediğim için kendi iş yerimi açtım. Çocuklarıma destek amaçlı bu işe başladım. Şu anda çocuklarım belki bir devlet dairesine atanmak isterler, çalışmak isterler, onların yolunu kapatmıyorum. Ben sadece çocuklarımın istedikleri şeyler olmazsa ileride bir işleri olsun istedim” diye konuştu.

“Meyve fidanı yetiştirmek istiyoruz”

İlerleyen zamanlarda işletme olarak daha güzel şeylerin yapılacağını söyleyen Bülbül, “Ata'dan tarım şu anda yeni yeni gelişmeye başlayan bir işletme. Şu an itibariyle Artvin çiftçisinin ihtiyacı olan bütün kalemleri işletmemizde bir arada toplamaya çalışıyoruz. Örnek vermem gerekirse arıcılarımıza yönelik arıcılık malzemelerimiz, seracılarımıza yönelik sera malzemelerimiz, hayvancılık yapanlara yönelik karma hayvan yemlerimiz, süt yemlerimiz vs. Bunun yanı sıra süt sağım makineleri bunların yedek parçaları, çapa makinaları ve yedek parçaları, motorlu testereler gibi ürünlerimiz var. Bunların satışını yapıyoruz. İlerleyen zamanlarda gündeme getirebilirsek bir meyve fidanı yetiştirme olayına girmek istiyoruz. Artvin’in yerel çeşitlerinden oluşan fidanları yetiştirmek istiyoruz. Bunun altyapısını şöyle hazırladık; eşim yabani armutlardan aşılama yöntemiyle Artvin'e özgü meyve çeşitlerini bir arada topladı. Bu meyve çeşitlerini topladığımız bir bahçemiz var. Bunlardan gen bahçesi oluşturduk. Anaçlarını şu anda yetiştiriyoruz. Daha sonra Artvin'e özgü armut fidanı veya değişik elma fidanlarını da üretip iş yerimizde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Aynı zamanda bahçe kurulumu yapan çok üreticimiz var. Bu üreticilerimiz genelde yaşlı kesimlerden oluşuyor. İnşallah bir ekip kurup, üreticilerin bahçelerinde budama, aşılama, bahçe temizliği ilaçlama, gübreleme gibi uygulamaları yapmayı planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Güçlü bir şekilde işlerimizi yürüteceğiz”

Son zamanlarda gerçekleşen orman yangınlarıyla ilgili konuşan Bülbül, bir sistem oluşturduklarını söyleyerek, “Orman yangınlarıyla ağaçlar, canlılar, bitkiler ve beraberinde her şey yok oldu. Yaban hayatı da ta şehre kadar inmeye başladı. İşletmemizde buna dair bir çözüm var. Güneş enerjisinden elektrik üreten çit sistemlerimiz var. Bunların da satışını sunuyoruz. Aynı zamanda bahçelerde kurulumunu da yapıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da mevcut. Özellikle arıcılar için çok iyi bir sistem. Arıcılar sadece arıların etrafını çeviriyorlar. Ama ceviz bahçeleri, fındık bahçeleri, mısır bahçeleri bunların etraflarına da gerekir hale geldi. Sadece market usulü çalışmıyorum. Hizmeti Atadan Tarımdan bahçeye kadar götürüyorum. İlerleyen günlerde bu sistemi inşallah daha gelişmiş haliyle yapacağız. Şu anda emekleme aşamasındayız. Ayakta durduğumuz zaman daha güçlü bir şekilde işlerimizi yürüteceğiz” dedi.

“Verimli bir araziye sahibiz”

Şavşat'ta hangi çalışmaların yürütüldüğünden bahseden Bülbül, “Şavşat'ta on beş dönümlük bir arazimiz var. Arazimizin içerisinde belli bir bölümünde elma, armut fidanlaması ve büyütmesiyle ilgileniyoruz. Belli bir bölümünde mısır ekimi yapıyoruz. Karpuz, mısır, patates, sebze, domates, biber her şeyimiz var. Bunlarla ilgileniyoruz. Onun yanı sıra büyük baş hayvanlarımız da var. Kayınvalidem, kayınpederim sağ olsunlar onlarla ilgileniyorlar. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Bunun yanı sıra belli bir bahçemizin belli bir çoğunluğunu ceviz ağaçlarımız kapsıyor. Arhavi, Hopa, Borçka’ da çay, fındık gibi ürünler yetişiyor. İnsanlar bunlardan gelir elde ediyorlar. Şavşat'a ve Ardanuç’a baktığımız zaman bu bölgede gelir getirici çok da bir aktivite yok. Çok verimli bir arazimiz var ama üzerinde ürün yok. Ardanuç ve Şavşat genelde hayvancılıkla geçiniyor. Şu anda iki yüze yakın ağacımız, fidanımız var. Bunlardan elli tanesi ürün veriyor. Diğerleri henüz fidan aşamasında. Topraktan ve cevizden para kazanabileceğimizi gördük. Çevremize de bunu anlatmaya çalışıyoruz.” İfadelerine yer verdi. Atadan Tarım işletmesinin nerede bulunduğunu söyleyen Bülbül, “Artvin merkezde Gök orman mevkiinde Orta Mahalle'de bulunuyor. Herkesi işletmemize davet ediyorum. Buyursunlar gelsinler. Çayımızı, kahvemizi içip bizleri tanısınlar, iş yerimizi görsünler, bizde onlara çalışmalarımız hakkında da bilgi verelim” diye konuştu.