YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 11:10   Güncelleme : 31-05-2021 11:10

“ASLINDA PANDEMİ YOK“

Ardanuç esnafından pandemiye yönelik açıklama geldi.

“ASLINDA PANDEMİ YOK“

Pazarcılık yapıp geçimini sağlayan ve aynı zamanda BAĞ-KUR emeklisi olan Tarık Bildirici Ardanuç’ta yerel esnafın yeterli destek göremediğinden ve BAĞ-KUR ile SSK arasında ne farkı olduğuna dair söylemlerde bulunan Bildirici yaptığı açıklamalarda önemli konulara yer verdi.

Talepler

Bildirici, taleplerin bu sezonda ne yönde ilerlediğini şu ifadeler ile açıkladı “ ilkbahar ve yaz arası tam sezon sebze maalesef çıkmadı ama azıcıkta olsa kıştan kalanları ve yeni çıkan lor, tereyağı, peynir, süt gibi ürünlerin satışını yapıyoruz. Şu anda talep var fakat vatandaşın ekonomisi zayıf olduğundan dolayı alım yok piyasa durgun bir şekilde ilerlemeye devam ediyor “  dedi.

Geçim nasıl sağlanıyor?

Bildirici, geçimine yönelik şu açıklamaları yaptı “ Geçimimi sadece üretimden kazanmıyorum BAĞ-KUR emeklisiyim aynı zamanda. Bu akşam mesela işim bittiği zaman köyüme gideceğim. Hafta arası yazlık gelecek misafire, torunlara, çocuklarıma bağ, bostan hazırlayıp bir şeyler yapıyorum. Onun fazlasını da kışlık kurularını yani patates, soğan gibi her şeyi hazırlıyoruz ve geçimi sağlıyoruz geçimimde şahsi olarak sıkıntılar yok fakat bu duruma alıştığımız için artık pek sorun oluyor demiyorum. Ek olarak olan maaşım olmaz ise çok zordu benim için en azından çünkü burada yetiştirdiğimiz ürünleri satıyoruz ama dediğim gibi pandemi ve insanlarımız korkuyor hasta olmak istemiyor. Zaten dışarıdan gelen domates, patates gibi ürünleri alıyor vatandaşlarımız hâlbuki bizlerden ihtiyaçlarını karşılasalar organik ürün ve fiyat olarak da bizim ürettiğimiz yerli ürünün kilosu örnek veriyorum 4 lira ise dışarıdan gelen 10 lira oluyor kilo bazında bu yüzden yerel esnafa birazda destek olsa herkes rahat edecek. Tabi dediğim gibi insanlarımızın alım gücü bu süreçte çok etkilendi “ dedi.

BAĞ-KUR ve SSK arasında ne fark var

Bildirici, SSK ve BAĞ-KUR hakkındaki farklara yönelik şu açıklamalarda bulundu “ BAĞ-KUR emeklisi ve SSK emeklisi arasında farklar çok fazla var. Ben merak ediyorum aynı vatandaşız ve SSK ne yaptı da bu kadar fazla maaş alıyor ve BAĞ-KUR neyi eksik yaptı da bu kadar eksik maaş alıyor. BAĞ-KUR ’lu oraya her ay para ödedi onun benden bedenen veya ruhen ne farkı var diye sorarım. Bizlerde insanız onun için yapılan yanlıştır bizim gücümüz oralara yetmiyor ne desek lafta kalıyor artık “ dedi.

Pandemide değiliz

Pandemiyi yaşamadığını aslında değişen bir şey olmadığını söyleyen Bildirici şu açıklamaları yaptı “ Burada pandemi bizleri etkilemedi şahsi görüşüm beni etkilemedi çünkü biz pandemi çıktı sokağa çıkmadık köyümüz vardı köyümüze çekildik. Rahatça işimizi ve hayatımızı götürmeye çalışıyoruz pandemi var diye düşünmüyorum pek zaten gündelik yaşantımız köyde geçiyor. Kendime hastalık bulaştırmayayım diye köyden aşağı bile inmedim esnaf ne yapacak ki kapısını açıyor fakat sokaktan insan geçmezse ne kazanacak ki esnafın işi zaten bitti “ dedi.

1 Haziranda ne olacak?

Bildirici, 17 günlük kapanma sonrası ve 1 Hazirana yönelik şu açıklamalarda bulundu “ Bence 17 günlük kapanmaya 1 ay önceki hatalı hareketleri neden oldu. 17 günlük kapanma olmazdı eğer yapılan yanlışlar olmasaydı. Keşke 1 ay boyunca kapalı kalsaydı her taraf tamamen kapalı olsaydı daha iyi olurdu 17 günlük tam kapanma uygulandı fakat iş biraz aceleye gelmiş gibi olsun bitsin diye tam kapanma süreci 17 günlüktü diye düşünüyorum.  Çünkü o zaman iyi kapanma olmadığı içi 5 aylık ters bir hareket oldu “ dedi.

Aşıya ilgi

Aşı ile ilgili olumlu açıklamalarda bulunan Bildirici, “ Ben aşılarımın 2 tanesini oldum sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederim.  Herkesin olması şart tabi ki de birde bunu biraz daha erkene yetiştirmiş olsaydılar daha güzel olurdu. Bu kadar insan hayatını kaybetmezdi mesela cenazeye gidemiyoruz veya yakınına gidemiyoruz bir başsağlığı için artık insanlıkta bittiği dereceye geldi. Ben mesela harmanlı köyünde çok iyi bir dedem vardı bugün ben onun burada vefatını duydum. Camiiler den ses yok insan sokulmuyor yanına yanlış. Şu anda insanlık bitti ne düğündür ne cenazedir hiç biri yok artık birde dostluklarda bitti artık komşu komşudan korkuyor. Bireysel olarak tedbirli hareket edersek “ dedi.