YEREL
Giriş Tarihi : 01-03-2021 11:46   Güncelleme : 01-03-2021 11:54

Artvin’in Geleneksel Kıyafeti Deri Çalışması İle Tablolaştırıldı

Artvin Halkeğitim Merkezi’nde deri sanatları üzerine usta öğreticilik yapan Dilek Yazıcı ve Rukiye Manavoğlu Artvin’in gelenekselliğini yaşatmak amacıyla patentli giysisi üzerine deri çalışması yaptı.

Artvin’in Geleneksel Kıyafeti Deri Çalışması İle Tablolaştırıldı

İki önemli faaliyet gerçekleştirdiklerini ifade eden öğreticiler özel eğitim öğrencilerine okuma yazma kursu verirken bunun yanında bu öğrencilere deri sanatını öğrettiklerini ifade etti.

Artvin’in geleneksel kıyafeti üzerine bir büst çalışması yaptıklarını, belirten öğreticiler, “Artvin'in geleneksel kıyafeti. Aslında folklor kıyafeti olarak biliniyor ama biz tarihçesini araştırdık geçmişte bu kıyafet yeni gelin olanlara giydirilmiş ki gelinin yeni gelin olduğu bilinsin. Günümüzde de bazı düğünlerde hâlâ kına kıyafeti olarak kullanılabiliyormuş ama en önemli kullanım alanı da folklor kıyafeti olarak. Patentli bir kıyafet yaptık. Tablomuzu Vali Beye hediye ettik kendisi de kabul etti. Tamamen çalışmalarımız deri üzerine. Gelenekselle modernizeyi bir arada kullanarak deriyi maks şeklinde gererek şekil verme gerçekleştirdik. Kullandığımız tüm malzemeler oyasından tutun boncuğuna kadar tamamen gerçek deri” dediler.

Spontane bir şekilde gelişen bir çalışma olduğunu akratan Yazıcı, “ Aklımıza birden gelen bir çalışma. Bir gün oturduk düşündük ne yapabiliriz, nasıl bir şey hazırlayabiliriz diye. Hep çanta cüzdan, anahtarlık derinin üzerinde bilinen üretimler bunlar. Farklı bir şey çalışalım istedik. Aslında Artvin'i de simgeleyen bir ürün olsun istedik böyle bir çalışma fikri doğdu. Onu da hayata geçirdik. Bütün bildiklerimizi ortaya koyarak özgün bir çalışma yapalım istedik. Deriye ne yapabiliriz, nasıl bir şekil verebiliriz böyle büst yapmak istedik aslında görselde üç boyutlu bir çalışma çıksın ortaya çünkü kolay olmuyor bu iş düşünmemiz de bayağı bir zamanımızı aldı bayağı kritiğini yaptık neler yapabiliriz araştırmada yaptık tarihçesine de baktık Düşünmesi ile yapması 2 hafta sürdü. Gece gündüz çalıştık, eve götürdük burada çalıştık 2 haftanın sonunda bitirdik” diyerek çalışmanın toplanda8 parçadan oluştuğunu, en altta oya işlemesi yaptıklarını, oyanın da, oyanın ipinin de deriden kesildiğini ve boyandığını ve oyanın ucundaki boncukların da deriden yapıldığını belirtti.

 Tablonun yüzündeki yazmanın da yine deriden olduğunu belirten Manavoğlu, “Islatarak şekil verdik. Yüzü gererek insan yüzü şeklini verdik. Pullarımızı da deriden işledik. Altın rengine boyadık. Bütün detaylar deriden yapıldı. Artvin'i yansıtan daha neler yapabiliriz diye kritiğini yapıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da olacak. İlçelere gidip Artvin'i simgeleyen her şeyi bire bir görüp onlara dair çalışmalar yapmak istiyoruz. Böyle bir düşünce yolundayız. Artvin yansıtabilecek değişik neler ortaya koyabiliriz diye farklı fikirlerimiz var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız da ilerleyen zamanlarda olacak. Hep böyle şeyler çıksın istiyoruz. Artvin'i temsil edecek böyle güzel şeyler güzel ürünler. Geleneksel el sanatları unutulsun istemiyoruz. Modernize edilsin yeniden hayata geçsin istiyoruz. Yeni ürünler çıksın istiyoruz. Birçok insana ulaşsın istiyoruz. Neticede ev hanımları vakitlerini bir şekilde geçirmek isteyecekler bir şeyler öğrenmek isteyecekler. Biz de buna katkıda bulunmak istiyoruz. Kullanılabilir evde değerlendirilebilir işler çıkarsınlar istiyoruz. Pandemi döneminde hepimiz gerçekten zor günler geçiriyoruz. İnanın bu ilaç oldu, bunları yapabiliyor olmak hem öğrencilerimize hem de bununla birlikte hala yine de bir şeyler üretiyor olmak üretebiliyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz aslında” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