YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 10:22   Güncelleme : 03-06-2021 10:25

Artvin’in yolu yok

Kendi aracıyla kargo dağıtımı yapan Sercan Saral Artvin’in yollarının bozukluğundan, çarşı içinde yapılan ceplerin doğru kullanılmadığından, esnafın kargo dağıtıcılarına karşı gösterdikleri tutumdan bahsetti.

Artvin’in yolu yok

Kargo çalışanı olan Sercan Saral Artvin’deki yolların bozukluğundan şikayet ederken “ köprübaşından kafkasöre kadar Artvin’in yolu yok” dedi.

Saral yaptığı açıklamada; “Artvin’de köprübaşından çarşı içine kadar orköyden kafkasöre varana kadar Artvin’in yolu yok. Çarşının içine gelince ilk birinci caddeyi kazdılar doğalgaz hizmeti, altyapı çalışmaları yapıldı. Bu sebeplerle Artvin’e bu hizmetlerin gelmesi gerektiği için bizde herkes gibi sabrettik. Çarşı için tamam güzel oldu. Ancak önceden biz çarşı içinde kaldırıma araç çekebiliyorduk. Şuan birinci caddede 2 tane cep var. Hangi gün giderse gidilsin. Aynı arabalar park arabalar park halinde duruyor. Adam sabahın 8 inde getiriyor koyuyor cebe akşam işten çıktığında gelip alıyor. Bu insanda resmi dairede çalışan biri. Ve bunu ne emniyet mensuplarından, ne belediyenin zabıtasından, ne il trafik komisyonundan kimse gelip de bu kişilere demiyor ki bu arabayı buraya niye çektin diye sormuyor. Benim şuan 1000 TL lik ödenmemiş trafik borcum var. Çarşının içinde 1 ayda yediğim 1000 TL lik borcum var. Bazen kameradan kaldırıma niye çektim diye yazdılar, Orman dairesinin önünde park yeri iki araçlık park yeri var. Öndeki araç yeri engelli araç yeriymiş bilmiyordum. Oraya çektim diye ceza yedim o cezaya hiç itiraz etmedim. Çünkü o konuda en duyarlı insanlar biriyim. Çünkü benim evimde engelli bir birey var. Ancak o iki araçlık park yerinde boş yer olsaydı ben neden ön tarafa çekeyim. Tarım kredi kooperatifin olduğu yerde cep var. O cepte aynı şekilde adam aracı park ediyor, 7/24 park ediyor. Ve bu şahıs kendisine mal geldiğinde dahi aracını kaldırıp bize yer vermiyor. Alternatif yolda yok tek şeritli yol, durup da veremem, trafiğin devam etmesi gerekiyor, trafiği kesme hakkım yok. Bize bunları yapan şahsın bize dediği laf şu çek başka yere taşı, işin ne ki senin diyor. Biz böyle insanlara hizmet veriyoruz. Biz bu işi yapıyorsak aracımızı kaldırıma çekmek zorundayız. Beddua eden bile var. Ama Allah razı olsun diyen yok. Beddua yedim, ceza yedim.

Trafik polisiyle tartıştık, emniyet müdürüne kadar gittik. Aylık 1000 TL trafik cezası bizim için çok büyük para demek. Ben vergimi ödüyorum, ben sigortalı çalışanımın stopajını ödüyorum, muhasabesini, sigortasını zaten ödüyorum. Üstüne de aylık 1000 TL ceza ödüyorum. Niye caza ödüyorum bu halka hizmet edebilmek için ödüyorum. Bu esnaf, bu vatandaş bana anlayış göstermedikten sonra benden nasıl anlayış bekliyor. Şuan da yeni yapılan cadde takip ediyoruz. 1 Mayıs’ta başladı. Ve ben 1 aydır oranın kargosunu bazen sırtıma alıp götürüyorum, bazen kucağıma alıp götürüyorum. Yaya olarak orada dağıtım yapıyorum. Geçen isyan ettim bu duruma. Esnafların hiçbiri kendi dükkanının önüne cep istemiyor. Esnaflar elini cebine koymuş kaldırım taşı yapan ustaları izliyorlar. Kimse gidip demiyor ki sürekli mal geliyor bize dükkanımın önüne park yeri verir misiniz talebinde bulunan yok. Ben şahsen caddenin bitmesini bekliyorum. Bittiğinde ben gittiğimde park yeri yoksa o dükkanların önünde veya yakınında park yeri yoksa ben kimsenin kargosunu vermem. Ben çünkü hizmet edeceğim diye trafik cezası yemekten illallah ettim. Kaldırıma in çık in çık aracımı yaptırmaktan illallah ettim. Ben sanayiye para ödemekten bezdim. Ben vergi dairesine, emniyetin veya zabıtanın yazdığı cezalara para ödemekten usandım. Zaten ne kazanıyoruz ki ne ödeyeceğim.

Artvin’de kargo yoğunluğunun bu şekilde artmasının başlıca sebebi Artvin esnafıdır. Şuan tekstil ürünleri patlamış durumda. Pantolon, mont, ceket, t-shirt, küpe, 3 TL lik 5 TL lik takılar internet üzerinden geliyor. Ayakkabı, çorap her şey internetten geliyor.

Türkiye geneli de muhtemelen böyledir. Ama ben Artvin’de çalıştığım için Artvin’in insanında şu düşünce var; İnternetten gelince ucuz sanıyorlar. Ben tabii ki internetten alışveriş yapılsın isterim. Kargo geldikçe ben mutlu oluyorum. Kargolar gelsin ki biz ve diğer çalışanlarda bu sektörden ekmek yesin. Ama bazen öyle bir durum oluyor ki kargomu şu esnafa bırakır mısın diye rica ediyorlar. Ben o esnafa o kargoyu bırakmaya utanıyorum. Çünkü o ürün o esnafta var” ifadelerine yer verdi.