YEREL
Giriş Tarihi : 19-08-2021 11:33   Güncelleme : 19-08-2021 11:33

ARTVİN’DEN DOĞAN YILDIZ

Artvin’de 08 FM’de yıllarca Serdar’la Damardan programı ile yayın yapan ardından İstanbul’a taşınarak oyunculuk kariyeri için çalışan Serdar Özbayrak, oyunculuk kariyerinin başlaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ARTVİN’DEN DOĞAN YILDIZ

Radyoculuğa 2002 yılında Ağrı'da üniversite okurken bir arkadaşının vesilesi ile başladığını, 2004 yılında okul bitince Artvin'e döndüğünü ve 08 FM'de çalışmaya başladığını söyleyen Özbayrak, “2017 yılına kadar radyo yayını yaptım, 7'den 70'e herkesin dinlediği Serdar'la Damardan programını sundum. Ardından İstanbul'a taşındım, radyoda program sunmaya orada devam ettim. 19 sene radyoculuk yaptım. İlköğretim sürecimi İstanbul'da tamamladım. Oyuncu Erkan Can komşumuzdu ve o dönemlerde Mahallenin Muhtarları dizisi çekiliyordu, o dizide 3 bölüm oynamıştım. Yine Erkan Can'ın yine 1995 yılında çektiği ve birçok ödül alan Sokaktaki Adam filminde oynamıştım. Ardından Artvin'e taşındık, üniversitede başladığım işi Artvin'de de devam ettirdim ama oyunculuk içimde kalmıştı” dedi.

Radyonun 2011 yılında lav edildiğini, bütün personellerin işten çıkartıldığını, radyonun durdurulduğunu ve kendisinin İstanbul'a giderek figüran olarak oynamaya başladığını söyleyen Özbayrak, “Ezel dizisinde, Lale Devri dizisinde, Çocuklar Duymasın dizilerinde figüranlık yaptım. O süreçte evinde kaldığım polis arkadaşımın tayini çıkınca kalacak yerim kalmadı ve Artvin'e geri döndüm. Radyo açılmıştı ve ben de yeniden 08 FM'de yayın yapmaya başladım. Aradan zaman geçti ve ilk çalıştığım ajanstan telefon aldım, Göç Zamanı diye bir dizinin başlayacağını, 7 bölüm süreceğini söylediler ben de tekrardan İstanbul'a gittim. O dizide oynadım, Kara sevda dizisinde Burak Özçivit ile oynadım, şoförlük yaptım. Figüranlıkta bazı şeyler zoruma gitmeye başladığı için figüran olarak devam edemeyeceğimi anladım, figüranlığın bazı şartlarının bana uymadığını gördüm ve Başkent İletişim Akademisi'ne giderek eğitim aldım” diyerek aldığı eğitimin kendisi için yetersiz olduğunu düşündüğü için Sanatolog'tan eğitim aldığını ayrıca Sanatolog’ta hocalık yapan Serkan Şeker’in oyunculuk atölyesi açtığını orada da asistanlık yaparak tekrar eğitim aldığını dile getirdi.

Aldığı eğitimlerin ardından ajansa giderek artık figüran olmak istemediğini ve diyalog almak istediğini sonrasında odeyşın verdiğini belirten Özbayrak, “Diplomanın gerçekten önemli olduğunu gördüm. Artık Serdar Bey yarın müsait misiniz diye arıyorlardı, bir süre sonra sana sahneyi attık çekip gönderir misin demeye başladılar. Radyoculuğun faydasını da gördüm, Kerem Bursin'in Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisinde maç anonsu yapmamı istediler, 1 bölüm diye gittim 5 bölüm oynadım. Sonra TRT1'de yayınlanan Elimi Bırakma dizisinde garson rolü oynayacağımı zannederken elime gelen senaryoda gördüm ki Galip isimli bir karakteri oynayacağım. Önceden sadece sahne atıyorlardı bu sefer dizinin senaryosunu göndermişlerdi bana. 1 sezon 23 bölüm oynadım” dedi.

Şu an görüştüğü bir proje olduğunu, gerçekleşirse ana kast oynayacağına dikkat çeken Özbayrak, “Umarım bu yıl bunu da başaracağım. Bir menajerle çalışmaya başladım, umuyorum ki güzel işler yapacağız” diyerek aynı projede yer almak istediği oyuncuları açıkladı.

Çukur dizisinde Aras Bulut İynemli ile oynadığını aktaran Özbayrak, “Jenerasyonun en iyi ve en mütevazı oyuncusu bana göre. Keza Erkan Kolçak Köstendil de aynı şekilde birlikte oynamayı hayal ettiğim ve bu hayalin gerçek olduğu isimler içinde yer alıyor. Halit Ergenç'i çok seviyorum onunla da Babil'de oynadım. En çok sevdiğim yönetmen Uluç Bayraktar'dı Ezel'de onunla oynadım var. Babil'de oynadım. Serenay Sarıkaya hayranıyım, Lale Devri'nde figüranlık yaparken oynamıştım ama onunla sahne almak istiyorum, Demet Evgar ve Cansu Dere ile oynamak isterim” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