YEREL
Giriş Tarihi : 08-03-2021 11:04   Güncelleme : 08-03-2021 11:17

Artvin’in Dövmecisi Abuzer

2000 doğumlu olan Turgay Önçeken Artvin’de dövme başta olmak üzere farklı birçok sanat alanında ( karakalem, duvar resimleri, piercing ) hizmet verdiğini belirtti.

Artvin’in Dövmecisi Abuzer

Turgay Önçeken dövme sanatına olan talebin fazla olduğunu insanların bu tarz sanatlara olan yaklaşımından bir dövme sanatçısı olarak memnun olduğunu söyledi.

Turgay Önçeken insanların bu yaklaşımı, kendi hedefleri ve hayalleri hakkında açıklamalarda bulundu; “Öncelikle kendimi tanıtayım, Turgay ÖNÇEKEN 2000 YILI ARTVİ/ARDANUÇ doğumluyum. İlkokulu Ardanuç’ta okudum. 2009 yılında ARTVİN merkeze geldim ortaokul, lise ve üniversitemi burada okudum. AÇÜ Tıbbi laboratuvar mezunuyum aynı zamanda şuan yine AÇÜ’ de İç mekan tasarımı 1. Sınıf öğrencisiyim. Dövme ve piercing üzerine bir stüdyom var burada dövme, piercing karakalem çalışmalarımı sürdüyorum. Okulumu mimarlığa yükseltip aynı zamanda yine dövme karakaleme de yandan devam etmeyi düşünüyorum Artvin dışına çıkmayı pek düşünmüyorum. Çünkü Artvin’de böyle meslek gruplarını icra eden çok az kişiyiz neden daha iyi bir şekilde gelişip kendi memleketimizde bu işi yapamayalım bu düşüncemin her zaman arkasındayım. Kendimi daha da geliştirip daha güzel yerlere geleceğim ve yine Artvin de kalıp bu işlerimi devam ettireceğim. Zaten Artvin’de dövme genelleme yaparsak eğer çok sevilen bir sanat. Hemen hemen 20 yaş üstü herkeste bir tanede olsa dövme mevcut ya kendileri yapmış ya da arkadaşına yaptırmış. Dövme bağımlılık etkisi oluşturduğu için şu da olsun vücudumda bu da olsun diye diye hemen herkeste var bir dövme. Mahremiyete olan saygımız sayesinde de insanların çekingenliğini en aza indiriyoruz. Bu da bizi tercih etmelerini sağlıyor. Sadece dövmenin yapılacağı kısma özel önlüklerimiz mevcuttur. Kişi isterse dövmesini paylaşıyoruz müşterinin özeline son derece saygı duyup bu çerçeve içinde rahat bir ortam sağlıyorum. Kadın müşterilere böyle bir ortam sununca bir çekingenlik göstermiyorlar. Aslında 3 alanda çalışıyorum. Buna pek kimseyi inandıramasam da sadece dövme üzerine özel eğitim aldım karakalem ve duvar resimleri için ayrıca bir eğitimim söz konusu değil. Sadece görsel hafızamı kullanıyorum doğaçlama çalışıyorum bu iki alanda oldukça güzel yorumlar alıyorum bu da beni işime daha çok bağlıyor. Karakaleme özel günlerde oldukça yoğun bir talep oluyor hem il içi hem il dışı yoğun bir şekilde çizim yapıyorum. Duvar resimlerine ise talep var özellikle yeni açılan mekanlarda istek üzerine güzel resimler ortaya çıkıyor ya da eski yapılan resimleri restore ederek güzel şeyler çıkarıyoruz. Bu alanda fikir çok önemli karşıdaki talepleri kendi fikirlerimle harmanladıktan sonra doğaçlamada olsa güzel bir manzara çıkıyor ortaya. Birbirinden farklı 3 alanda çalışıyorum. Buna pek kimseyi inandıramasam da sadece dövme üzerine özel eğitim aldım karakalem ve duvar resimleri için ayrıca bir eğitimim söz konusu değil. Sadece görsel hafızamı kullanıyorum doğaçlama çalışıyorum bu iki alanda ama oldukça güzel yorumlar alıyorum bu da beni daha çok bağlıyor işlerime. Ama favori mesleğim dövmecilik hem çok riskli hem çok eğlenceli geliyor bana ve bence en önemlisi insanlara kalıcı olarak bir imzamı bırakıyorum ömürlerinin sonuna kadar benden bir iz taşıyacaklar bu çok gurur verici bir olay” dedi.

 Şuan kendi dövme stüdyosunda hem dövme hem karakalem hem de duvar resimleri yapan aynı zamanda iç mekan tasarımı okuyan Turgay Önçeken bu bölümü mimarlığa taşıyıp yandan da bu meslekleri icra etmeye devam edeceğini bırakmayı düşünmediğini aksine üstüne bir şeyler daha ekleyip bu yolda devam edeceğini sözlerine ekledi.

Zülfiye AKSU