Yerel
Giriş Tarihi : 24-01-2023 13:34

Artvin’in arama kurtarma ekibi: ÇAK

Artvin’in arama kurtarma ekibi: ÇAK

ÇAK (Çoruh Arama Kurtarma) Başkanı Tolga Şatır, ÇAK hakkında bilgiler verdi.

ÇAK Başkanı Tolga Şatır, derneğin Kasım 2022 tarihinde Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un desteği ile Artvin’in kendi arama kurtarma ekibi olması için kurulduğunu belirtti. ÇAK’ın 30 üyesi olduğunu belirten Şatır, her ilçede timlerin olacağını söyledi. Dernek için yer ayarlandığını ve 2 araç için görüşmelerin sürdüğünü belirterek “Akreditasyon işlemleri başlatılacak aynen akut gibi biz de akride olduktan sonra lisanslı eğitimleri almış gönüllülerden oluşan bir oluşum ile bunu devam ettireceğiz. Off-roadculardan oluşan bir ekip olacak üyelerimizin birçoğu sivil alanlardan off-road'çu ilçelerde de yine bu kanalı kullanıp üyelerimiz bu şekilde ilerleyecek biz zaten durum gerektiğinde koşarak giden gönüllü insanlarız, yardımı seven yardımlaşmayı seven bir kitleyiz bu kitleyi de zaten eğitim alarak daha bilinçli yaparak bunları paylaşmak için bu işe soyunduk hepimiz” şeklinde konuştu.

Şatır, ÇAK’ın kurulma sürecini anlatarak, “Çoruh arama kurtarma olarak kurulmuştur. Artvin valimizin katılımı ile 2022'nin Kasım ayında kuruldu resmi olarak. Bölgemizdeki AFAD ile ilgili olabilecek doğal afetler ile mücadele etmek için kuruldu. Zaten kurumunda ve yönetiminde AFAD'dan üniversiteden birçok arkadaşımız var AFAD ile koordineli bir şekilde çalışacak. Kurulum amacı olarak da en başta dediğimiz gibi devlet kanallarına da yardımcı olmak AFAD ve diğer tüm kurumlara. Çıkma sebebi Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un bu işe girişimi ile ortaya çıktı ben zaten başka bir arama kurtarma derneğinin Artvin İl temsilciliğini yapıyordum onu bırakıp bölgeye özgü bir tane açtık. Öncesinde tamga arama kurtarmanın Artvin İl temsilcisiydim, Artvin'in kendi markasının olması kendi arama kurtarma ekibinin olması için Vali Yılmaz Doruk'un da desteği ile bu dernek kuruldu” ifadelerini kullandı.

ÇAK’ın üye sayısının 30 olduğunu ve dernek için yer ayarladığını 2 araç içinde görüşmelerin devam ettiğini belirten Şatır, “Şu anda dernek İl Özel idaresi ile bir protokol imzalayıp İl Özel idaresi AFAD ve kendisinin ağının oluşturduğu bir şekilde devam edecek. Dernek şu şekilde ilerleyecek şu anda üye sayısı 30 tane ama her ilçede bunun timleri oluşturulacak şu anda birkaç tane görüşmemiz devam ediyor yerimiz ayarlandı 900 metrekarelik bir tane konteynırımız şu anda hazırlanıyor 2 tane de araçla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor sonrasında bunları tamamladıktan sonra akreditasyon işlemleri başlatılacak aynen akut gibi biz de akride olduktan sonra lisanslı eğitimleri almış gönüllülerden oluşan bir oluşum ile bunu devam ettireceğiz. Off-roadçılardan oluşan bir ekip olacak üyelerimizin birçoğu sivil alanlardan off-road'çu ilçelerde de yine bu kanalı kullanıp üyelerimiz bu şekilde ilerleyecek biz zaten durum gerektiğinde koşarak giden gönüllü insanlarız, yardımı seven yardımlaşmayı seven bir kitleyiz bu kitleyi de zaten eğitim alarak daha bilinçli yaparak bunları paylaşmak için bu işe soyunduk hepimiz” şeklinde konuştu.

Ayşe ÖZDER

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber