YEREL
Giriş Tarihi : 02-11-2021 11:51   Güncelleme : 02-11-2021 11:51

Aslan Yelesi Mantarı

Aslan Yelesi Mantarı

Karçal Vadisi’nde de bulunan Lions Mane (Aslan Yelesi) Mantarı ile ilgili başta sinir sistemi ve hafızayı desteklemek ile beraber, daha birçok farklı faydası üzerinden dünya çapında tercih ettiğini söylemek mümkün.

Aslan yelesi, (Hericium erinaceus) tıbbi bir mantar türüdür. Adını, aslan yelesini andıran uzun geçişli filizlerinden dolayı almıştır. Efsaneye göre, aslan yelesi mantarını tüketenler, çelik gibi sinirler ve aslan gibi hafızaya sahip olacaktır.

Dış görünüşünün filiz filiz olması ile beraber aslan yelesi mantarı, bu ismi ile bilinen özel bir mantar türüdür. Özellikle sinir sistemi ve hafızayı güçlendirdiği bilinen bir mantar olması üzerinden, dünya çapında yaygın değerlendirilen bir mantardır. Açık renkli bir mantar türü olması ile birlikte, sağlık açısından önemi eşliğinde bilinen bir mantar türü olduğunu söylemek mümkün.

Aslan yelesi mantarı daha çok ağaçların gövdelerinde yetişen bir mantar türüdür. Ormanlık alanları sevmesi ile beraber, gür ormanlık bölgelerde bulmak mümkündür. Gür ve uzun tüylü görünümü ile beraber filiz filiz görseli üzerinden açık bir renge sahiptir. Toplu şekilde dip dibe yetişmesi ile beraber ağaç gövdelerinde rahatlıkla bulmak mümkün.

Aslan yelesi mantarı özellikle Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Tabii iklim şartları itibariyle bir ormanlık alanlara sahip olduğu için Türkiye'nin farklı bölgelerinde de yetişebiliyor. Daha çok kendiliğinden yetişen bir mantar türü olması ile beraber, ağaçların gövde kısımlarında bulunur.

Dünyaca ünlü bir mantar olması ile beraber aslan yelesi mantarı, herhangi bir şekilde zehirli değildir. Ancak tabii çevresi ile etkileşim halinde olduğu için, zehirli birtakım unsurları barındırıp barındırmadığı konusunda uzman bir destek almak gerekir. Direkt olarak toplamak suretiyle tüketmek çok doğru değildir. Ancak genel itibariyle zehirli değildir ve dünya çapında yaygın olarak yenir.

Aslan yelesi mantarı özellik ve faydaları ile bir adım öne çıkıyor. Başta sinir sistemi ve hafızayı desteklemek ile beraber, daha birçok farklı faydası üzerinden dünya çapında tercih ettiğini söylemek mümkün.

- Vücutta güçlü bir antioksidan etkisi yaratır ve vücutta çoğalma eğilimi gösteren kanserli hücrelere karşı savaş açar.
- Sinir sistemini olumlu yönde etkiler.
- Ülser hastalığı ve gastrit gibi sorunlara karşı etkilidir.
- Hamilelik döneminde hormonların olumsuz etkilerini önemli oranda yok ediyor.
- Aynı zamanda ergenlik döneminde yaşanan hormonal bozuklukların önüne geçiyor.

Bu şekilde birçok farklı önemli etkisi ile beraber günümüzde yaygın tüketilen ve kullanılan mantar çeşitleri arasında yer almaktadır.

Aslan yelesi mantarı aslına bakılırsa daha çok gür ormanlık alanlarda ve ağaç kenarlarında yetişir. Daha çok ağaç gövdelerinde yetiştiğini söylemek mümkündür. Bu sebepten dolayı bireysel olarak yetiştirmek çok kolay değildir. Ancak profesyonel bir anlayışla özel olarak ele alınmak suretiyle, belli bölgelerde yetiştirmek mümkün.

Aslan yelesi mantarı özellikle insan sağlığına sunduğu faydalar ile çok fazla tercih edilen bir mantar türüdür. Özellikle güçlü bir antioksidan etkisi yaratır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanseri önleyicidir, sinir sistemini güçlendirir ve hafızayı kuvvetlendirir. Bu yönleri ile beraber en çok tercih edilen ve sevilen mantar türleri arasında yer alır.