YEREL
Giriş Tarihi : 27-03-2021 10:36   Güncelleme : 27-03-2021 10:38

Aşık Efkari’yi andılar

AKSU ŞAİRLERİ AŞIK EFKARİ'Yİ ÖLÜMÜNÜN 41. YILINDA DÖTLÜKLERLE ANDI. EFKARİNİN FOTOĞRAFLARI VE YAZILAN DÖRTLÜKJLERDEN OLUŞAN TABLOYU TORUNU SELAMİ ŞENTÜRK'E HEDİYE ETTİ

Aşık Efkari’yi andılar

Şüphesiz Artvin’in en büyük ozanlarından birisi de Aşık Efkari baba olarak bilinen Adem Şentürk’tür. 80 yıllık ömrünün 4 yılını askerliğe vermiş, Mareşal Fevzi Çakmak’ın postası olmuş, sivil yaşamda  dertlilerin derdini yazdığı arzuhal (dilekçe) ile yetkililere ulaştırmış,  bu arada ozanlık geleneğini ömrünün sonuna kadar yaşatmış, bir çok insanın idolü olmuş, “DÜNYAYI TOPLASAN BİR ARTVİN ETMEZ” diyerek Artvin sevdasının zirvesini göstermiş büyük bir değerimiz  Aşık Efkari (Adem Şentürk)

 Unutulan şiirlerini 4 yıl önce 83 yaşında sonsuzluğa uğurladığımız oğlu Hüsnü Şentürk 08 haber gazetesinin Kültür Sanat sayfasında 3 yıl boyunca günlük olarak yayınlatarak babası Efkari’yi yeniden gündeme taşımış ve hatırlatmıştı. Bunun üzerine Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 2009 yılında Efkari anısına bir gece düzenlemişti.

 Günümüz şairleri de bu değerli ozanımızı  41’nci ölüm yıldönümünde onuruna yazdıkları dörtlüklerle andı.

Whatsapp gurubu AKSU (Artvin Kültür Sanat Ustaları) Aşık Efkari’yi anlatan deyişme ile  birer dörtlük yazıp andılar. Daha sonra bu dörtlükler birleştirilerek, Efkari’nin fotoğraflarının da olduğu bir çerçevede birleştirildi. Bu çalışma Artvin Merkez’de ikamet eden AŞIK EFKARİ’nin torunu Selami Giray ŞENTÜRK’e AKSU gurup üyelerinden Oktay Köse tarafından Şairler adına teslim edildi.

 Çalışmayı Selami Şentürk’e teslim eden Atacı mahlasıyla şiirler yazan Şair Oktay Köse; “Aşık Efkari sadece Ardanuç’un Artvin’in değil, Türkiye’nin tanıdığı, Konya Aşıklar bayramında 6 kez şampiyon olmuş, jüri üyeliğinde bulunmuş, Artvin’i, doğamızı, insanımızı, vatan, bayrak, Atatürk  sevgisini en güzel şekilde anlatan büyük bir ozanımızdır.

Ölümünün 41. Yılında biz AKSU Şairleri olarak deyişme yaparak birer dörtlükle anma fikrini hayata geçirdik. Bu dörtlükleri Efkari Babanın fotoğraflarıyla birleştirerek bir çalışma oluşturduk. Bu çalışmayı tablo haline getirerek  torunu Selami Şentürk’e teslim ettik. Ozanların, şairlerin dilinden şairler anlar.  Ölümünün 41. Yılında bir kez daha saygıyla, rahmetle anıyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

Şu anda pandemi nedeniyle kültürel etkinliklerine ara veren AKSU  yine de boş durmuyor. İmece usulü her ay grup üyesi bir şairin, yazarın kitabını çıkarıyoruz. Bir taraftan da ikinci antoloji için hazırlanan grup üyeleri USTA’ları, ilimizin manevi değerlerini de unutmuyor, onlarla ilgili çeşitli çalışmalar yapmaya devam ediyor. ”dedi.

 Şairlerin anma çalışmasının yer aldığı anlamlı tabloyu  teslim alan Selami Şentürk’te  Şair Oktay Köse nezdinde AKSU’ya teşekkür ederek; “Dedem Aşık Efkari Ardanuç’ta 1900 yılında doğmuş.  1980 yılında Bursa’da vefat etmiş. Orada toprağa verilmiş. 

Babam küçük oğluydu. 4 yıl önce 31 Aralık 2017 tarihinde 83 yaşında sonsuzluğa uğurladık.  Dedem Âşık Efkari (Adem Şentürk), Artvin’in önemli değerlerinden biriydi. Ardanuç’taki Evimize Mareşal Fevzi Çakmak gelerek 1 gece konaklamış.Ozaman babam Hüsnü Şentürk 11-12 yaşlarındaymış. Onunla ilgili anısını İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün dedem için 2009'da düzenlenen gecede anlatmıştı.

Aşık Efkari’yi dörtlüklerle anan tüm AKSU gurubunda bulunan şiir yürekli, duyarlı tüm şairlerimize Efkari’nin torunu olarak gönülden teşekkür ediyor, bu değerli çalışmayı evimin en güzel köşesinde yerini alacak. Gerçekten beni duygulandırdınız. ”dedi.

Temel OKUR