YEREL
Giriş Tarihi : 18-06-2021 12:00   Güncelleme : 18-06-2021 12:00

ARTVİNLİ GENÇ YAZAR FUNDA AYTEN’İN BÜYÜK BAŞARISI!

ÇETE ARBEDE ÇIKTIĞI İLK HAFTA EN ÇAK SATAN ETİKETİ ALDI!

ARTVİNLİ GENÇ YAZAR FUNDA AYTEN’İN BÜYÜK BAŞARISI!

Artvinli genç yazar Funda Ayten henüz çok genç olmasına rağmen çok satanlar listesine girebilmeyi başarmış 2 roman yazmayı başarmış genç bir yazarımız. Genç yazarımızla başarısı ve romanları üzerine güzel bir söyleşi yaptık genç yazar Funda Ayten “hayalimi gerçekleştirmek için kitap yazmaya başladım yazar sıfatını almak kolay değil. Yolun henüz başındayım ama hayallerim için yazmaya devam edeceğim” dedi

Genç yazarımızla yaptığımız söyleşi;

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ, FUNDA AYTEN KİMDİR ?

-1994 yılında Rize’de doğdum. Aslen Artvinliyim. Karadeniz Teknik Üniversitesi muhasebe bölümü mezunuyum. Aynı zamanda ikinci üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdim. Ailemle Trabzon’da yaşamaktayım.

OLDUKÇA GENÇ BİR YAŞTA YAZAR OLDUNUZ.. AKLINIZDA KİTAP YAZMAK, HAYALİNİZDE YAZAR OLMAK VAR MIYDI?  İLGİNÇ OLAN BİR ŞEY DE SİZ EDEBİYAT OKUMADINIZ. MUHASEBE VE İŞLETME MEZUNUSUNUZ. AMA ÇOK GÜÇLÜ BİR KALEMİNİZ VAR. YAZARLIĞA GİDEN SÜRECİN HİKÂYESİNİ KISACA ANLATIR MISINIZ?

Dediğiniz gibi ben Türkçe yâda edebiyat mezunu değilim. Ama yazmak için buradan mezun olmanız gerekmez. Böyle birçok örnek vardır. Kitap yazmak gibi bir düşüncem çok küçük yaştan beri vardı. Yazmaya başladığımda da yazdıklarımın bir gün basılı eser haline geleceğini biliyordum. Şaşırdığım tek şey bunu yazdığım ilk romanımda başarmış olmam. Evet, yazıyorum ama yazar değilim. Yazar sıfatını almak kolay değil, yolun henüz çok başındayım. Emin adımlarla yürüdüğüm bu yolda istediğim noktaya geldiğim zaman “Hayalimi gerçekleştirdim, ben yazar oldum!” diyeceğim.

ROMAN YAZMAK ZOR MUDUR? SİZ BUNUNLA İLGİLİ BİR EĞİTİM ALDINIZ MI? AİLENİZDEN, AKRABALARINIZDAN, DOSTLARINIZDAN YARDIM ALDINIZ MI, DESTEK ALDINIZ MI? İLK ROMANINIZI NE ZAMAN YAZDINIZ?

-Roman yazmak oldukça meşakkatli bir iş ama severek yaptığım için büyük bir arzuyla bilgisayarımın başına geçiyorum. Bunun için herhangi bir eğitim almadım, yazdıkça gelişiyorum. Kitaplarım basılmadan önce yazdığımı çok fazla kişi bilmiyordu. Bilenlerden de bazıları bu işi yapamayacağımı, roman yazmanın kolay olmadığını söyleyerek beni demoralize ettiler ama ben her zaman kendime inandım. . Şu an Epsilon Yayınevi’ne bağlı yazar olarak çalışmaktayım. Profesyonel anlamda yazma eğilimim Wattpad plartformunu keşfetmemle başladı.

