YEREL
Giriş Tarihi : 15-04-2021 10:36   Güncelleme : 15-04-2021 10:36

Artvin’e 20 milyon liralık proje

Artvin Belediyesi tarafından içme suyu ve kanalizasyon hatlarında yapılacak alt yapı çalışmalarının ilk adımı için; Çamlık Mahallesi Havuzbaşı Mevkiinde düzenlenen “Su ve Kanalizasyon Altyapı Hat Yenileme” Temel Atma Töreni yapıldı.

Artvin’e 20 milyon liralık proje

Çamlık Mahallesi Havuzbaşı Mevkiinde düzenlenen “Su ve Kanalizasyon Altyapı Hat Yenileme” Temel Atma Törenine Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı  Kemalattin Akgök, Saadet Partisi İl Başkanı Gültekin Soydan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Bilgin, Artvin İl Genel Meclisi Üyesi Zafer Gülenç, il ve ilçe yöneticileri, kurum amirleri ve STK temsilcileri katıldı.

Belediye Başkanı Demirhan Elçin temel atma töreninde yaptığı konuşmada; “Tahmini bedeli 30.000.000,00 Lira. olan içme suyu ve kanalizasyon altyapı imalatları işinin ihalesi 24.09.2020 tarihinde Ankara’ da İller Bankası tarafından yapılmıştır.
İhale sonucunda kanalizasyon altyapı işi 8.564.795,00 Lira. içme suyu altyapı işi 12.001.249,80 Lira olmak üzere toplam 20.566.044,80 Lira bedelle Ensar İnşaat yüklenici firma olmuştur.
İşin süresi 500 gün olup, işin yer teslimi 18.12.2020 tarihinde yapılmıştır. İçme suyu altyapı işlerinin ihale bedeli olan 12.001.249,80 Lira’nın % 50’ si iller bankası tarafından hibe olduğundan dolayı; keşif artışı ,fiyat farkı hesap edilmeden toplamda yuvarlak hesap 16.500.000,00 Lira miktarı iller bankasına faiziyle birlikte 15 yıl içerisinde ödeyeceğiz.
Hatiladan gelen içme suyu ve arıtma tesisleri, DSİ tarafından belediyemize teslim edilmesi tahminimce çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Mevcut içme suyu hatlarımız Hatiladan gelen suyun dağıtımı için yeterli olmadığı için özellikle içme suyu işini biran önce süresini beklemeden tamamlamak zorundayız. İnşallah tamamlayıp Artvin’in önümüzdeki 50 yıllık içme suyu ve kanalizasyon sorununu çözmüş olacağız.
Bu güne kadar, Çamlık Mahallesi ve Kafkasör mevkiinde kanalizasyon hattı yoktu. İnşallah tamamladığımızda bu sorunu da çözmüş olacağız.
Az önce 2021 yılı doğalgaz altyapı imalatlarının temel atma töreninde de söylediğim gibi altyapı imalatlarında yollarımız bozuluyor, deforme oluyor, bozulan yerleri hemen onarmak yada hemen yapmak hem fiziki hem de iklim şartlardan dolayı mümkün olmamaktadır.
Bunun için hemşehrilerimizden şimdiden vereceğimiz rahatsızlıktan dolayı peşinen özür diliyor, sabır ve hoşgörülerine sığınıyorum.
Bozulan yerleri en kısa sürede Belediyemizin imkanları doğrultusunda yeniden yapmaya ya da en azından eski haline getirmeye çalışacağız.
Bu vesileyle Valimiz Sayın Yılmaz Doruk’ a, milletvekillerimize, iktidarıyla muhalefetiyle destek olan tüm siyasi partilerimize, yüklenici firma Ensar İnşaat şirketine, çile çekip sabredecek olan hemşehrilerime teşekkür ediyor, Temel atma törenimizin hayırlara vesile olmasını diler, hazirunu enderin saygıyla selamlarım.” dedi.


Elçin son olarak Artvin’de bir şehir için olmazsa olmazlardan olan alt yapı yatırımlarına başlanmasının çok önemli bir adım olduğunu söyledi.


Temelleri atılan alt yapı yatırımlarıyla Artvin’in çok önemli ihtiyaçlarının giderileceğini kaydeden Vali Yılmaz Doruk, “ İlimize Hatilla’dan içme suyu getiriliyor. Bunu getirmek başlı başına yeterli bir iş değil. Bunu güzel bir alt yapıyla takviye etmemiz gerekiyor. Yapılacak hizmetlerle Artvin’e yakışır, temiz su ve atık sus sisteminin kurulmasıyla modern bir şehrin ihtiyaç duyduğu alt yapıya ulaşmış olacağız. Projelerde emeği geçen başta belediye başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan;     Bugün Artvin, doğal, su, kanalizasyon üçgeninde önemli hizmetlere kavuşuyoruz. Bu hizmetlere kavuşmasında emeği olan belediye başkanımıza ve katkılarından dolayı valimize teşekkür ediyorum. Çok kısa süre içinde inşallah projeler tamamlanacak. Bu projelerin hayata geçmesiyle Artvin çağdaş ve modern kent kinliğine bürünerek, Türkiye’de örnek bir ket olacak. Katkı verenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Temel atma töreni, protokol tarafından kurdele kesiminin ardından kurban kesimi ve il müftüsü Hasan Güneş tarafından okunan dualar ile son buldu.

Buket ÇELİK ATUN