YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2021 10:27   Güncelleme : 31-12-2021 10:27

Artvin’in Türkiye Ekonomisindeki Yeri

Artvin’in Türkiye Ekonomisindeki Yeri

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Kardeşliğiyle ekonomi paneli düzenledi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Mekezi’nde gerçekleştirilen Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Kardeşliğiyle düzenlenen panelde Ekonomist Ali Ağaoğlu, Dünya Gazetesi Yazarı Ekonomist Hakan Güldağ ve ARSİYAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Durmuş panelist olarak yer alırken panele Vali Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Ardanuç, Hopa, Borçka, Arhavi, Kemalpaşa, Şavşat ve Yusufeli Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, STK Yöneticileri katılım gösterdi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, ekonomiye en çok değer verilecek şu günlerde ilgi alanlarının coğrafi ürünleri olduğunu belirterek “2019-21 yılları arasında aldığımız 5 adet coğrafi tescilli ürünümüz var. Elimizde bulunan bütün yöresel ürünleri önce Bursa sonra da Türkiye pazarına kaliteli, kârlı ve marka değeri daha yüksek şekilde nasıl satabilirizi konuşmak istedik. Coğrafi işaret demek tüketici için üretilen, gelenekselliğini bölgeden alan ve belli karakteristik özellikleri ve o bölgede üne kavuşmuş olan ürünleri bir coğrafi alanda olan bağlantısını gösteren işaretin adı. Bunu aldığımız zaman da yine tüketici için bu ürüne garanti vermiş oluyoruz. Coğrafi işareti gördüğünüz zaman bütün teftişlerden geçip tüketicinin önüne sağlıklı, kaliteli en üst seviyede, en organik şekilde gelmesi demek. Dolayısıyla bu işareti alan ürünlerimiz ananesini ve bir noktada korumuş oluyor” dedi.

Coğrafi işaret alan 5 ürünleri olduğunu, bunlardan yalnızca 1 tanesinin menşeinin Artvin olduğunu söyleyen Kurt, “Hatila Balının menşei Artvin. Taşlıca Kooperatif çalışanlarına ve Başkanına teşekkür ediyorum, çok değerli bir çalışma gerçekleştirdiler. Menşei ürün demek, ürünün üretiminin de satımının da ana vatanı Artvin olacak demek. Diğer 4 ürünümüz ise mahreç ürün, bunlarda da yalnızca birinin Artvin’de olması şartı var üretimini farklı şehirlerde de yapabiliriz demek” ifadelerini kullandı.

ARTSO Başkanı Kurt’un ardından ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş konuşma gerçekleştirdi. Durmuş konuşmasında ARSİYAD’ın Bursa merkezli Türkiye kapsamlı bir dernek olduğunu söyleyerek, “Bunun ilk grubunu Artvin’de kurma kararı aldık. Artvin’de ARSİYAD’ın 20 kişilik bir grubu oluştu. Bu konuda Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Seçkin Kurt Bey’in büyük bir emeği ve çabası var. Artvin temsilcimiz, dernek üyemiz İlyas Şahin Bey’in çok büyük bir emeği var. Güzel yürekleri için, güzel çalışmalarını için, Artvin’de büyük bir grup kurmamıza ön ayak oldukları için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşması yapan bir diğer isim de Belediye Başkanı Demirhan Elçin oldu. Elçin, coğrafi işaret alan 5 tane tescilli ürün olduğunu belirterek, “Her zaman söylediğim gibi bunlar çok önemli şeyler. 10-15 sene geçince, bizden sonra gelen nesil iyi ki bu markayı bu tescil almışlar da örneğin Hopa Laz böreğinin tescilinin bir başkası alamayacak,Hatila Balının hem menşeinin hem de coğrafi işaretini kimse alamayacak diyecek ve işte marka o zaman kıymetlenecek. Bu konuda emeği geçen Ticaret ve Sanayi Odalarına, onların kurmuş oldukları kooperatiflere, özellikle de kadınlarımıza emekleri için çok teşekkür ediyorum. Bir aşkla, bir heyecanla tamamlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Panelin son açılış konuşmasını Vali Yılmaz Doruk gerçekleştirdi. Doruk konuşmasının başında PauloCoelho’nun Simyacı isimli romanında geçen “Her insan kendi menkıbesini yaşar” sözü ile konuşmasına başlayarak, “Siz bir yola çıkarsanız evrenin ruhu bizim anladığımız şekliyle Allah size yardımcı olacaktır, birlikte olacaktır hele bir yola çıkın. Bildiğiniz gibi Mevlâna’da der ya “Kader gayrete aşıktır” onun peşinden koşar gider. Yani kader deyip bırakmayın siz bir işe girin, yolunuz açıktır başaracaksınız der. Biz biraz böyle çıktık. O hikâyede çoban İspanya'dan yola çıkar Kahire’de hazine aramaya gider ama nihayetinde hikâyenin sonunda hazinenin kendi bulunduğu yerde olduğunu öğrenmiştir ama onu öğreninceye kadar bir sürü kazanım elde etmiştir. Bizim Artvin'deki hikayemiz böyle başladı.Esasında bir yola çıktık ama bu geleceğimiz noktayı biz de göremiyorduk. Allah'ın yardımıyla Artvin'in bu uygun zemini ve insanı, kültür yapısı bizi bu noktaya getirdi, güzel şeyler ortaya çıktı” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelde Türkiye’de ki ekonomik gelişmeler ve beklentiler, Artvin’in ülke ekonomisindeki yeri ve beklentileri, turizm ve eğitimde Artvin nerede, neler yapılmalı, yöresel ürünler ve yöresel ürünlerin ülke ekonomisindeki yeri konuşuldu.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Kardeşliğiyle düzenlenen ekonomi paneli soru cevap kısmı ile sona erdi.

Dilan Şahinbaş