İnsanların hem okuyup hem yazabilme şansı bulduğu bu platformda Çete adlı eserimle büyük ilgi topladım ve birçok yayınevinin ilgisini çekmeyi başardım. 2019 yılında Epsilon Yayınevi’yle yaptığım sözleşmeyle 2020 Haziran’da Çete- Karşılaşma, 2021 Nisan’da da Çete- Arbede raflardaki yerini aldı. Ailem, yazmaya başladığım ilk andan beri yanımdaydılar. Manevi desteklerini hep hissettim. Bunun için onlara teşekkür ediyorum.

 “ÇETE KARŞILAŞMA” 2020 YILINDA ÇIKMIŞ. SON KİTABINIZ “ÇETE ARBEDE” 2021 YILINDA ÇIKMIŞ. BİR SERİ ROMANDAN SÖZ EDEBİLİR MİYİZ?  “ÇETE ARBEDE”  HENÜZ ÇOK YENİ. AMA OLDUKÇA ÇOK İDDİALI BİR KİTAP, 687 SAYFA. AKICI BİR DİL KULLANMIŞSINIZ. BU ROMANDA NEYİ ANLATIYORSUNUZ?

-“Çete Arbede” 2020 yılında yazmış olduğum “Çete  Karşılaşma”  romanımın devam kitabıdır. Özetle  İntikam hırsıyla büyümüş olan genç bir kızın hikâyesini anlatıyorum bu seride. Aşkı ve arkadaşlığı ilmek ilmek işleyip en iyi şekilde okurlarıma sunduğum bir roman. Oldukça merak uyandırdığını düşünüyorum. Akıcı bir dil kullanmış olmam da romanı ilgi çekici kılıyor. Sanırım bu yüzden sayfa sayısı okurların gözünü korkutmuyor  Arbede gençlik romanı ama her yaştan okuyucuyu içine çekebilecek bir güce de sahip.

SİZ ARTVİNLİSİNİZ, HOPA SARP KÖYÜNDEN. ARTVİN EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSEK BİLİNİR. KİTABINIZLA İLGİLİ HOPA’DA- ARTVİN’DE TANITIM VE İMZA GÜNÜ YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

-Pandemi nedeniyle şu an imza günü yapamıyoruz ama durum normale döner dönmez ilk imza günümü Artvin’de yapmayı düşünüyorum. Ne demişler ilkler özeldir. İlk imzamın kendi memleketimde olacak olması hem unutulmaz bir anı olarak bende kalacak hem de bana büyük bir gurur yaşatacak. Bu arada lansman fikri de kulağa hoş geliyor...

ÇETE ARBEDE EPSİLON YAYINEVİNDEN ÇIKTI.

OLDUKÇA YENİ BİR KİTAP, İLGİ NASIL?

-Çıktığı ilk hafta gördüğü yoğun ilgi sayesinde çok satan etiketi almayı başaran bir roman. Açıkçası bu kadar ilgi beklemiyordum. Hala çok şaşkınım ve bu şaşkınlığım uzun süre devam edecek gibi görünüyor.

FUNDA HANIM ÜLKEMİZDE KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI DÜNYA ÜLKELERİ ARASINDA MAALESEF SON SIRALARDA YER ALIYOR. YAPILAN ARAŞTIRMADA JAPONYA’DA BİR KİŞİ YILDA 80 KİTAP OKURKEN, ÜLKEMİZDE İSE 80 KİŞİ BİR KİTAP OKUYOR. BU TABLOYA RAĞMEN SİZ OLDUKÇA İDDİALI BİR ROMAN YAZARAK OKURLARINIZA SUNDUNUZ. SİZCE OKUMA ALIŞKANLIĞINI GELİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR? GENÇ BİR YAZAR OLARAK ÖNERİNİZ VAR MI?

-Ülkemizde kitap okuma oranının bu kadar düşük olması beni ciddi anlamda üzüyor. Fakat arttırılabilir olması yönünde bir şeyler yapma şansımız var.  Bunun için yerelden genele okuma alışkanlığını artıracak etkinlik ve kampanyalar düzenlenebilir. Geçmişte bir çok örneği vardır. En kötü şey umutsuzluktur. Genç kuşak okuma alışkanlığında  ski kuşaklara göre daha ileridedir. Bu da ümit verici. Bunun için öncelikli görev ailelere düşüyor. Geleceğini yapılandırmak isteyen gençlere kitap okumanın bilincinden bahsedilmeli.

