YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 10:26   Güncelleme : 28-12-2021 10:26

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının Aralıkta 4 bin 652 lira olduğuna işaret ederek, 4 bin 253 lira olarak açıklanan asgari ücretin daha çalışanın eline geçmeden açlık sınırının alında kaldığını vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, zamların devam ettiğine işaret ederek, elektrik ve doğalgaz sayaçlarına yüzde 25 zam geldiğini söyledi.

KAMU-AR'ın araştırmasının dört kişilik bir ailenin açlık sınırı aralıkta bir önceki aya göre 762 lira artarak 4 bin 652 lira olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Başkan Biber, "Asgari ücret 4 bin 253 TL olarak belirlendi. Ancak yeni ücretler çalışanın eline geçmeden eridi. Aralık ayında 4 kişilik bir ailenin beslenebilmesi yapması gereken harcama 4 bin 652 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 13 bin 598 liraya çıktı. Elektrik ve doğalgaz sayaçlarının tamir, bakım ve ayar ücretlerine zam geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yayımladığı tebliğe göre sayaç tamiri 2022 yılı için yaklaşık olarak yüzde 25 zamlandı. Kriz her geçen gün derinleşirken, yoksulluk artıyor. İktidar sağlıkta, eğitimde olduğu gibi ekonomide de başarısız. Türkiye ekonomisinin ana gövdesini oluşturan çalışanlar, emekliler ve yoksul halkımızın ihtiyaçlarını karşılayabileceği refah ortamı ortadan kalktı. Emekliden, esnaftan, çiftçiden, üretenden ve tüm yoksullardan yana olan bir gelecek planlanmalı" dedi.