YEREL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 13:03   Güncelleme : 20-10-2021 13:03

Asıl mesele bağımlı ekonomi

Asıl mesele bağımlı ekonomi

Sol Parti Artvin, “Asıl Mesele Pul Olan Paranın, Yoksulluğun, Hayat Pahalılığını, İşsizliğinin Nedeni Bağımlı Ekonomi” başlığıyla basın bildirisi yayınladı.

Yayınlanan basın bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

“Tek adam rejiminde tüm kurumsal yapılar çöküyor, itibarsızlaşıyor. İtaatkâr ve liyakatsız keyfi atamalarla ün kazanan Merkez Bankası da bunun başında geliyor.

Öncelikle bilinmeli ki Merkez Bankası bağımsızlığı denilen şey halkın çıkarlarının değil sermayenin önceliklerinin bir ifadesidir.

Fakat Türkiye’de bankanın uzmanlık isteyen gündelik konuların uzmanlık isteyen gündelik konularına da müdahale ediyor. Bu keyfi yönetim sonucu döviz her gün yeni rekorlar kırıyor. Bu da halkın giderek yoksullaşması, enflasyonun kontrolden çıkması, döviz borcunu ödemeyenlerin iflasa sürüklenmesi gibi yıkıcı sonuçlar doğuruyor.

Ancak, Türkiye ekonomisinin yapısal sorunu, resmi muhalefetin ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ileri sürdüğü gibi Merkez Bankası’nın bağımsız olmaması ve kapitalizmin layıkıyla işlememesi değildir. Aksine bu politika ülkenin anahtarını emperyalist tekellere teslim etmektir ki bugünkü krizin gerçek kaynağı da budur.

Sorun, temeli 1980’lerde atılan ve AKP iktidarınca radikal bir şekilde sürdürülen dış sermayeye bağımlı neoliberal zihniyettir. AKP iktidarı bu bağımlılık zincirine yeni halkalar ekleyerek mülke ekonomisini bugünkü krizin içine sürüklemiştir.

Bugün Türkiye’de yabancı sermaye elini konunu sallayarak keyfine göre ülkeye girip çıkmaktadır. En son rakamlarla Türkiye’nin dış borcu 464 milyar doları, döviz mevduat hesapları ise 262 milyar doları bulmuştur.

Bu dışa bağımlı ekonominin faturası ise yine halka çıkıyor, yokluk ve yoksulluklarla dolu bir kış daha geliyor! Kara kışlara son vermek bu iktidardan ve onun temsil ettiği bu neoliberal bağımlı ekonomik düzenden kurtarmak için mücadele edelim.

Kamucu, eşitlikçi, demokratik planlamacı bir yaklaşımla halktan ve emekten yana bağımsız bir düzeni SOL kuracak!”