Kitap okumak alışkanlık haline gelmeli. Hatta disiplinli bir şekilde kitap okunmalı. Okuma alışkanlığını geliştirmek için çok fazla şey sayılabilir. Örneğin; izlediğiniz bir filmin kitabını okumak bu alışkanlığı arttırabilir. Ya da kalın romanlar yerine ince kitap seçimleri yapmak. İlgi alanı olmayan konular üzerine kitap okunmasına karşıyım. Bu, okumaktan sıkılıp kitabı bir köşeye bırakmaktan başka bir işe yaramaz. Bunun yerine ilgi alanlarımızla ilgili kitaplar okursak okumaya yönelik hevesimiz artar diye düşünüyorum.

TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK, HELE HELE KADIN YAZAR OLMAK ÇOK ÖNEMLİ BİR FARKTIR. BUNU SİZE SAĞLADIĞI AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

-Açıkçası ben kadın yazar olmanın avantajı da dezavantajı da olduğunu düşünmüyorum. Yaşadığımız dönemde ebediyet dünyasında bir cinsiyetçilik söz konusu değil. İnsanlar neyi okumak istiyorlarsa, kimi okumak istiyorlarsa onu okuyorlar. Kadınların toplumumuzda ikinci sınıf muamele gördüğünü söyleyebilirim ama bu edebiyata yansımıyor.

KİTABINIZI ARTVİN DIŞINDA BULUNAN ARTVİN’İN DERNEK VAKIF STK’LARINA ULAŞTIRDINIZ MI? PANDEMİ NEDENİYLE BİRÇOK ETKİNLİĞİN YAPILAMADIĞINI BİLİYORUM. SOSYAL MEDYA ÜZERİNDE NELER YAPTINIZ? SİZDEN VE YAYINEVİNDEN BAŞKA KİTABINIZLA İLGİLİ TANITIM ÇALIŞMASI YAPAN VAR MI?

-Bu konuyla Yayınevim ilgilendiği için bir bilgim yok. Tanıtım konusuna gelecek olursak yayınevim gerekli tüm tanıtımı üstlendi. Youtube, twitter, instagram gibi sosyal medya hizmetlerinden çokça faydalanıyoruz. Instagram'da bookstagram adı altında okuduğu kitapları paylaşan, bu kitapların incelemesini yazan, kullanıcılar yer alıyor. Onlar da kitabımın tanıtımda bana destek oluyorlar.

AÇETE KARŞILAŞMA- ÇETE ARBEDE.. BUNDAN

SONRA BU SERİ DEVAM EDECEK Mİ?

-Bu seri yazacağım üçüncü kitapla sona erecek. Şu an da  yazmaya başladım. Daha sonra farklı bir roman yazacağım.  Hayat aslında çok kısa.  Onun için yapmak istediğinizi, yazmak istediğinizi yarına ertelemek doğru değil.  İnsan en verimli çağlarında çalışmalı, üretmeli. Çünkü durdurulamayan, geri döndürelemeyen  tek şey zamandır. Vakit en kıymetli  nakitten daha değerlidir. Nakiti istediğinizde bir şekilde bulursunuz. Ama vaktimiz sınırlıdır. Ben bu bilinçle çalışıyorum.

SON OLARAK OKURLARINIZA NASIL

BİR MESAJ VERMEK İSTERSİNİZ?

-Öncelikle çok değerli okurlarıma  kitabıma karşı göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Mesajıma gelecek olursak; başarılı olmak istedikleri her alanda önlerine muhakkak engeller çıkacaktır. Bundan korkmasınlar. Pes etmeden devam ederlerse eğer aşamayacakları engel olmayacaktır. Başarıya giden her yol cesaretle atılan adımla başlar. Bunu unutmasınlar ve hiç kimse onlara inanmazsa bile onlar kendilerine inansınlar. Çünkü