YEREL
Giriş Tarihi : 06-10-2021 11:15   Güncelleme : 06-10-2021 11:15

ARTVİN’İN İLK MENŞE ADI TESCİLLENDİ

ARTVİN’İN İLK MENŞE ADI TESCİLLENDİ

Hatila Balı Artvin adına tescillendi. Artvin Ticaret ve Sanayi Odası; Artvin Merkeze bağlı Taşlıca’da üretilen bal, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendiğini bildirdi.

ARTSO Ticaret Sicil Memuru Yaşar Kars, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: ”S.S. Taşlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin talebiyle, Coğrafi İşaret Menşe adı tescili için hazırlayarak sunmuş olduğum çalışmalar neticesinde,

HATİLA BALI; 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 31.12.2020 tarihinden itibaren korunmak üzere, 17.09.2021 tarih ve 893 Tescil Numarası ile tescil edilerek, 01.10.2021 tarihinde Türk Patent Ve Marka Kurumu Resmi Bülteninde yayınlanmıştır.

Taşlıca Köyüne ve Artvin’ e hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Sınırlı Sorumlu Taşlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Yaşar yaptığı açıklamada, Hatila Balı’nın hak ettiği yerde değerini aldığını belirtti.

Hatila’daki bal üreticisi adına, Artvin adına mutlu olduğunu söyleyen Yaşar, “Daha önce marka tescilini yaptırdıklarını, coğrafi işaret menşe tescili ise son aşamada. Yakın zamanda bununla ilgili bir toplantı düzenleyeceğiz, toplantıya sivil toplum örgütleri ve resmi kurum temsilcilerini davet edeceğiz. Balı arılar üretir. İnsanlar ve fabrikalar bal üretemez. Hatila balının doğal olduğu tescillenmiştir. Ülkemizde bal üzerine yoğun bir sahtekarlık var. Tüketici balı alırken aklında hep bir şüphe oluyordu. Bizim balımızın coğrafi işaret alması ile birlikte Hatila balının Artvin adına tescillenmiş olduğunu söylemek isterim” dedi