YEREL
Giriş Tarihi : 21-11-2021 11:35   Güncelleme : 21-11-2021 11:35

Artvin’in yeni katma değeri lavanta

Artvin’in yeni katma değeri lavanta

Ardanuç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Gürel Kaya il merkezine gelerek Artvin Belediye Başkanı’nı sivil toplum kuruluşlarını ve esnafları ziyaret ederek lavanta kesesi dağıtımı için görüşmeler gerçekleştirdi.

Kooperatif Başkanı Gürsel Kaya lavanta hasadını gerçekleştirdiklerini fakat Ardanuç’ta lavanta yağını çıkartacak bir tesis olmadığından lavantaları kese haline getirdiklerini belirterek, “Çevremizde var olan kişilerle, belediyelerle, sivil toplum kuruluşları ile lavanta keselerimizin pazarı hakkında görüşmeler gerçekleştirdik. Bizden ne kadar lavanta kesesi alabileceklerini görüştük. Olumlu sonuçlar elde ettik. Kooperatifimin bir traktör ihtiyacı vardı, almıştık. Şimdi Lavanta keselerimizi satarak traktör borcumuzu ödemeyi düşünüyoruz” dedi.

Lavantanın tıbbi ve aromatik bir bitki olduğunu, hoş bir kokuya sahip olduğunu söyleyen Kaya, “İnsanlar lavanta keselerini evlerinde çekmecelerinde, arabalarında kullanarak kokusundan yararlanabilirler çünkü yıllar geçse de kokusu bitmeyen bir bitki. Lavanta keselerini insanlara ulaştırarak kooperatifimizin tanıtımını yapmak amacıyla böyle bir çalışma yapıyoruz. Şu anda keselerimizi Artvin'deki bütün STK'lere bütün dostlarımıza dağıtıyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk ürünlerinin satışını bu şekilde gerçekleştirdiklerini aktaran Kaya şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki dönem birtakım çalışmalar yapmak için kullanacağız ve traktörümüzün borcunu ödemek için kullanacağız elde edilen geliri. Biz lavantayı Ardanuç'ta yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Fidanlarımızı geçen yıl İzmir Ödemiş’ten getirttirdik. Bu sene lavanta tarlasından fidan çelikleri ürettik. Bu çelikleri bahar geldiğinde bahçesinde lavanta ekmek isteyen, lavanta yetiştirmek isteyen çiftçi dostlarımıza dağıtacağız. Bunun çalışmalarını yapıyoruz.

Kooperatifimizin nihai hedefi elde ettiğimiz lavantalardan yağ üretmek. Lavantanın yağını çıkartıp katma değerli bir ürün haline getirmek. Lavantayı Ardanuç'ta yaygınlaştırdığımız zaman o üniteyi de Ardanuç'ta kurup yağını çıkartacağız. Bunun çalışmalarını yapıyoruz.

Şimdi lavanta özünde çok güzel bir koku. Temizlik malzemelerinde kullanılıyor, parfüm sanayinde kullanılıyor. Tıbbi ve aromatik bir bitki aynı zamanda da görüntüsü güzel bir bitki. Bir bal bitkisi ayrıca. Bölgedeki arıcılığı geliştirecek bir bitki. Bal sezonu yılda 15 gündür lavanta bu sezon bittiğinde açtığı için süreci biraz daha uzatıyor. Arıcılığın geliştirilmesi için de önemli bir yeri var.

Biz lavanta ekmekle sadece o lavantanın yağından faydalanmak değil bunun yanında arıcılığın da gelişmesini, turizmin de gelişmesini sağlayacak birtakım adımlar atıyoruz. Biz bir lavantayla aslında 3-4 alanda çalışmalar yapmaya çalışıyoruz. Amacımız bu bölgede, lavanta üretimini yaygınlaştırıp bir lavanta kenti haline getirmek, Artvin'in doğasının güzelliğinin yanında bir lavanta güzelliğini katarak Artvin'e büyük bir değer üretmek.”

Dilan Şahinbaş