YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 13:37   Güncelleme : 11-05-2022 13:37

“Artvin’in toplumsal yapısı çalışmamızı kolaylaştırıyor”

“Artvin’in toplumsal yapısı çalışmamızı kolaylaştırıyor”

Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dilan Şahinbaş dokuz8Haber’in “Karadeniz’de Kadın Gazeteci Olmak” isimli canlı yayın programına konuk oldu.

dokuz8Haber’in Kübra Ay Ulutaş’ın sunumuyla gerçekleşen “Karadeniz’de Kadın Gazeteci Olmak” isimli canlı yayınına gazetemizin Sorumlu Yaşı İşleri Müdürü Dilan Şahinbaş ve Bolu’da gazetecilik yapan Ahin Aslan konuk oldu. Artvin’de gazetecilik yaparken zorluk çekmediğini ifade eden Şahinbaş “Artvin toplumunun ilerici bir yapıya sahip olmasından dolayı mesleğimi yaparken zorluk yaşamıyorum” dedi.

Kübra Ay Ulutaş’ın “Bulunduğunuz şehirlerde neler yaşadığınız şimdiye kadar” sorusunu cevaplayan Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Şahinbaş, “Gazetecilik yapmak için çok zor bir yerde değilim.Artvinliyim, 5 yıl önce üniversiteyi bitirerek Artvin’e döndüm. 5 yıl içinde genelde freelance olarak yaygın medyaya çalıştım ve bu süreçte insanları tanıdım, kentin insanları beni tanıdı. Zor bir süreç olmadı benim adıma.

Artvin'de daha önceden kadın gazeteciler vardı. Yalnız ben yaygın medya için haber yapan ilk kadın gazeteci olabilirim merkezde. Yaygın medyada daha çok erkekler mevcut.Şu ana kadar yaşadığım tek olumsuz hikaye var; ‘Kaymakam öğretmeni sınıftan kovdu’ başlıklı haberimin ülke gündemine oturmasının ardından yaygın medyada çalışan bir iki kişi sırf neden bu haberi kendileri yapamadılar diye bir whatsapp grubundan olmayacak tepkiler gösterdiler ve akabinde gruptan ayrıldılar.

Fakat Artvin genelinde konuşacak olursam yaklaşık 2 yıl önce ArtvinliTV’nin Youtube kanalı üzerinden yayınlanan programlarımla ilçelerde de tanınmaya başladım. Daha önce ilçelerde iletişim kurduğum kişiler vardı ama bu belli bir sınır içindeydi. Şu an baktığımda ilçelerde haber yapmak istediğimde hiç zorlanmadan haber yapmaya devam ediyorum. Sendikalar, siyasi partiler, kurumlar bunlarla da iletişim kurmaya yavaş yavaş başladığım için tanınıyorum, o yüzden çok zorluk yaşamıyorum. Çok zor bir alanda çalışmıyorum. Cevap alamadığım bir alan olmuyor. Haber yapmak istediğimde zorlandığım bir alan olmuyor. Nereye gidersem gideyim ilçelerde dahil, bir habere ulaşmak istiyorsam rahatlıkla ulaşabiliyorum” ifadeleri kullandı.

Dokuz8Gündem yayının “Karadeniz’de Kadın Gazeteci Olmak” yayınında soruları cevaplayan Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Dilan Şahinbaş programın devamında şunları dile getirdi.

“İl merkezinde çalışan 3 kadın gazeteci var. Benin çalıştığım kurumda 2 kadın gazeteci olarak çalışıyoruz. Geçmişte merkezde 7 gazete bulunuyormuş fakat matbaacılık üzerinden ilerlemiş çalışmalar. Bir kişi haber yapmış ve o kişiden matbaalar haber satın almış. Süreç böyleymiş yıllarca. Şu an değişen bir sistem var. Alanda aktif çalışıyoruz. Bizden önce çalışan erkek arkadaşların bize karşı bir baskısı, üstünlük kurma durumu oluşmadı şimdiye kadar. Aksine kadın-erkek ayırt etmeden birlikte çalışa da biliyoruz. Böyle bir ortamı da oluşturmuş durumdayız. Herhangi birimize bir kurum tarafından sorun teşkil edecek bir durum oluşursa ya da Ahin’in anlattığı gibi örneğin Belediye bir gazeteci arkadaşımıza engel koymaya çalıştığında bunun karşısında hep birlikte dururuz. Nitekim yerel toplumun yapısının yanı sıra kurumların da basın mensuplarına karşı böyle bir tutumu pek görülmüyor burada.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti ve Artvin Faal Gazeteciler Derneği olarak 2 oluşum var. Gerektiğinde derneklerle birlikte hareket ediliyor. Örgütlülük anlamında ben Türkiye Gazeteciler Sendikasına yeni üye oldum, bizim işverenlerimizden bir de farklı bir sendika üyesi, onun haricinde herhangi bir örgütlenme mevcut değil.

Artvin'in toplumsal yapısından kaynaklanan bir durum, bizim burada yaşadığımız kolaylık.İş arkadaşım Erzurumlu ve yaklaşık 1 yıl önce Artvin’e taşınarak burada çalışmaya başladı. Fakat o da şimdiye kadar ne kadın olduğu için ne de Artvinli olmadığı için iş sahasında bir sorun yaşamadı.

Ben sahada erkek gazetecilerin olduğu alanlarda kendime yer bulabiliyorum. Bazen onlar yer veriyorlar. İlçelere habere giderken haber veriyorlar, birlikte habere gidiyoruz. Böyle yardımlaşmalarımız oluyor.Eylemlerde kendime göre bir yer buldum mu hemen çıkıyorum. Bu konuda da çok sorun yaşamadım.

Artvin çok küçük bir yer,merkezi çok küçük bir yer ve herkes herkesi tanıyor. Burada kolluk kuvvetleri de yereli tanıyor. Eylem ve basın açıklaması olduğu zaman sadece kenarda duruyorlar. Bu yıllardır böyle ilerleyen bir durum. Sadece 2016 senesinde CerattepeMücadelesinde polisin halka karşı olduğu görüldü. Onun dışında herhangi bir sorun yaşanmadı.Özellikle gazeteciler olarak da bir sorun yaşamadık. Şimdiye kadar herhangi bir kolluk kuvvetinin bana uyguladığı bir şeyle karşılaşmadım. Bu şekilde sorunsuz çalışıyor olmamanın kaynağı Artvin ve Artvin’in toplumsal yapısı.

Bizim işverenimiz kadın çalışan olmasına daha çok önem veriyor. Bunun sebebini de çok sorgulamadım.Çalışma koşullarına gelince de daha rahat bir çalışma ortamımız var.İşverenimiz bizimle bir çalışma arkadaşı gibi hareket ederek yaptığımız işin üstünde bize mobbing uygulamadığından rahat bir çalışma ortamımız var.”