Yerel
Giriş Tarihi : 06-01-2023 10:38

Aşçılık programından dönem sonu etkinliği

Aşçılık programından dönem sonu etkinliği

Artvin Çoruh Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programının düzenlemiş olduğu etkinlik kapsamında “Yaratıcı Mutfak Uygulamaları” dersinde Türk mutfağı yemekleri geleneksel tarifleriyle hazırlandı.

Öğr. Gör. Ali Murat Kesemen’in yürüttüğü ders kapsamında dönem sonu kapanış etkinliği yapıldı. Aşçılık Programı 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin hazırladığı ürünlerin sunum ve tadımlarının yapıldığı etkinliğe dönem içerisinde gerçekleştirilen uygulama, gezi, ziyaret, faaliyet gibi çalışmalarda paydaş olan birim ve kurum temsilcileri katıldı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü uygulama laboratuvarında gerçekleştirilen etkinliğe; Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melahat Özcan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sinan Güner, Yusufeli MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Aslan, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Ersin Genç, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Kaya Erdem, Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eda Dokumacıoğlu ve Artvin MYO Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Öztürk katıldı.

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber