YEREL
Giriş Tarihi : 23-10-2021 15:52   Güncelleme : 23-10-2021 15:52

Artvin’in yeni değeri: Düğümler

Artvin’in yeni değeri: Düğümler

Artvin’de yaşayan Özlem Akyürek “Düğümler” isimli bir şiir kitabı çıkardı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği öğrencisi Özlem Akyürek, “Düğümler” adıyla bir şiir kitabı çıkardı.

Kitabı hakkında açıklamalarda bulunan Şair Akyürek, “Artık çözülmesi gereken kör noktaların birikmesiyle gün yüzüne çıktı diyebilirim” dedi.

Onlu yaşlarından beri şiir yazmasına ve okumasına rağmen 2 yıl önce aniden içinde beliren paylaşma isteğiyle kolları sıvadığını belirten Akyürek, “Dostlarımla dahi paylaşmadığım şiirlerimi yoruma açmak kitaplaştırmak kolay değildi elbette.  İki yıl boyunca yazdığım şiirlerimi tekrar tekrar okuyup gözden geçirdim, bazılarını tekrar yazdım.  Teknik hazırlıklar tamamlandığında şiir severler ve dostlarımla paylaşmak üzere ilk şiir kitabım Düğümler hazır hale geldi” ifadelerini kullandı.

Derlediği şiirlerde belli bir konu ağırlığı olmadığını ifade eden Akyürek, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Ya da şiirlerimi yazarken kullandığım bir formül yok. Çünkü bana göre şiirin bir tarifi olmamalı. Hayatın akışında her an her yerde rastgele dile kelimelerin derdini anlatma çabası göstermeden yürekte bir kıpırtı yaratması, kişiye elini yüreğine koyma isteği uyandırması bir başarı olur diye düşünüyorum. Belki de bu tarifsizlik isteğiyle beraber serbest ölçü kullanmayı tercih ediyorum.

Bir başka husus da henüz şiirle tanışmamış olanların şiir kitabını tuttuğunda hafifliğini sorgulaması ya da benim kitabımda olduğu gibi bütün şiirlerin kısa kısa bir sayfaya yerleştirilmesi. Bir aşçı arkadaşım da bu konuyla ilgili soru sorduğunda ona kendi dilinde yanıt vermeye çalışmıştım elimde kitabın ağırlığını ölçmeye çalışır gibi yaparak ‘gramajı hafif manevi değeri ağır’

Mahkûm kelime sayarak duyguların ağırlığını ölçmüyoruz.

Hikayesi olan şiirlerde var elbette. Bir başlangıç noktası, ilham kaynağı olan. Benim de en çok hikayesini anlatmayı sevdiğim şiir ‘Bağdat’ın Göçmen Kuşları’.

Rahmetli teyzemin hayran olduğu göçmen kuşlar Bağdat'taki savaşın olduğu sene yaşadığı köyden geçmeyince bir mâni söylemesi üzerine dayanıyor. Bu hikâyeyi ilk dinlediğimde Bir insanın göçmen kuşları kendine dert etmesi, sanki gelmeyen dostlarıymış gibi içerlemesi beni çok etkilemişti.  İçinde hem savaşın sebep olduğu ekolojik yıkımın hem insani duyguların bir arada olduğu bir şiir çıktı ortaya.

Bu imza gününde çoğunlukla tanıdığım yahut şiir seven dostlarımı görüyorum karşımda. Şiir sevdiğinizi şiir okuduğunuzu biliyorum o yüzden lafı fazla uzatmıyorum. Umarım başka bir şiir imza gününde yine buluşuruz.”